Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Matera

Matera - informace o letovisku

Matera je podivuhodné místo ve vyprahlém vnitrozemí kraje Basilicata na jihu Itálie. Městečko Matera na okraji hluboké strže tvoří rušná horní čtvrť a poklidná dolní čtvrť Sassi („jeskyně“), jež se dále dělí na Sasso Barisano a malebnější Sasso Caveoso. Obyvatelé Matery dříve žili v obydlích vyhloubených do skály. Tyto dvě tak odlišné čtvrti činí z města jedno z nejpozoruhodnějších v jižní Itálii. Městečko Matera se svým okolím je jednou z památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Město Matera je všeobecně známé díky unikátním starobylým příbytkům, tzv. sassi, což jsou starobylá sídliště složená z jeskyní vyhloubených ve stržích (gravine) v nižší části města a kolem ní. Labyrint jeskyní obydlených od prehistorických dob uvidíte ze speciálně postavené silnice, Strada Panoramica, ale větší zážitek z tohoto fascinujícího města vám přinese procházka přímo mezi obydlími připomínajícími plástve medu.

Kdy začali lidé v Mateře vytesávat do zdejších měkkých vápenců první obydlí, není známo. Jisté ale je, že místo bylo osídleno již v paleolitu, znali jej staří Římané a Matera byla nepřetržitě osídlena po celý středověk. Po 2. světové válce žilo ve skalách Matery (místu se tu říká dodnes „Sassi", tedy kamení či skály) asi 20 tisíc obyvatel a situace již byla hygienicky neúnosná (řádila tu mj. malárie). Italská vláda se tehdy rozhodla obyvatele staré Matery přesídlit a postavit pro ně v sousedství nové město.

Rozhodně si nenechejte ujít 120 nebo více jeskynních kostelů (chiese rupestri), které zde vyhloubili mniši mezi 8. a 13. stoletím, a Museo Nazionale Ridola se sbírkou archeologických artefaktů nalezených přímo zde. Chcete-li si udělat celkový obrázek, vydejte se po Stradě Panoramica dei Sassi a nahlédněte do jeskyní. Mnoho kaplí ve skále zabrali v 15. století venkované. Tak začalo osidlování jeskyní. Do 18. století se již z některých budov před jeskyněmi staly v celku honosné vily a kláštery.

V 50. a 60. letech 20. století tu však zavládla chudoba, a obyvatelé byli ze špinavého prostředí násilím vystěhováni. Na jejich bídné životní podmínky upozornil Carlo Levi (1912 – 75) v knize Kristus se zastavil v Eboli, kde srovnává čtvrť Sassi s Dantovým Peklem.

Ve staré Mateře napočítáte přes 100 kostelů a svatyň, z nichž největší je katedrála z konce 13. století. Ta stojí „volně" ve svahu, ale mnohé kostely jsou opravdové jeskynní chrámy, často se starobylými freskami na nepravidelných stěnách. Dnes je bludiště uliček a schodů Sassi téměř liduprázdné. Ze sto dvaceti chiese rupestri (kostelů ve skále) v Sassi a Agri za městem vynikají Santa Maria di Idris v oblasti Monte Errone a Santa Lucia alle Malve v albánské čtvrti. Oba kostely se pyšní freskami ze 13. století.

S minulostí Matery a Sassi vás seznámí Museo Nazionale Ridola. V okolí bylo objeveno mnoho neolitických, zčásti v zemi zapuštěných příbytků, nekropolí a dalších památek. Apulijský románský dóm (13. století) na Piazze Duomo vás zaujme neobvyklou sochařskou výzdobou a anonymním obrazem Madonny della Bruna, patronky Matery, na jejíž počest se 2. července pořádá slavnost. Via Duomo vede ke kostelu San Francesco d’Assisi (13. století s barokním pláštěm) upomínajícímu na pobyt sv. Františka z Assisi v Mateře v roce 1218. Z dalších kostelů se vyplatí navštívit San Domenico a San Giovanni Battista ve Via San Biagio (oba 13. století) a Purgatorio (1770) ve Via Ridola.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA