Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bologna

Bologna - informace o městě

Kulinářské a univerzitní město Bologna je hlavním městem regionu Emilia Romagna. Starobylé centrum města je krásnou středověkou mozaikou cihlových podloubí, věží, kostelů, paláců a muzeí. Město žije bohatým kulturním životem, konají se zde festivaly, koncerty, divadelní představení a letní kulturní akce. Přesto však do Bologne neputuje příliš mnoho turistů, kteří obvykle městem jen projedou. Kouzlo její kuchyně a kultury znají spíše Italové než cizinci. Bologna je totiž italským městem gurmánů a místní obchody nabízejí úžasný výběr sýrů, šunky a klobás. V Bologni se údajně podávají nejlepší italská vína.

Bologna je město s historií, kde se postupně vystřídali Etruskové, Bójové a Římané. Ve 12. století zde byla založena první moderní universita. V dnešní době je město centrem regionu Emilia Romagna, důležitým průmyslovým a obchodním střediskem. Mezi významná místa patří dóm Metropolitana, chrám S. Francesca či Petronio, palác Bevilacqua, radnice a mnoho dalších.

Vzhledem k velikosti města je centrum Bologne relativně malé – hlavní památky můžete zhlédnout během jednoho dne. Většina zajímavostí se nachází velmi blízko sebe, takže se z hlavního náměstí Piazza Maggiore a sousedního Piazza Nettuno, ke každé z nich dostanete snadno i pěšky. Pýchou druhého náměstí je zcela určitě Fontana del Nettuno. Je to fontána, kde voda stříká z každého otvoru. Za návštěvu stojí i Pallazzo Comunale. Je to budova poznamenaná různými slohy, ve které sídlí městské muzeum a je zde vystaveno mnoho obrazů od boloňských malířů.

V městském muzeu Museo Civico Medievale je uložena prvotřídní sbírka středověkých a renesančních obrazů, soch i užitého umění. Nejvýznamnějším kostelem v Bologni je nádherný kostel San Petronio. Na východ od tohoto kostela stojí archeologické muzeum. Zdejší exponáty budou zajímavé spíše pro odborníky na egyptské a etruské umění.

Místní univerzita, která je nejstarší v Evropě, vysloužila Bologni přezdívku – La Dotta (Učená). Jižně od muzea stojí Pallazzo dell´Archiginnasio a po staletí byl tento palác součástí slavné boloňské univerzity.

Je těžké odolat nádherným pohledům na město z věží „torri pendenti“ (naklánějící se věže), které stojí na východ od Piazza Nettuno. Kromě těchto dvou se v Bologni zachovalo jen pár z celkového počtu 180 středověkých věží, které vytvářely charakteristickou siluetu Bologne. Určitě si také zajděte na jednu z nejúchvatnějších boloňských ulic Strada Maggiore.

Cihlová architektura s podloubím, výrazná okna a romantická zákoutí v úzkých uličkách nebo zase široké ulice lemované obchody a butiky – to je Bologna, na kterou se vzpomíná, a kam stojí za to zajet nebo se tam zastavit cestou za „velkými cíli Itálie“. V současnosti je Bologna městem, kde se daří starým tradicím, městem s rychlým a dynamickým rytmem moderního života nejen studentů.

 

Kontextová reklama.

Rudá Bologna

Rudá Bologna

Ačkoliv by nás mohl název článku svádět spíše k politickému rozboru, není tomu tak. Rudá barva se v hlavním městě severoitalského regionu Emilia Romagna vyskytuje především v podobě pálených cihel, ze kterých je postavena většina místních staveb. Avšak nutno dodat, že právě zde se těší strany levicového středu velké podpory, a tak i jinak zcela nevinný název lze považovat za docela výstižný.

celý článek

 
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA