Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

L'Aquila

L'Aquila - informace o městě

L´Aquila leží na úpatí Gran Sassa, nejvyšší hory italské pevniny na jih od Alp. Toto město středověkých hradeb je obklopené Apeninskými horami.  Rozkládá se na ploše o velikosti 466 km2, má téměř 70 tisíc obyvatel a je tak šestým nejrozlehlejším městem v Itálii. Je hlavním střediskem regionu Abruzzo, které nedávno (4/2009) srazilo na kolena ničivé zemětřesení.

Výstavba tohoto města byla zahájena římským císařem a králem Sicílie Frederikem II. z několika již existujících vesnic. Město vzniklo z vůle okolních obyvatel, kteří v něm hledali útočiště před útlakem feudálních baronů. Tím se stal z L'Aquily unikát. Je to jediné středověké město v Itálii, které nebylo budováno náhodně, ale podle systematických urbanistických plánů.

V současné době je L´Aquila označováno jako "největší fešák" z měst v oblasti Abruzzo. L´Aquilla nabízí velké množství kulturních institucí - divadla, symfonický orchestr, státní konzervatoř a filmový institut. Aquila v italštině znamená „orel“. V tomhle drsném horském kraji, který je nabitý tisíciletou historií, památkami a svéráznou kulturou, orlové skutečně slétávají z vrcholků hor do údolí.

Zdejší staré uličky lemují kostely a paláce. Kostel Santa Giusta (1275) u Via Santa Giusta se honosí úžasnou kopulí, pěknou rozetou a „Umučením sv. Štěpána“ od Cavaliera d’Arpino. Kostel Santa Maria di Paganica poblíž Via Paganica vás upoutá průčelím ze 14. století a portálem dekorovaným reliéfy. Dóm (1257) na Piazze di Collemaggio se tyčí Santa Maria di Collemaggio, robustní kostel s fasádou z růžového a bílého kamene. Ve 13. století jej nechal zbudovat Pietro dal Morrone, pozdější papež Celestin V., jenž byl v roce 1313 kanonizován na sv. Petra Celestina.

Za návštěvu stojí dóm San Massimo, který je umístěn na náměstí Piazza Duomo. Uvnitř je krásný sarkofág a socha kardinála Agnifilliho. Smutnou ikonou nedávného zemětřesení (4/2009) se stala Bazilika sv. Bernardina z 15. století. Fotografie její zhroucené kopule obletěly celý svět. Bazilika, která již jednou byla po ničivých otřesech v roce 1703 restaurována v barokním stylu, uchovává hrobku sv. Bernardina Sienského a je bohatě zdobena freskami Cenatiempa a Moscy.

Museo Nazionale d’Abruzzo v zámku z 16. století vystavuje kostru mamuta, římské artefakty a sakrální díla. V L'Aquile nelze opomenout slavnou "Fontana delle 99 cannelle", což je dlouhá kašna, z níž vytéká 99 pramínky studená voda jako upomínka na legendárních 99 zakládajících obcí města. Příjemné osvěžení v horkém létě.

Tipy na výlety

Severně od L’Aquily se rozkládají trosky divadla a amfiteátru starověkého Amiterna, sabinského a později římského města, v němž spatřil světlo světa Sallustius římský historik a politik, který stál u zrodu monografie. Příležitostně se zde konají koncerty a divadelní představení.

Do Abruzza se dá zamířit na dovolenou po celý rok. Lyžování nemá chybu, sjezdovky i ubytování jsou na špičkové úrovni. V létě si můžete objednat pobyt na jaderském pobřeží tohoto kraje a týden pobývat na skalnaté pláži s vodou průhlednou téměř do čtyř metrů.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA