Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Za rozmanitostí Dolomitů

Alpy jsou určitě nejvýznamnějším evropským pohořím. Vždy ovlivňovaly životy tisíců lidí, ať už přímo, či nepřímo. Jejich součástí je také italské pohoří Dolomity, v mnohém však od zbytku Alp odlišné – svou morfologií, složením hornin atd. Na Dolomitech je zajímavé i to, že je netvoří žádný hlavní hřeben.

Skládají se z několika menších horských skupin značně rozdílného charakteru, a také proto tady najdeme mnoho odlišných typů krajin a biotopů.

Díky své odlišnosti získaly Dolomity rovněž svůj název. Přilákaly totiž pozornost francouzského vědce a dobrodruha Deodatu de Dolomieu, který v 18. století zkoumal odlišné složení místního vápence. Jeho jméno se pak přeneslo nejen na pohoří Dolomity, ale obecně i na minerál a horninu dolomit.  Nejvyšším bodem pohoří je Marmolada, dosahující výšky 3 343 metrů. Leží asi 110 kilometrů od Benátek, z nichž je také někdy za dobrých podmínek pozorovatelná.


Autor: Stefano Girolimetto

Dolomity jsou oblíbeným cílem turistů, a to během všech ročních období. O lyžování nemá cenu se rozepisovat, proto se podívejme, co dalšího se zde dá dělat a vidět. Tak především, už sama krajina Dolomit je úchvatná. Pokud se vydáte na túru, téměř kdekoliv se budete obdivovat skvělým panoramatům a úžasným výhledům. Dají se tu najít ledovce, skály, lesy i horské louky, místa zdánlivě nehostinná i plná života. Roste zde více než 1500 druhů rostlin a mnoho druhů živočichů, včetně jelenů, kamzíků a svišťů, v poslední době tu byl po mnoha letech opět několikrát pozorován medvěd. Na území Dolomit se rozkládá hned několik národních a regionálních přírodních parků.

Nemusíte přitom být horolezci, abyste mohli spatřit to, co Dolomity nabízejí. Pohořím vedou zajištěné cesty, zvané „via ferrata“. Jsou různě časově náročné, o jejich obtížnosti a trvání se vždy informujte předem. I u těch lehčích však berte ohled na počasí, které dokáže cestu v lepším případě znepříjemnit. Přehled ferrat se základními údaji najdete v češtině například ZDE.

Z delších tras je nejpopulárnější Alta Via 1, dlouhá 150 kilometrů. Z hlediska obtížnosti a fyzičky je relativně nenáročná, pro její zdolání ale budete potřebovat minimálně týden, spíše však dva (typicky 10 až 15 dní).

Mnohé z uvedených cest mají svůj původ v dobách první světové války, kdy sloužily k přesunu vojáků. Dolomity totiž byly svědkem těžkých bojů mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky. Tato skutečnost se stala podnětem specializovaného druhu turistiky. Na návštěvníky se zájmem o historii totiž čeká řada více nebo méně zachovalých pevností, bunkrů, opěrných bodů a dalších pozůstatků války. V Cinque Torri (Pět věží) a Mount Lagazuoi jsou navíc venkovní válečná muzea.

Jako i mnoho jiných hor, také Dolomity jsou střediskem pro provozování různých adrenalinových sportů a zábav, jako je třeba paragliding nebo létání na rogalech. Zakroucené silničky s nádhernými výhledy zase lákají motorkáře a cyklisty, řeky a říčky vodáky.

S ubytováním není problém, v oblasti je mnoho hotelů, kempů a dalších ubytovacích možností.
Zkrátka, Dolomity mohou poskytnout odpočinek, zábavu i poučení téměř pro každého, stačí si vybrat…

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 4 786 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA