Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Matera

Matera - informace o letovisku

Matera je podivuhodné místo ve vyprahlém vnitrozemí kraje Basilicata na jihu Itálie. Městečko Matera na okraji hluboké strže tvoří rušná horní čtvrť a poklidná dolní čtvrť Sassi („jeskyně“), jež se dále dělí na Sasso Barisano a malebnější Sasso Caveoso. Obyvatelé Matery dříve žili v obydlích vyhloubených do skály. Tyto dvě tak odlišné čtvrti činí z města jedno z nejpozoruhodnějších v jižní Itálii. Městečko Matera se svým okolím je jednou z památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Město Matera je všeobecně známé díky unikátním starobylým příbytkům, tzv. sassi, což jsou starobylá sídliště složená z jeskyní vyhloubených ve stržích (gravine) v nižší části města a kolem ní. Labyrint jeskyní obydlených od prehistorických dob uvidíte ze speciálně postavené silnice, Strada Panoramica, ale větší zážitek z tohoto fascinujícího města vám přinese procházka přímo mezi obydlími připomínajícími plástve medu.

Kdy začali lidé v Mateře vytesávat do zdejších měkkých vápenců první obydlí, není známo. Jisté ale je, že místo bylo osídleno již v paleolitu, znali jej staří Římané a Matera byla nepřetržitě osídlena po celý středověk. Po 2. světové válce žilo ve skalách Matery (místu se tu říká dodnes „Sassi", tedy kamení či skály) asi 20 tisíc obyvatel a situace již byla hygienicky neúnosná (řádila tu mj. malárie). Italská vláda se tehdy rozhodla obyvatele staré Matery přesídlit a postavit pro ně v sousedství nové město.

Rozhodně si nenechejte ujít 120 nebo více jeskynních kostelů (chiese rupestri), které zde vyhloubili mniši mezi 8. a 13. stoletím, a Museo Nazionale Ridola se sbírkou archeologických artefaktů nalezených přímo zde. Chcete-li si udělat celkový obrázek, vydejte se po Stradě Panoramica dei Sassi a nahlédněte do jeskyní. Mnoho kaplí ve skále zabrali v 15. století venkované. Tak začalo osidlování jeskyní. Do 18. století se již z některých budov před jeskyněmi staly v celku honosné vily a kláštery.

V 50. a 60. letech 20. století tu však zavládla chudoba, a obyvatelé byli ze špinavého prostředí násilím vystěhováni. Na jejich bídné životní podmínky upozornil Carlo Levi (1912 – 75) v knize Kristus se zastavil v Eboli, kde srovnává čtvrť Sassi s Dantovým Peklem.

Ve staré Mateře napočítáte přes 100 kostelů a svatyň, z nichž největší je katedrála z konce 13. století. Ta stojí „volně" ve svahu, ale mnohé kostely jsou opravdové jeskynní chrámy, často se starobylými freskami na nepravidelných stěnách. Dnes je bludiště uliček a schodů Sassi téměř liduprázdné. Ze sto dvaceti chiese rupestri (kostelů ve skále) v Sassi a Agri za městem vynikají Santa Maria di Idris v oblasti Monte Errone a Santa Lucia alle Malve v albánské čtvrti. Oba kostely se pyšní freskami ze 13. století.

S minulostí Matery a Sassi vás seznámí Museo Nazionale Ridola. V okolí bylo objeveno mnoho neolitických, zčásti v zemi zapuštěných příbytků, nekropolí a dalších památek. Apulijský románský dóm (13. století) na Piazze Duomo vás zaujme neobvyklou sochařskou výzdobou a anonymním obrazem Madonny della Bruna, patronky Matery, na jejíž počest se 2. července pořádá slavnost. Via Duomo vede ke kostelu San Francesco d’Assisi (13. století s barokním pláštěm) upomínajícímu na pobyt sv. Františka z Assisi v Mateře v roce 1218. Z dalších kostelů se vyplatí navštívit San Domenico a San Giovanni Battista ve Via San Biagio (oba 13. století) a Purgatorio (1770) ve Via Ridola.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA