Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Udine

Udine je hlavním městem oblasti Friuli Venezia – Giulia, která je autonomním krajem v rámci Itálie. Významu tato oblast nabyla v minulosti už v 9. století, kdy do Udine přesídlil patriarcha z Aquileie. Císař Svaté říše římské, Otta II., mu r. 983 daroval hrad, zvaný Utinum, který byl v pozdějších dobách přestavěn na zámek. Díky patriarchovi Bertoldu di Andechs se město Udine stalo od r. 1223 nejdůležitější obchodní křižovatkou této severovýchodní italské oblasti.

V 15. až 18. století se tato oblast dostala pod nadvládu Benátské republiky. Od r. 1797 se stala součástí Habsburské monarchie jako spojené Lombardsko-Benátské království. Friuli stejně tak jako království české zůstalo pod nadvládou Habsburků až do konce první světové války r. 1918. Hovoří se zde italsky, ale před několika lety se i zdejší dialekt, friulština, stal druhým oficiálním jazykem.

Udine vyniká různorodou a překvapivou architekturou.
Mezi hlavní památky města Udine patří:
- katedrála, kterou začal stavět r. 1236 patriarcha Bertoldo di Andech
- Náměstí svobody se sloupořadím v benátském stylu
- zámek a arcibiskupský palác s freskami největšího italského malíře 18. století, Giovanni Battisty Tiepola.
- staré tržiště

V centru na Piazze della Liberta (Náměstí svobody) se nachází Palazzo del Comune vystavěný z růžového kamene ve slohu benátské gotiky. Naproti mohou návštěvníci spatřit Porticato di San Giovanni, jehož symetrii ve stylu renesance narušuje Hodinová věž z r. 1527 se dvěma bronzovými Maury na vrcholku. Za pozornost stojí také kašny z roku 1542, dvě sochy z 18. století a sloup se lvem sv. Marka.

Za bránou Arco Bolani, která byla navržena v r. 1556 Palladiem, se mohou turisté vydat po schodech k zámku z 16. století. V interiérech zámku mají nyní prostory Musei Civici e Galleria di Storia e Arte Antice pro umělecké a archeologické sbírky.

Jižně od náměstí s trhem na konce Via Savorgnana se nachází Oratorio della Purita a dóm s osmibokou zvonicí. Obě budovy ukrývají významné obrazy a fresky od Giambattisty Tiepola (1696 – 1770). Více jeho děl najdou milovníci historie v Palazzo Arcivescovile, který je zkrášlen umělcovými freskami.

Tip na výlet
Asi 24 km na západ od Udine – na okraji Codroipa, se nachází bývalé letní sídlo Ludovica Manina, posledního benátského dóžete (1725 – 1802). Silnice vede přímo přes její nádherné zahrady, a tak turisté mohou obdivovat její rozlehlost i v době, kdy je Villa Manin pro veřejnost uzavřena.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA