Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ravenna - informace o městě

Hlavním městem severoitalské provincie Emilia – Romagna je historická Ravenna, jejíž dějiny sahají do 6. století před Kristem. Vzhledem k tomu, že se ve městě podařilo dochovat řadu významných památek, bylo jeho centrum zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ravenna je v současnosti vyhledávanou turistickou lokalitou. 

Ravenna se rozkládá asi 120 km od Benátek, přibližně 9 km od východního pobřeží Itálie. Přestože není přímořským městem, stala se významným přístavem. S Jaderským mořem je totiž propojena 10 km dlouhým kanálem Candiano, který vede do Porto Corsini. V Ravenně dnes žije okolo 140 tisíc obyvatel a kromě toho, že je jedním z historicky nejvýznamnějších míst v Itálii, je také důležitým průmyslovým městem. 

Historie města se začala psát někdy v 6. století před Kristem, o dvě století později získali místní obyvatelé římské občanství. Město se pomalu rozrůstalo a během raného a vrcholného císařství v Ravenně žilo již 50 tisíc lidí. Na počátku 2. století zde nechal císař Hadrián postavit akvadukt dlouhý 70 km. Na počátku 5. století se Ravenna stala hlavním městem Římské říše a sídlem císařů. O značný rozvoj města se zasloužila nevlastní sestra zesnulého císaře Konstantina, Galla Placidia. Během následujících staletí se panovníci v Ravenně neustále střídali - ostrogótského krále Theodorika vystřídal byzantský císař Justinián, v 8. století připadlo město papežům a poté se nakrátko stalo majetkem Benátčanů. V letech 1796 až 1814 byla Ravenna součástí napoleonské „Předalpské republiky“ a v roce 1861 se konečně stala součástí Itálie.

Dnes je Ravenna vyhledávaným turistickým centrem, protože ukrývá celkem osm staveb, jež jsou zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Poměrně malému středověkému centru dominuje náměstí Piazza del Popolo z 15. století, které je dílem Benátčanů a na němž stojí katedrála z 18. století. Tato světská stavba je kopií kostela, který v 5. století stával na jejím místě. Na náměstí stojí menší osmiboká stavba z počátku 5. století s mozaikovým stropem známá jako Battistero Neoniano. Ze stejné doby pochází také menší osmiboká kaple Battistero degli Ariani.

Arcibiskupský palác ve tvaru kříže stojící za katedrálou dnes slouží jako prostory pro Museo Arcivescovile, kde jsou uložena čtyři umělecká díla a to „Maximianův trůn“ ze slonoviny, stříbrný „Kříž sv. Agnella“ a dvě kaple vyzdobené mozaikami z 5. a 6. století. Za nejvýznamnější památku je v Ravenně považován osmiboký chrám Basilica di San Vitale s kopulí postavený Theodorikem v roce 521. Jde o mistrovské architektonické dílo, které je vyzdobeno mozaikami považovanými za nejlepší mozaikový soubor nacházející se mimo území Byzance. Nedaleko baziliky se nachází nádherná hrobka Gally Placidie, sestry císaře Honoria I. nazývaná Mausoleo di Galla Placida. Pochází z 5. století a je vyzdobena okouzlujícími barevnými mozaikami.

V Ravenně je pochován básník Dante Alighieri, jeho hrobku Tomba di Dante najdete jižně od náměstí Piazza del Duomo. Nedaleko se tyčí kostel San Francesco, v němž se podařilo zachovat raně křesťanské sarkofágy, oltář z hrobky sv. Liberia ze 4. století a původní kryptu z 10. století. Krásnou mozaikovou výzdobou se pyšní rovněž trojlodní kostel Sant´Apollinare Nuovo z 6. století a také kostel Sant´Apollinare in Classe z 6. století stojící 5 km jižně od Ravenny.

 

Kontextová reklama.

Ravenna - 8 staveb ze seznamu UNESCO

Ravenna - 8 staveb ze seznamu UNESCO

Na severovýchodním pobřeží Itálie, se v oblasti Emilia – Romagna rozkládá 140 tisícové město Ravenna, které je hlavním městem stejnojmenné provincie. Jde o živé turistické a průmyslové město, ale zároveň také o sídlo arcibiskupa a jedno z historicky nejvýznamnějších míst v zemi.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA