Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Udine

Udine je hlavním městem oblasti Friuli Venezia – Giulia, která je autonomním krajem v rámci Itálie. Významu tato oblast nabyla v minulosti už v 9. století, kdy do Udine přesídlil patriarcha z Aquileie. Císař Svaté říše římské, Otta II., mu r. 983 daroval hrad, zvaný Utinum, který byl v pozdějších dobách přestavěn na zámek. Díky patriarchovi Bertoldu di Andechs se město Udine stalo od r. 1223 nejdůležitější obchodní křižovatkou této severovýchodní italské oblasti.

V 15. až 18. století se tato oblast dostala pod nadvládu Benátské republiky. Od r. 1797 se stala součástí Habsburské monarchie jako spojené Lombardsko-Benátské království. Friuli stejně tak jako království české zůstalo pod nadvládou Habsburků až do konce první světové války r. 1918. Hovoří se zde italsky, ale před několika lety se i zdejší dialekt, friulština, stal druhým oficiálním jazykem.

Udine vyniká různorodou a překvapivou architekturou.
Mezi hlavní památky města Udine patří:
- katedrála, kterou začal stavět r. 1236 patriarcha Bertoldo di Andech
- Náměstí svobody se sloupořadím v benátském stylu
- zámek a arcibiskupský palác s freskami největšího italského malíře 18. století, Giovanni Battisty Tiepola.
- staré tržiště

V centru na Piazze della Liberta (Náměstí svobody) se nachází Palazzo del Comune vystavěný z růžového kamene ve slohu benátské gotiky. Naproti mohou návštěvníci spatřit Porticato di San Giovanni, jehož symetrii ve stylu renesance narušuje Hodinová věž z r. 1527 se dvěma bronzovými Maury na vrcholku. Za pozornost stojí také kašny z roku 1542, dvě sochy z 18. století a sloup se lvem sv. Marka.

Za bránou Arco Bolani, která byla navržena v r. 1556 Palladiem, se mohou turisté vydat po schodech k zámku z 16. století. V interiérech zámku mají nyní prostory Musei Civici e Galleria di Storia e Arte Antice pro umělecké a archeologické sbírky.

Jižně od náměstí s trhem na konce Via Savorgnana se nachází Oratorio della Purita a dóm s osmibokou zvonicí. Obě budovy ukrývají významné obrazy a fresky od Giambattisty Tiepola (1696 – 1770). Více jeho děl najdou milovníci historie v Palazzo Arcivescovile, který je zkrášlen umělcovými freskami.

Tip na výlet
Asi 24 km na západ od Udine – na okraji Codroipa, se nachází bývalé letní sídlo Ludovica Manina, posledního benátského dóžete (1725 – 1802). Silnice vede přímo přes její nádherné zahrady, a tak turisté mohou obdivovat její rozlehlost i v době, kdy je Villa Manin pro veřejnost uzavřena.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA