Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

poloostrov Salento

Salento - informace o regionu

Italský kraj Salento najdeme na samotném jihu země, v oblasti, která je označována jako „podpatek“ pomyslné italské boty. Jde o poloostrov, který bývá pro svou přírodní krásu často nazýván Karibikem Středomoří. Oblast zůstává nedotčená masovým turistickým ruchem, nenajdete zde průmysl ani velká města. Na turisty zde čeká doslova italský ráj.

Salentinský poloostrov, zkráceně Salento je jednou z nejodlehlejších částí Itálie. Jde o převážně zemědělský kraj, kde panuje podobné klima jako na italských ostrovech. Již v květnu a červnu dosahují teploty 30 stupňů a letní sezóna trvá téměř do konce října. V čase naší zimy v Salentu dozrávají pomeranče, citróny a mandarinky a teploty se pohybují mezi 15 až 18 stupni Celsia. Za nejkrásnější měsíc je však považován květen, kdy se celý poloostrov promění v kvetoucí zahradu a vzduch je prosycen mnoha exotickými vůněmi. I když oblastí neprotéká žádná řeka, je krajina velmi úrodná díky mnoha podzemním řekám. Ty na některých místech vyvěrají přímo pod skálou v moři a v minulosti sloužily námořníkům jako zdroj pitné vody. Načervenalá půda je ideální pro pěstování mnoha nezvyklých plodin.

Tento jihoitalský kraj si doposud uchovává svou autentičnost, je zde cítit pravá středomořská atmosféra a lidé stále uctívají tradice a místní folklór. Oproti hektickému severu a divoké Sicílii působí Salento klidnějším a příjemnějším dojmem. Přestože poloostrov nabízí spoustu krásných míst a zajímavých památek, uniká pozornosti turistů. Přitom turisté by jistě ocenili, že se zde ceny pohybují o poznání níže než v jiných částech Itálie.

Sami Italové propadli krásám tohoto kraje až v 60. letech minulého století. Nejspíš proto, aby si jej uchovali pro sebe, se nijak nesnažili Salento propagovat a nezastavěli si více než 300 km dlouhé pobřeží poloostrova žádnými hotelovými komplexy. A čím je tento italský „podpatek“ tak okouzlující? Zdejší moře je křišťálově čisté, průzračné a jeho barva přechází od tyrkysové až po tmavě modrou. Na východě je poloostrov omýván Jaderským a na západě Jónským mořem. Na pobřeží jsou rozeseta malebná městečka, často založená již starými Řeky a obvykle jim dominují opevněné hrady nebo pevnosti.

Východní pobřeží je velmi rozmanité, tvořené vysokými skalními útesy a krápníkovými jeskyněmi jako Grotta Romanelli či Grotta Zinzulusa. Stalo se tak rájem potápěčů a šnorchlistů. Preferují jej také lidé hledající klid a odpočinek. Nachází se zde také jedna z nejkrásnějších zátok s názvem Torre dell´Orso. Západní pobřeží je oproti tomu mnohem plošší, najdete zde dlouhé pláže s jemným bílým pískem. Nejčastějšími návštěvníky tak bývají rodiny s dětmi. Jónské moře je navíc díky své vysoké salinitě proslulé léčebnými účinky, má blahodárný vliv na astma i kožní problémy, jako je lupénka nebo ekzémy. Samotná špička poloostrova zvaná Capo Santa Maria di Leuca je velmi divoká, přímo od moře se zvedají vysoké skalní útesy, o něž se tříští vlny moře. Skály jsou místy přerušené úzkými zátokami a malými romantickými plážemi.

Vnitrozemí poloostrova je tvořeno nízkou pahorkatinou, která je porostlá hustou subtropickou vegetací. Nachází se zde staleté piniové a olivové háje, nekonečné vinice i sady s citrusy. Flóru pak doplňují eukalypty, oleandry, opuncie, palmy, mimózy, ibišky, divoké orchideje a typické buganvilie. Nechybí ani divoké koření, jako je tymián, šalvěj, rozmarýn, pepř či oregano.

Salento ukrývá také obrovské kulturní bohatství a pyšní se pestrou historií. Jako první jej osídlili Řekové, následovali Římané, Byzantinci a nakonec bylo dobyto Turky. Západní část ovládali Normané, východ Arabové, které brzy vystřídali Španělé. Všechny národy zanechaly na poloostrově nesmazatelné stopy v podobě architektury a způsobu života místních lidí. Ti jsou mimochodem velmi milí, příjemní a pohostinní.

Za návštěvu jistě stojí městečko Alberobello, v němž se nachází zvláštní kamenné kuželovité domky „trulli“. V Otrantu je k vidění katedrála patřící k nejkrásnějším normanským stavbám, v hlavním městě Lecce vás zase okouzlí nádherná barokní architektura i římský amfiteátr. K nejzajímavějším místům Salenta jistě patří také přístavní město Galipoli vystavěné na skalnatém ostrově. Krásná jsou rovněž lázeňská letoviska Santa Maria di Leuca či Santa Cesarea Terme. Úžasné koupání si užijete také v Rivabelle, Torre Suda, Torre dell´Orso, Torre Rinalda nebo letovisku San Foca. Mnohé z těchto destinací byly v minulosti ohodnoceny modrou vlajkou, která charakterizuje čistotu zdejšího moře a pláží.

Určitě při návštěvě Salenta nevynechejte ochutnávku místních specialit, zdejší kuchyně je založená na darech moře, rybách a zelenině. Nechybí tradiční italské těstoviny, v Salentu jsou to nejčastěji tzv. orecchiette, tedy malé mušličky z hrubé mouky. V kuchyni nesmí chybět vynikající olivový olej lisovaný tradičním způsobem za studena v kamenných lisech. Vše nakonec zapijete proslulým červeným vínem Negroamaro či Primitivo.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA