Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sulmona

Sulmona - informace o letovisku

Sulmona je rozkošné staré horské město ležící ve stínu jednoho z nejmonumentálnějších apeninských masívů, kterým je Maiella. Starobylé město Sulmona se rozkládá severně od abruzzské rezervace. Z antického Sulma pocházel básník Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. až 17 n. l.), kterého zde připomíná socha Comunale.

Sulmona se proslavila jako rodiště básníka Ovidia (43 př. n. l. - 17 n. l.), který upadl v nemilost císaře Augusta, kvůli poměru s jeho vnučkou Julií. Byl poslán do vyhnanství k Černému moři, kde také zemřel. Julie byla poslána na Tremitské ostrovy, kde roku 28 také zemřela. Podruhé je město známo výrobou mandlí v cukru (confetti). Po svatebním obřadu v Abruzzách jsou novomanželé zasypáni confettami, aby po nich kráčeli vstříc společnému štěstí.

Mezi významné památky patří komplex paláce Santa Maria Annunziata (1320), katedrála San Panfilo, kostel San Francesco della Scarpa nebo Fontana del Vecchio. Nespočet starobylých domů, zejména podél středověké Via dell'Ospedale, propůjčuje městu zvláštní kouzlo. Největším klenotem je bezpochyby palác Annunziata na Corso Ovidio. Byl zbudován v roce 1320 a snoubí se v něm gotika s renesancí. Uvnitř byl dříve špitál, lékárna a také sklad obilí, které městu darovali majetní obyvatelé a které bylo rozděleno potřebným.

Dnes zde sídlí Museo Civico s expozicí místních památek, obrazů a zlatnických výtvorů. S palácem sousedí kostel Annuziata (upraven v 18. století), vyznačující se masivním barokním průčelím. Na konci Viale Matteoni se tyčí katedrála San Panfilo, postavená na základech římského chrámu.

Kostel San Francesco della Scarpa na Piazze del Carmine se honosí portálem ze 13. století. Kostel dostal název podle františkánů, kteří nosili boty a ne sandály, jako ostatní řády (della Scarpa – v botách). Kolem něj se vine Fontana del Vecchia (1474), akvadukt, jenž zásoboval vodou místní průmyslové podniky.

Tipy na výlety

Sulmony lze využít jako základny pro mnohé výlety, neboť pěší vycházky i cestování autem jsou zde jedinečné. Východně od Sulmony se táhne pohoří Maiella s 61 vrcholy a hustě zalesněnými údolími. Nabízí možnost pěších túr, pozorování ptáků, horolezectví a lyžování. Na západ odtud leží Cocullo, kde se v květnu koná Processione dei Serpari (Slavnost hadů). Při této příležitosti se v procesí nese ulicemi města socha patrona, ověšená hady. Podle pověsti Domenico Abate osvobodil město v 11. století od jedovatých hadů.

Kousek za městem můžete navštívit tzv. Ovidiovu vilu. Původně to byla svatyně boha Herkula. Dle legendy byl u tamního pramene nachytán Ovidius při milostných hrách s císařovou vnučkou Julií. Každopádně si můžete prohlédnout zachovalou mozaiku na podlaze nebo antickou barevnou omítku. Na nedalekém skalním převisu žil v poustevně Pietro da Morrone. Mocichtiví kardinálové ho odvedli do Říma a zvolili papežem Celestinem V.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA