Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cagliari – hlavní město Sardinie

Cagliari je hlavním a největším městem italského ostrova Sardinie, kde žije asi 160 tisíc obyvatel. Město se rozkládá na devíti vápencových pahorcích na jižním pobřeží ostrova, v hlubokém zálivu Golfo di Cagliari. Je to město, které vás na první pohled pravděpodobně nijak nenadchne, dejte mu však šanci a věnujte mu i druhý pohled…

V metropoli se nachází velký přístav, rozsáhlý průmysl, mnoho moderních budov, panelová zástavba a vše je doplněno všudypřítomnými davy lidí. Když se podíváte pozorněji, je Cagliari také překvapivě půvabným městem s hezkým historickým centrem, několika památkami a snadným přístupem na blízké pláže. Návštěvníky tak přitahuje nejen svou hlavní dominantou, kterou je rozlehlý středověký hrad Castello, ale i kouzelným podhradím se spletí romantických uliček. Při procházce hlavními třídami můžete nakukovat do luxusních obchodů nebo ochutnat místní speciality v některé z vyhlášených restaurací.

Město založili Féničané v období mezi 7. a 8. stoletím před Kristem. Od té doby je považováno za bránu Sardinie a stalo se také mocenským centem. Na ostrově se postupem času vystřídaly punské kmeny, Římané, Vandalové, Byzantinci, Pisané, Aragonci a Piemonťané. V 8. století Pisané opevnili sedlo Castello a podporovali přístavbu Stampace, Marina a Villanova, které daly městu tvar, jenž se zachoval až do začátku minulého století. Sardinský název města zní Casteddu, což ukazuje, jak bylo město v tehdejší době ztotožněno s jeho čtvrtí Castello, jež se poté stala symbolem Cagliari. Dnes se v této historické čtvrti nachází mnoho kostelů, šlechtických paláců a archeologických památek.

V Cagliari stojí za návštěvu hlavní sardinské muzeum Museo Nazionale Archeologico situované na severním okraji historického centra. Muzeum je obklopeno pisanským opevněním z 13. století. Jako součást hradeb města byly ve 14. století vystavěny dvě pisanské věže, Torre dell’Elefante a Torre San Pancrazio, které měly město ochránit před nájezdy Aragonců. Muzeum opatruje cenné exponáty, jako například sérii bronzových sošek pocházejících z prehistorické kultury nuraghů. Ve stejném muzejním komplexu je i Pinacoteca zaměřená na sardinské malířství z různých období.

V historickém centru se zajděte podívat na terasy Bastione San Remy, odkud je krásný výhled na město i katedrálu Santa Maria, jejíž hlavní portál je ozdoben reliéfy z 12. století. Zajímavou turistickou atrakcí je nádherně zdobená krypta vytesaná do skály či římský amfiteátr. Ve čtvrti Stampace stojí barokní kostel San Michele a ve čtvrti Villanova goticko-katalánský kostel San Giacomo. K dalším významným svatostánkům města patří kostely Sant´Agostino, San Saturno a Nostra Signora di Bonara. San Saturno pochází z 5. století a je jedním z nejvýznamnějších raně křesťanských kostelů na ostrově.

Každoročně na 1. května slaví Cagliari svátek Sant’Efisio, který je díky okázalému průvodu statisíců obyvatel v tradičních krojích nejproslulejším a nejnavštěvovanějším svátkem na celém ostrově.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Trulli – tajemné cukrové homole
Benátky - kostel San Zaccaria
Benátské gondoly – romantické i tajemné
Costa Smeralda – království žuly
Řím - Kapitol

Článek byl zobrazen 6 301 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA