Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paestum

Paestum - informace o letovisku

Paestum je synonymem pro nejromantičtější a nejpůsobivější archeologický soubor v jižní Itálii. Město starobylých archeologických vykopávek se nachází v jižní části Kampánie, v rovině nedaleko salernského zálivu, v zátoce Tyrhénského moře.

Paestum je turisticky významné pobřežní a historické městečko s troskami chrámů a nekropolí z roku 600 př. n. l., které tvoří nejvýznamnější monument řeckého stavitelského umění na italské pevnině. Řekové mu říkali Poseidonovo město. Po zpustošení města a kraje Saracény v 9. století se obyvatelé s relikvií Sv. Matouše, která zde byla podle tradice uložena od 4. století, uchýlili do výše položených oblastí, kde založili sídlo Capaccio (dnešní Paestum). Znovuobjevení se dočkalo až v 18. století.

Po staletí zapomenuté místo, dnes jedno z nejmalebnějších archeologických nalezišť, bylo objeveno teprve na počátku 18. století. Od té doby zde soustavně probíhají práce. V letech 1952 až 1964 bylo odkryto celé město. Paestum postavili Dórové v období mezi 7. a 6. stol. př. n. l. Sídlo obklopují neporušené obvodové hradby silné až 7 metrů.

Pokud přijedete směrem od Capaccia, vstoupíte do komplexu branou Porta Aurea a první důležitou stavbou, na kterou narazíte, bude Tempio di Cerere, chrám bohyně Ceres, postavený kolem roku 500 př. n. l. a na začátku křesťanské éry přestavěný na kostel. Cestou po vydlážděné silnici Via Sacra minete amfiteátr a fórum. Za nimi leží majestátní a velmi dobře zachovaný Tempio di Nettuno, Neptunův chrám, postavený kolem roku 450 př. n. l., a Basilica pocházející z roku 500 př. n. l., mylně pojmenovaná prvními archeology, ač se ve skutečnosti jedná o chrám zasvěcený bohyni Héře.

Nenechte si ujít návštěvu muzea s expozicí okapů zdobených lvími hlavami, votivních keramických předmětů a soch. Nejslavnějším a nejvíce vzrušujícím muzejním exponátem je Tomba del Tuffatore z roku 490 př. n. l., náhrobek „skokana do vody“ ozdobený dlaždicemi s erotickými scénami a výjevy z dobových oslav. Postava skokana je výrazná metafora zpodobňující běh života a jeho neodvratný zánik.

Kromě zmíněných historických pokladů nabízí současné Paestum i dokonale vybavené moderní turistické objekty, které slibují prožití nezapomenutelné dovolené. Dovolenou podle svých představ zde prožijí ti, kteří se nespokojí jen s nicneděláním na plážích, ale chtějí také poznávat a objevovat stále něco nového. Paestum společně s akropoli je i významné zemědělské středisko, odkud se vyváží především jižní ovoce, víno a ryby. Kouzlo této lokality spočívá také z velké části v nádherných rozkvetlých loukách a ve venkovské kráse poklidného prostředí.

V nejbližším okolí můžete navštívit malebný ostrov Capri, Amalfi, Pompeje, městečko Padula a mnoho jiných neméně zajímavých míst. Také Agropoli (3 km) má velice pěkné historické centrum, vystavěné na skalním masivu. Zde na vás dýchne atmosféra starých úzkých uliček, kostelů a místního hradu, který je zpřístupněn i veřejnosti. Charakteristický je také malý turistický přístav.

 

Kontextová reklama.

Paestum – archeologické naleziště světového významu

Paestum – archeologické naleziště světového významu

Na jihozápadním pobřeží Itálie se v kraji zvaném Kampánie rozkládá Paestum, které patří k nejromantičtějším a nejpůsobivějším archeologickým souborům v zemi. Podařilo se zde dochovat trosky chrámů, které jsou nejzachovalejšími monumenty řeckého stavitelského umění na italské pevnině.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA