Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Positano bylo inspirací i pro Rolling Stones

Ozdobou již tak nádherného Amalfského pobřeží na jihu Itálie je městečko Positano vybudované na vápencové skále, která v těchto místech prudce spadá do vod Tyrhénského moře. Městečko se 4 tisíci obyvateli je tvořeno záplavou bílých domků, které jsou obklopeny zahradami plnými pomerančovníků a středozemní květeny. Pobyt v Positanu je balzámem na duši…

Positano spadá do jihoitalského regionu Kampánie, leží v provincii Salerno, asi 60 km jižně od Neapole. Často je označováno za nejkrásnější město na Amalfském pobřeží a tomu lze dát jedině za pravdu. Každého ohromí již svou jedinečnou polohou na příkrém svahu nad mořem. Jeho bílé či okrové domky s oranžovými střechami jsou rozesety od pobřeží až do nejvyšších partií kopce a vypadají, jako by je k němu někdo přilepil. Výškové převýšení je zde tak značné. Díky tomu se Positano může pochlubit jedinečně krásnými výhledy na moře i okolní hory, které se zvedají nedaleko pobřeží a dosahují nadmořské výšky až 1440 metrů. Půlkulatá okna v domech jsou jasným důkazem dřívějšího arabského vlivu. Samotné pobřeží Amalfi bylo pro své přírodní krásy v roce 1997 zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Positano

Území dnešního Positana si pro zdejší příznivé klimatické podmínky vybrali již Oskové a Samniové. Později se zde usadili také Etruskové, ale největšího rozkvětu se město dočkalo až za dob starých Římanů, kteří z něj udělali přepychovou rekreační oblast. Během vykopávek, které zde probíhaly v roce 2004, byly objeveny pozůstatky římské vily, které římské osídlení dokazují. Kouzlo honosného letoviska si městečko uchovalo dodnes.

Positano je po celý rok doslova zaplavováno turisty, během hlavní letní sezóny se každý den městečkem projde až několik tisíc turistů. Výhodou města je, že je většina zdejších ulic určena pouze pro pěší. Hlavní silnice lemující Amalfské pobřeží vede nad Positanem a místy navíc dovoluje průjezd pouze jednomu autu. Během procházky městem tak nebudete obtěžováni žádným hlukem ani nemusíte dýchat výfukové plyny. I toto je jeden z důvodů, proč je Positano tolik oblíbenou turistickou destinací. Samozřejmě se zde nachází také dostatek hotelů, restaurací, můžete se koupat v teplém a čistém moři, lenošit na pláži, kochat se všudypřítomnou zelení i četnými památkami.

Přestože Positano není nijak velikým městem, ukrývá hned osm kostelů. Mezi významné památky města patří například kostel Duomo Sant´ Andrea pocházející z 9. století. Na počátku 13. století prošel přestavbou a získal arabsko-normanský vzhled. Přestavby, které následovaly v dalších staletích již nebyly tak výrazné. V původním stavu zůstala dochována věž (kampanila), která je dole románská a ve vyšších partiích ji zdobí arabské prvky. Uvnitř tohoto trojlodního kostela je k vidění barokní výzdoba, nepřehlédnutelné je zejména zdejší schodiště. Nachází se zde také dva antické sloupy, kazatelny zdobené mozaikami z 12. a 13. století a v kryptě jsou uloženy ostatky sv. Ondřeje. Jistě vás zaujmou také Berniniho mramorové skulptury či kaple, v níž je umístěno malé lapidárium. Svatostánek má rovněž krásný vstupní portál a bronzové dveře, které byly v roce 1066 dovezeny z Konstantinopole.

Positano

Další významnou církevní stavbou je kostelík Santa Maria Assunta (Nanebevzetí panny Marie), který je nepřehlédnutelný díky své majolikové kopuli a dlažbě. Nachází se v samotném centru města a je dobrým orientačním bodem. Byl založen teprve ve 20. letech 19. století k uctění byzantské ikony Panny Marie Positánské - sv. Assunty ze 13. století. Patronka tohoto kostela je každoročně 15. srpna uctívána během oslav svátku sv. Assunty, který připomíná vylodění Saracénů u Amalfského pobřeží. Ve stráni nad městem je možné obdivovat ještě kapucínský klášter, který byl založen již ve 12. století, ale stavěl se až do století šestnáctého. V současnosti již neslouží ke svému původnímu účelu, ale funguje jako hotel. Naskýtá se z něj nádherný panoramatický výhled do okolí a tak je turisty často vyhledáván.

Při procházkách úzkými ulicemi města mají návštěvníci možnost si veškeré jeho památky prohlédnout hezky zblízka. Zajímavá je kromě kostelů také specifická architektura běžných obytných domů. Tyto stavby jsou nezvykle úzké a vysoké a jsou nahusto vystavěny vedle sebe. V minulosti se takto stavělo z důvodu lepší ochrany města před případnými útoky pirátů. V současnosti se v uličkách tísní davy turistů, kteří si prohlížejí obchůdky s tradičními rukodělnými výrobky, případně posedávají v kavárnách. K tradičním suvenýrům, které si z Positana lidé odváží, patří například citrónový likér Limoncello, nebo jiné výrobky z citrusů, jako jsou cukrovinky, parfémy či vonné svíčky. Vděčným dárkem jsou rovněž produkty z modrého skla, které se zde vyrábí.

Positano

Positano potěší i milovníky pláží a koupání. Pobřeží je u města lemováno hned dvěma plážemi - La Spiaggia Grande a Spiaggia Fornillo, k nimž vedou úzká schodiště. Za hlavní městskou pláž je považována písčitá La Spiagga Grande, která poskytuje dostatek místa jak pro relaxaci, tak i pro plážové sporty. Z této pláže je možné se po útesech vydat na druhou městskou pláž Spiaggia Fornillo, která je sice užší, ale také dostatečně dlouhá. Kdo touží po větším soukromí, může navštívit ještě skalnatou pláž Scogliera. Pobřeží Positana potěší nejen nadšené plavce, ale také surfaře a potápěče. Skály, které pobřeží lemují ukrývají mezery, škvíry a dokonce i rozsáhlé jeskynní systémy. Ty jsou domovem pro řadu zajímavých živočichů, ve zdejších vodách tak můžete zahlédnout murény, chobotnice, kraby, langusty, mořské ďasy, pražmy, slizouny a mnohé další tvory. Na skalách se také drží pestrobarevné sasanky. Kdo by si chtěl potápění vyzkoušet, může se přihlásit do některého z kurzů, které pořádají místní potápěčská centra.

Stejně tak jako okouzluje Positano turisty, okouzlilo také mnohé slavné osobnosti - v letech 1967 - 1970 zde žil například slavný americký zpěvák Shawn Phillips. V téže době, v roce 1969 vznikla v jedné místní kavárně dokonce skladba Midnight Rambler, kterou zde sepsali Mick Jagger a Keith Richards z Rolling Stones. Krása města však nadchla také mnohé režiséry a scénáristy, Positano se totiž objevilo také v řadě filmů, z nichž nejznámější je asi Pod toskánským sluncem z roku 2003.

Positano

Poloha Positana je jedinečná také v tom, že se odtud můžete vypravit na výlety do mnoha dalších zajímavých míst. Přímo nad městem je možné se napojit na oblíbenou turistickou stezku známou pod názvem Cesta bohů (Sentiero degli Dei), která začíná v městské části Nocelle a vede do Bornerana. Vydat se můžete také do nedalekého městečka Amalfi a po cestě si udělat ještě krátkou zastávku v malebné obci Praiano. Positano má dále zajištěno pravidelné lodní spojení se Salernem, ostrovem Capri, Sorrentem a Neapolí.

Z informací o Itálii na Světadílech dále doporučujeme

BenátkyFlorencieostrov IschiaKampániePisaPompejeŘímostrov SicílieToskánsko

- jap -

Článek byl zobrazen 16 534 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA