Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Valle dei Templi – Údolí chrámů

Na jižním pobřeží Sicílie se v blízkosti městečka Agrigento rozkládá významná archeologická lokalita, známá jako Valle dei Templi. Na tomto místě se v minulosti nacházelo řecké antické město Acragas, které bylo údajně nejkrásnějším ze všech pozemských měst. Navíc patřilo také mezi nejvýznamnější řecké kolonie na Sicílii.

Řecká kolonie zde byla založena v roce 582 před Kristem osadníky z nedalekého města Gela, které vybudovali přistěhovalci z řeckého ostrova Rhodos. Přestože byla osada neustále sužována zemětřeseními, největší škody jí způsobili křesťanští obyvatelé, kteří plundrovali zdejší chrámy. Nakonec bylo městečko v roce 406 př. n. l. zničeno Kartágem.

Valle dei Templi – Údolí chrámů
Foto: chrám Tempio di Concordia

Dnes si díky rozsáhlým zachovalým pozůstatkům chrámů můžete snadno představit, jak velkolepé toto město muselo být. Archeologická oblast u Agrigenta je unikátní nejbohatším seskupením zachovalých řeckých chrámů na světě. Nacházejí se zde i zbytky staveb z pozdějšího helenistického a římského období. Od roku 1997 je Agrigento a Valle di Templi zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Valle dei Templi – Údolí chrámů

Zachován zůstal chrám Tempio di Concordia z roku 430 před Kristem. Ušetřen byl pravděpodobně jen proto, že jej obyvatelé v 6. století přeměnili na křesťanský kostel. Jde o ohromnou dórskou stavbu, kterou lze považovat za nejkrásnější chrám nejen na Sicílii, ale také v celém řeckém světě. Konkurencí mu může být pouze Hefaistův chrám v Athénách.

Valle dei Templi – Údolí chrámů

Další pěkně dochované chrámy lemují cestu Via Sacra. Jde například o Junin chrám Tempio di Guinone z roku 470 př. n. l. a Herkulův chrám Tempio di Ercole z 5. století před Kristem. Ulicí Via dei Templi se poté dostanete k Jupiterovu chrámu Tempio di Giove, který nebyl nikdy dokončen – práci na něm přerušili Kartaginci v roce 406 před Kristem. Pokud by byl někdy dostavěn, s největší pravděpodobností by šlo o největší chrám řeckého i římského světa.

Na konci této ulice si můžete prohlédnout ruiny čtvrti pozdějšího řecko-římského města Quartiere Ellenistico-Romano. V těchto místech je situováno Museo Archeologico Regionale, které vystavuje sbírky uměleckých předmětů a artefaktů nalezených v údolí.

- jap -

Další články z Itálie:
Bormio - lyžařské středisko
Val di Sole - lyžování v Itálii
Livigno - skvělé lyžování v Itálii

Passo Tonale – lyžování na ledovci
Údolí Eisacktal ožívá především v zimě

Článek byl zobrazen 9 482 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA