Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

L'Aquila

L'Aquila - informace o městě

L´Aquila leží na úpatí Gran Sassa, nejvyšší hory italské pevniny na jih od Alp. Toto město středověkých hradeb je obklopené Apeninskými horami.  Rozkládá se na ploše o velikosti 466 km2, má téměř 70 tisíc obyvatel a je tak šestým nejrozlehlejším městem v Itálii. Je hlavním střediskem regionu Abruzzo, které nedávno (4/2009) srazilo na kolena ničivé zemětřesení.

Výstavba tohoto města byla zahájena římským císařem a králem Sicílie Frederikem II. z několika již existujících vesnic. Město vzniklo z vůle okolních obyvatel, kteří v něm hledali útočiště před útlakem feudálních baronů. Tím se stal z L'Aquily unikát. Je to jediné středověké město v Itálii, které nebylo budováno náhodně, ale podle systematických urbanistických plánů.

V současné době je L´Aquila označováno jako "největší fešák" z měst v oblasti Abruzzo. L´Aquilla nabízí velké množství kulturních institucí - divadla, symfonický orchestr, státní konzervatoř a filmový institut. Aquila v italštině znamená „orel“. V tomhle drsném horském kraji, který je nabitý tisíciletou historií, památkami a svéráznou kulturou, orlové skutečně slétávají z vrcholků hor do údolí.

Zdejší staré uličky lemují kostely a paláce. Kostel Santa Giusta (1275) u Via Santa Giusta se honosí úžasnou kopulí, pěknou rozetou a „Umučením sv. Štěpána“ od Cavaliera d’Arpino. Kostel Santa Maria di Paganica poblíž Via Paganica vás upoutá průčelím ze 14. století a portálem dekorovaným reliéfy. Dóm (1257) na Piazze di Collemaggio se tyčí Santa Maria di Collemaggio, robustní kostel s fasádou z růžového a bílého kamene. Ve 13. století jej nechal zbudovat Pietro dal Morrone, pozdější papež Celestin V., jenž byl v roce 1313 kanonizován na sv. Petra Celestina.

Za návštěvu stojí dóm San Massimo, který je umístěn na náměstí Piazza Duomo. Uvnitř je krásný sarkofág a socha kardinála Agnifilliho. Smutnou ikonou nedávného zemětřesení (4/2009) se stala Bazilika sv. Bernardina z 15. století. Fotografie její zhroucené kopule obletěly celý svět. Bazilika, která již jednou byla po ničivých otřesech v roce 1703 restaurována v barokním stylu, uchovává hrobku sv. Bernardina Sienského a je bohatě zdobena freskami Cenatiempa a Moscy.

Museo Nazionale d’Abruzzo v zámku z 16. století vystavuje kostru mamuta, římské artefakty a sakrální díla. V L'Aquile nelze opomenout slavnou "Fontana delle 99 cannelle", což je dlouhá kašna, z níž vytéká 99 pramínky studená voda jako upomínka na legendárních 99 zakládajících obcí města. Příjemné osvěžení v horkém létě.

Tipy na výlety

Severně od L’Aquily se rozkládají trosky divadla a amfiteátru starověkého Amiterna, sabinského a později římského města, v němž spatřil světlo světa Sallustius římský historik a politik, který stál u zrodu monografie. Příležitostně se zde konají koncerty a divadelní představení.

Do Abruzza se dá zamířit na dovolenou po celý rok. Lyžování nemá chybu, sjezdovky i ubytování jsou na špičkové úrovni. V létě si můžete objednat pobyt na jaderském pobřeží tohoto kraje a týden pobývat na skalnaté pláži s vodou průhlednou téměř do čtyř metrů.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA