Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Turín - dějiště olympijských her

Průmyslové město, obchodní i kulturní centrum severozápadní Itálie se do celosvětového povědomí zapsalo především jako dějiště XX. zimních olympijských her. Fanoušci zeleného trávníku jej znají spíše ve spojení se známým fotbalovým klubem

Již dávno předtím, než na břehu řeky Pád vybudovali Římané svůj první vojenský tábor, obývali území dnešního Piemontu keltští Taurinové. A právě po nich získalo osídlení i svůj původní název Castra Taurinorum („tau“ znamená v keltštině hory). Pod ním bylo známé až do konce prvního tisíciletí, kdy bylo přejmenováno na Hrabství Turín (Contea di Torino). Od té doby se město rozrůstalo a nabývalo na významu. Ve 13. století se stalo součástí Savojského vévodství a zanedlouho poté se proměnilo v sídlo samotného panovníka. Dnešní Turín je spolu s Milánem považován za vůbec nejdůležitější centrum průmyslu a obchodu severní Itálie. Sídlí zde mimo jiné i známá automobilka Fiat či jedna z největších továren světa Lingotto.

Turín, Itálie

Vůbec nejznámější stavbou města je Mole Antonelliana. Je pojmenována po svém autoru Alessandru Antonellim, který ji původně navrhl jako synagogu pro židovskou komunitu. V průběhu stavby však svůj záměr přehodnotil, a tak byla po svém dokončení Mole věnována památce Victoria Emanuella II. Dodnes je tato 167 metrů vysoká kamenná věž považována za nejvyšší cihlovou stavbu v Evropě a stala se neodmyslitelným symbolem města.

Ve světě však Turín proslavila především záhada tajemného turínského plátna. Tento kus látky s otiskem postavy Ježíše Krista byl od 16. století uložen v samostatné kapli katedrály sv. Jana Křtitele. Ačkoliv mnozí vědci jeho pravost zpochybňují, nic se nemění na tom, že si jej sem každoročně přijíždí prohlédnout tisíce věřících z celého světa. Dnes je samozřejmě v kapli vystavena pouze jeho kopie, originál se na veřejnost dostane jen při speciálních příležitostech. V sousedství katedrály stojí velkolepý královský palác (Palazzo Reale), pocházející ze 17. století. Jeho interiéry zdobí bohaté tapisérie a jsou zde uchovávány drahocenné sbírky čínských a japonských váz. V roce 1997 byl palác prohlášen za součást světového dědictví UNESCO.

Při návštěvě Turína určitě neopomeňte ochutnat zdejší čokoládu. Vždyť právě tady byla v 18. století vyrobena první tabulková čokoláda. Na památku této události se zde každoročně pořádá dvoutýdenní čokoládový festival, na kterém představují své sladké umění nejznámější čokoládovny země.

- red -

Další zajímavé články: 
Verona – elegantní, uvolněná a romantická
Forum Romanum
NP Gran Paradiso – na skok do velkého ráje
Trentino - Val di Sole
Údolí Eisacktal

Článek byl zobrazen 2 759 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA