Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Za rozmanitostí Dolomitů

Alpy jsou určitě nejvýznamnějším evropským pohořím. Vždy ovlivňovaly životy tisíců lidí, ať už přímo, či nepřímo. Jejich součástí je také italské pohoří Dolomity, v mnohém však od zbytku Alp odlišné – svou morfologií, složením hornin atd. Na Dolomitech je zajímavé i to, že je netvoří žádný hlavní hřeben.

Skládají se z několika menších horských skupin značně rozdílného charakteru, a také proto tady najdeme mnoho odlišných typů krajin a biotopů.

Díky své odlišnosti získaly Dolomity rovněž svůj název. Přilákaly totiž pozornost francouzského vědce a dobrodruha Deodatu de Dolomieu, který v 18. století zkoumal odlišné složení místního vápence. Jeho jméno se pak přeneslo nejen na pohoří Dolomity, ale obecně i na minerál a horninu dolomit.  Nejvyšším bodem pohoří je Marmolada, dosahující výšky 3 343 metrů. Leží asi 110 kilometrů od Benátek, z nichž je také někdy za dobrých podmínek pozorovatelná.


Autor: Stefano Girolimetto

Dolomity jsou oblíbeným cílem turistů, a to během všech ročních období. O lyžování nemá cenu se rozepisovat, proto se podívejme, co dalšího se zde dá dělat a vidět. Tak především, už sama krajina Dolomit je úchvatná. Pokud se vydáte na túru, téměř kdekoliv se budete obdivovat skvělým panoramatům a úžasným výhledům. Dají se tu najít ledovce, skály, lesy i horské louky, místa zdánlivě nehostinná i plná života. Roste zde více než 1500 druhů rostlin a mnoho druhů živočichů, včetně jelenů, kamzíků a svišťů, v poslední době tu byl po mnoha letech opět několikrát pozorován medvěd. Na území Dolomit se rozkládá hned několik národních a regionálních přírodních parků.

Nemusíte přitom být horolezci, abyste mohli spatřit to, co Dolomity nabízejí. Pohořím vedou zajištěné cesty, zvané „via ferrata“. Jsou různě časově náročné, o jejich obtížnosti a trvání se vždy informujte předem. I u těch lehčích však berte ohled na počasí, které dokáže cestu v lepším případě znepříjemnit. Přehled ferrat se základními údaji najdete v češtině například ZDE.

Z delších tras je nejpopulárnější Alta Via 1, dlouhá 150 kilometrů. Z hlediska obtížnosti a fyzičky je relativně nenáročná, pro její zdolání ale budete potřebovat minimálně týden, spíše však dva (typicky 10 až 15 dní).

Mnohé z uvedených cest mají svůj původ v dobách první světové války, kdy sloužily k přesunu vojáků. Dolomity totiž byly svědkem těžkých bojů mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky. Tato skutečnost se stala podnětem specializovaného druhu turistiky. Na návštěvníky se zájmem o historii totiž čeká řada více nebo méně zachovalých pevností, bunkrů, opěrných bodů a dalších pozůstatků války. V Cinque Torri (Pět věží) a Mount Lagazuoi jsou navíc venkovní válečná muzea.

Jako i mnoho jiných hor, také Dolomity jsou střediskem pro provozování různých adrenalinových sportů a zábav, jako je třeba paragliding nebo létání na rogalech. Zakroucené silničky s nádhernými výhledy zase lákají motorkáře a cyklisty, řeky a říčky vodáky.

S ubytováním není problém, v oblasti je mnoho hotelů, kempů a dalších ubytovacích možností.
Zkrátka, Dolomity mohou poskytnout odpočinek, zábavu i poučení téměř pro každého, stačí si vybrat…

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 4 935 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA