Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Konstantinův oblouk

V blízkosti římského Kolosea se nachází krásný a úžasně zachovalý Konstantinův oblouk, pojmenovaný po prvním křesťanském císaři Konstantinovi. Byl pro něj postaven v roce 315 našeho letopočtu, při příležitosti desátého výročí jeho nástupu k moci. V minulosti tímto vítězným obloukem procházely triumfální průvody.

Přestože byl oblouk vystavěn pro křesťanského císaře, žádné křesťanské motivy na něm nejsou. Císař Konstantin se totiž nechal pokřtít až na smrtelné posteli o 22 let později. Většina dekorativních prací tak pochází z jiných staveb předchozích císařů. Tento fakt potvrzuje skutečnost, že římské umění v té době procházelo úpadkem.

Konstantinův oblouk, Řím

Na obou stranách horní části oblouku se nachází osm reliéfů ve tvaru obdélníku, které však původně patřily dnes již neexistujícímu oblouku Marka Aurelia. Portrét císaře byl později pouze poupraven do Konstantinovy podoby. Z dalších památníků pochází rovněž oválné medailony situované nad bočními oblouky. Jsou na nich vyobrazeny lovecké a obětní scény pocházející z první poloviny 2. století – tehdy nevládl Konstantin, ale ještě jeho předchůdce Hadrián. Původních není ani osm soch barbarů na vrcholech sloupů.

Některé části oblouku však samozřejmě původní jsou, ale i člověk, který se architekturou nezabývá, pozná podřadnou kvalitu jejich provedení. Na obou stranách se pod medailony nachází čtyři panelové vlysy, které byly vytvořeny speciálně pro tento oblouk. Za větší pozornost stojí vlys na jižní straně, na němž je zobrazen Konstantin obléhající se svým vojskem Veronu. Vyobrazení však chybí jakákoliv perspektiva, centurion vylézající na hradby má na vlysu podobu trpaslíka. Tělesné proporce na tomto reliéfu můžete porovnat s těmi, které jsou k vidění na reliéfu nacházejícím se bezprostředně nad ním. Ten byl vytvořen již o 180 let dříve.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA