Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ascoli Piceno, město věží

Ascoli Piceno je hlavním městem středoitalské provincie Marche a nachází se v jeho jižní části. Ve městě žije okolo 52 tisíc obyvatel a přezdívá se mu „město věží“. Ve středověku se zde totiž nacházelo až 200 věží, do současnosti se jich však podařilo dochovat jen padesát.

Ascoli Piceno leží v horní části údolí Tronto, daleko od komerčních pobřežních letovisek. Je obklopeno několika pahorky a protékají jím dvě řeky. Jak je již z názvu města patrné, bylo založeno kmenem Picenů. Později bylo podrobeno Římany, protože stálo přímo na tzv. solné cestě, která spojovala Tyrhénské a Jaderské moře. Během staletí se z Ascoli Picena stalo nádherné historické město, které stojí za to navštívit. Jeho stará čtvrť je dodnes ohraničená hradbami a dokázala si zachovat původní uspořádání staré římské kolonie Asculum Picenum.


Autor: Sgobbone

Krása Ascoli Picena spočívá v systému jeho ulic a malých uliček proplétajících se mezi historickými památkami i běžnými obytnými domy. Ve středu města se rozprostírá nádherné náměstí Piazza del Popolo, o kterém se říká, že je nejkrásnější v celém kraji. Jen málo náměstí v Itálii je tak malebných jako to v Ascoli Piceno. Je obklopeno umírněnými renesančními budovami, ale také impozantními gotickými paláci, mezi nimiž vyniká Palazzo dei Capitani del Popolo. Jeho fasáda, která je dílem Coly dell´Amatrice žijícího v letech 1480 – 1559, je zdobena renesančním portálem a sochou papeže Pavla III. Úchvatný je také kostel San Francesco, jehož základní kámen byl položen v roce 1238. Jde o stavbu poněkud strohou, kterou ale zjemňuje sousední Loggia dei Mercanti z roku 1513. Ta byla inspirována toskánskými stavbami.


Autor: gengish skan

Když se z Piazza del Popolo vydáte směrem na východ, dojdete k velkému náměstí Piazza Arringo. Tomu dominuje katedrála z 15. století, která byla vystavěna na místě původní románské baziliky. Nachází se v ní hrobka svatého Emidia, patrona Ascoli Picena. Na tomtéž náměstí stojí za pozornost ještě baptisterium a biskupský palác s Museo Diocesano, které obsahuje sbírky z kostelů diecéze. V Palazzo Comunale, který v minulosti sloužil jako radnice, dnes sídlí Pinacoteca Civica. Fasádu tohoto domu z 12. století vytvořil opět Cola dell´Amatrice. V interiéru se nachází jedinečný polyptych z roku 1473 od Benátčana Carla Crivelliho. Další jeho díla jsou vystavena v pinakotéce společně s obrazy od Tiziana, Van Dycka, Guida Reniho a mnoha dalších.

Projít se můžete také do Corso Mazzini, kde stojí kostel Sant´Agostino, který se proslavil freskou s názvem „Kristus nesoucí kříž“ od Coly dell´Amatrice. V Ascoli se nachází plno nádherných kostelů, pokud se vydáte po ulici Via dei Torri, narazíte na kostel San Pietro Martire a románský Santi Vincenzo e Anastasia. Pokud vás příliš nepřitahuje církevní architektura, zajděte se podívat na palác Caffè Meletti. Jeho kavárna byla založena více jak před sto lety a patří tak mezi 150 nejstarších v Itálii. Secesní interiér zdobí obrovská zrcadla a strop je krásně vyzdoben malířem Piem Nardinim. Úchvatná je také pevnost Forte Malatesta ze 14. století, stojící u mostu Ponte di Cecco.

- jap -

Další články z Itálie:
Cortona 
Florencie - Palazzo Pitti 
Florencie - Piazza del Duomo 
Fiesole – ve stínu Florencie 
Arezzo

Článek byl zobrazen 7 745 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA