Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santa Croce in Gerusalemme

Římská bazilika Santa Croce in Gerusalemne neboli Svatého Kříže v Jeruzalémě stojící nedaleko Lateránské baziliky byla založena na počátku 4. století na podnět císaře Konstantina, který zde chtěl uchovávat relikvie spojené s umučením Ježíše Krista. Původně byl kostel součástí paláce sv. Heleny, matky císaře Konstantina.

Kostel byl v 18. století barokně přestavěn, i přesto se však podařilo dochovat některé z původních klasických prvků stavby. Na konkávní a konvexní části průčelí je patrný silný vliv architekta Borrominiho. Přední fasáda je ozdobena několika sochami, mezi nimiž je i socha sv. Heleny držící kříž a také císaře Konstantina. Kostel byl původně postaven jako úschovna pro důležitou relikvii, kterou svatá Helena získala ve Svaté zemi. Z toho důvodu se kostel také nazývá Svatý kříž v Jeruzalémě.

Santa Croce in Gerusalemne byl postaven na pozemcích císařské rodiny na okraji města, aby zbytečně nepobuřoval pohanskou většinu obyvatelstva. V současnosti je již poměrně složité si představit původní plán baziliky. Dochovalo se jen osm původních žulových sloupů, ostatní jsou již skryty v betonových pilířích. Naštěstí se podařilo dochovat nádhernou dlažbu vytvořenou technikou „cosmati“, při níž se využívalo malých kousků barevného mramoru a vytvářely se tak složité vzory a motivy. Zachovalá je také krásná freska v apsidě, která bývá připisována Antoniazzovi Romanovi, jež ji pravděpodobně vytvořil v roce 1492. Na fresce je vyobrazen Ježíš a výjevy spojenými s nalezením kříže.

Kostel ukrývá dvě kaple, první je zasvěcena sv. Heleně, a byla vystavěna na hlíně, kterou sv. Helena přivezla přímo ze Svaté země. Druhou je kaple relikvií, v níž si můžete prohlédnout údajné části pravého kříže, části nápisu z kříže, dva trny z trnové koruny, hřeb z kříže a dokonce prst nevěřícího sv. Tomáše.

Baziliku Santa Croce in Gerusalemne dostal při svém jmenování kardinálem jako sídelní i pražský arcibiskup Miroslav Vlk. Uvnitř kostela si můžete prohlédnout mramorovou desku se jmény kardinálů, kteří měli baziliku jako titulární, posledním je právě Miloslav Vlk. V interiéru je k vidění také kopie Turínského plátna.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA