Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Janov

Janov je hlavním městem oblasti známé jako Ligurie či Ligurská riviéra a největším italským námořním přístavem. Toto krásné historické město, které se proslavilo také jakožto rodiště Kryštofa Kolumba, dnes nabízí množství památek, bohaté kulturní vyžití a nevšední gastronomické zážitky. Část starého města byla v roce 2006 zapsána na seznamu UNESCO.

Mnozí o Janovu (Genova) mluví jako o jednom z nejkrásnějších italských měst. Dějiny Janova sahají až do 5. století před Kristem. Prvními obyvateli byli Liguřané, ale svou základnu zde měli také Féničané. Město se ve starověku ocitlo v područí Řeků i Římanů, v době vlády Římské říše pak bylo zničeno Kartaginci. Město se však podařilo obnovit a díky jeho strategické poloze na severoitalském pobřeží byl jeho vzestup coby přístavu poměrně rychlý a přirozený. Ve středověku, kolem roku 1100, vytvořil Janov společně s Benátkami, Pisou a Amalfi námořní republiku (městský stát), která představovala nejvýznamnější ekonomické centrum Itálie.

Právě tato námořní republika dala světu nejznámějšího mořeplavce a objevitele Nového světa Kryštofa Kolumba. Jeho rodný domek je dnes v Janově oblíbenou turistickou atrakcí. Největší rozkvět Janova nastal ve 14. století, ty tomuto městskému státu patřila území na Krymu, v severní Africe i v Sýrii. V roce 1797 se celá provincie kvůli Napoleonovi stala francouzským protektorátem a byla nazvána Ligurskou republikou. V současnosti je Janov se svými 600 tisíci obyvateli šestým největším městem Itálie. V roce 2004 byl vyhlášen Hlavním městem evropské kultury (společně s francouzským Lille) a o dva roky později byl díky svému historickému centru zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO. V Janově se tak střetává moderní doba se středověkou minulostí.

Historická čtvrť patří mezi nejnavštěvovanější části města, kde najdete množství kostelů, paláců a galerií. Centrum města je propleteno úzkými středověkými uličkami, které jsou lemovány četnými podniky i obchůdky s rukodělným zbožím. Působí velmi romanticky a doslova vybízí k procházce. Hlavním janovským náměstím je Piazza de Ferrari, kde stojí mnoho významných budov a institucí. Nepřehlédnutelný je například Dóžecí palác (Palazzo Ducale) z let 1251 – 1275. Další významnou stavbou je věž Torre Grimaldina, která byla dokončena roku 1539. Na náměstí se dále nachází budova burzy z 19. století, opera a muzeum. Střed náměstí pak zdobí napodobenina obrovské kašny, která zde stávala v 19. století.

Městu dominuje věž Torre de la Lanterna, která je ve skutečnosti samostatně stojícím majákem vyzdobeným městským erbem. Vzhledem k tomu, že první zmínky o věži pochází z roku 1161, jde údajně o nejstarší dochovanou stavbu svého druhu na světě. Věž je vysoká 76 metrů a stala se neodmyslitelným symbolem města. Její současná podoba je výsledkem rekonstrukce, která proběhla v roce 1543. Od roku 2006 je ve věži muzeum seznamující návštěvníky s historií Janova a jeho přístavu.

Centrum Janova protíná ulice s názvem Via Garibaldi, kterou místní obyvatelé znají spíše jako Strada Nuova. Právě na ní se nachází jedinečné uskupení měšťanských paláců, které přispěly k tomu, že byla historická části Janova zapsána pod UNESCO. S výstavbou těchto paláců se začalo v roce 1550 a poslední z nich byl dokončen roku 1716. Domy si dodnes udržely svou původní krásu a dodnes okouzlují veřejnost. Po celý rok je možné navštívit paláce Palazzo Rosso, Palazzo Bianco a Palazzo Tursi, s jejich muzei a galeriemi, kde jsou k vidění díla Tintoretta, Caravaggia, Tiziana a dalších velikánů.

Při návštěvě Janova by žádný turista neměl vynechat ani prohlídku románské katedrály sv. Lorence (Cattedrale di San Lorenzo), která byla postavena roku 1118. V letech 1307 až 1312 se dočkala gotické přestavby a roku 1567 ji Galeazzo Alessi doplnil ještě renesanční kopulí. Další krásnou katedrálou v Janově je San Siro, která v roce 1586 získala nový barokní vzhled. Její interiér je bohatě zdobený freskami. Za zmínku jistě stojí rovněž kapucínský kostel Santissina Annuziata z let 1522 – 1620.

Prohlídku města je možné zakončit v Porto Antico, tedy ve „Starém přístavu", kde se nachází největší akvárium v Itálii. Janovské akvárium (Acquario di Genova) bylo postaveno v roce 1992 při příležitosti světové výstavy EXPO. Patří mezi největší atrakce nejen v Itálii, ale v celé Evropě. V areálu najdete ucelený soubor akvárií s mořskými i sladkovodními rybami. Kromě toho, že je možné si zde prohlédnout na 600 druhů ryb, mohou návštěvníci vyjet na 40 metrů vysokou vyhlídkovou věž, nebo si prohlédnout námořní muzeum s 6 tisíci originálními exponáty. Za zmínku stojí také koule Bolla, která patří k architektonickým skvostům města. Jde o konstrukci ze skla a ocele, které má v průměru 20 metrů. Uvnitř této koule je ukrytý malý prales s pralesními rostlinami, mezi kterými volně žijí motýli a papoušci.

 

Kontextová reklama.

Janov - Kolumbovo město… nebo ne?

Janov - Kolumbovo město… nebo ne?

Před sjednocením Itálie byla země rozdělena na řadu malých států, z nichž ale jen některé dosáhly většího významu. Mezi nejmocnější státy patřily Janov, Benátky, Pisa a zpočátku Amalfi, později dobyté Pisánci. Podívejme se teď na prvně jmenované město.

celý článek

 
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA