Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piazza Armerina je proslulou archeologickou lokalitou

V samotném srdci italské Sicílie je ukrytá vesnice Piazza Armerina. Sama o sobě by nebyla až tak zajímavá, kdyby neukrývala osamělou římskou vilu Villa Romana del Casale. Díky tomu se stala proslulou archeologickou lokalitou lákající čím dál více turistů a milovníků historie.

Zatím se nepodařilo archeologům zjistit, komu Villa Casale původně patřila, ale podle její velikosti a bohatství je usuzováno, že jejím majitelem musela být nějaká významná osobnost. Nejpravděpodobnější teorií je, že byla původně loveckým zámečkem a venkovským sídlem císaře Maximiana Herculia. Ten byl v letech 286 – 305 spolucísařem známějšího císaře Diokleciána. Domněnku, že se jedná o lovecký zámeček, potvrzují četné lovecké scény na mozaikách v podlaze i umístění vily na venkově.


Autor: Ferdi

Právě ony dochované římské mozaiky patří mezi největší poklady nalezené ve vile. Ve 12. století byly společně s celou stavbou pohřbeny pod sesuvem půdy a uchráněny tak před vlivem přírodních živlů. Znovuobjeveny byly teprve v roce 1929. Odkrývací práce trvaly dlouhých 31 let, teprve poté mohly být mozaiky vyneseny znovu na světlo světa.

Nadstavbu vily se nepodařilo dochovat, zbytky zdí jsou zastřešeny železnou konstrukcí, ale původní nádherné mozaiky zůstaly naštěstí téměř neporušené. Jejich styl je velmi podobný mozaikám, které byly objeveny v římských vilách v severní Africe. Tento fakt může znamenat, že byli jejich tvůrci Kartaginci. Důkazem toho je i hlavní umělecké dílo nacházející se ve vile a to 59 metrů dlouhá mozaika znázorňující loveckou scénu v Africe.

Na mozaice si můžete prohlédnout exotická zvířata, jako jsou například tygři, sloni nebo pštrosi. Mnoho z nich bylo odchyceno a v klecích převezeno do Říma, do cirků a pro gladiátorské hry. Téměř v každém sále vily, kterých je dohromady kolem 50, jsou k vidění podobně fascinující mozaiky. Pro návštěvníky je však nejpřitažlivější scéna zobrazující deset atletek v bikinách.

- jap -

Další články z Itálie:
Monreale
Florencie - Palazzo Medici-Riccardi
Lucca – město sta kostelů
Florencie - San Miniato al Monte
Gubbio

Článek byl zobrazen 3 473 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA