Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bologna

Bologna - informace o městě

Kulinářské a univerzitní město Bologna je hlavním městem regionu Emilia Romagna. Starobylé centrum města je krásnou středověkou mozaikou cihlových podloubí, věží, kostelů, paláců a muzeí. Město žije bohatým kulturním životem, konají se zde festivaly, koncerty, divadelní představení a letní kulturní akce. Přesto však do Bologne neputuje příliš mnoho turistů, kteří obvykle městem jen projedou. Kouzlo její kuchyně a kultury znají spíše Italové než cizinci. Bologna je totiž italským městem gurmánů a místní obchody nabízejí úžasný výběr sýrů, šunky a klobás. V Bologni se údajně podávají nejlepší italská vína.

Bologna je město s historií, kde se postupně vystřídali Etruskové, Bójové a Římané. Ve 12. století zde byla založena první moderní universita. V dnešní době je město centrem regionu Emilia Romagna, důležitým průmyslovým a obchodním střediskem. Mezi významná místa patří dóm Metropolitana, chrám S. Francesca či Petronio, palác Bevilacqua, radnice a mnoho dalších.

Vzhledem k velikosti města je centrum Bologne relativně malé – hlavní památky můžete zhlédnout během jednoho dne. Většina zajímavostí se nachází velmi blízko sebe, takže se z hlavního náměstí Piazza Maggiore a sousedního Piazza Nettuno, ke každé z nich dostanete snadno i pěšky. Pýchou druhého náměstí je zcela určitě Fontana del Nettuno. Je to fontána, kde voda stříká z každého otvoru. Za návštěvu stojí i Pallazzo Comunale. Je to budova poznamenaná různými slohy, ve které sídlí městské muzeum a je zde vystaveno mnoho obrazů od boloňských malířů.

V městském muzeu Museo Civico Medievale je uložena prvotřídní sbírka středověkých a renesančních obrazů, soch i užitého umění. Nejvýznamnějším kostelem v Bologni je nádherný kostel San Petronio. Na východ od tohoto kostela stojí archeologické muzeum. Zdejší exponáty budou zajímavé spíše pro odborníky na egyptské a etruské umění.

Místní univerzita, která je nejstarší v Evropě, vysloužila Bologni přezdívku – La Dotta (Učená). Jižně od muzea stojí Pallazzo dell´Archiginnasio a po staletí byl tento palác součástí slavné boloňské univerzity.

Je těžké odolat nádherným pohledům na město z věží „torri pendenti“ (naklánějící se věže), které stojí na východ od Piazza Nettuno. Kromě těchto dvou se v Bologni zachovalo jen pár z celkového počtu 180 středověkých věží, které vytvářely charakteristickou siluetu Bologne. Určitě si také zajděte na jednu z nejúchvatnějších boloňských ulic Strada Maggiore.

Cihlová architektura s podloubím, výrazná okna a romantická zákoutí v úzkých uličkách nebo zase široké ulice lemované obchody a butiky – to je Bologna, na kterou se vzpomíná, a kam stojí za to zajet nebo se tam zastavit cestou za „velkými cíli Itálie“. V současnosti je Bologna městem, kde se daří starým tradicím, městem s rychlým a dynamickým rytmem moderního života nejen studentů.

 

Kontextová reklama.

Rudá Bologna

Rudá Bologna

Ačkoliv by nás mohl název článku svádět spíše k politickému rozboru, není tomu tak. Rudá barva se v hlavním městě severoitalského regionu Emilia Romagna vyskytuje především v podobě pálených cihel, ze kterých je postavena většina místních staveb. Avšak nutno dodat, že právě zde se těší strany levicového středu velké podpory, a tak i jinak zcela nevinný název lze považovat za docela výstižný.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA