Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bergamo

Bergamo se nachází téměř ve středu severoitalského regionu Lombardie, kde ho obklopuje sedm pahorků. Je to malebné město na kopci, které vděčí za svou uměleckou inspiraci a architektonické klenoty vlivu Benátek, v jejichž područí setrvalo od 15. do pozdního 18. století. Podle legendy bylo město založeno předchůdci Liguřanů půlstoletí po potopě světa. První historické zmínky však pocházejí z 6. století před Kristem, kdy tuto oblast obsadili Etruskové a město opevnili.

Město je rozděleno na dvě odlišné části. Dolní – modernější část se jmenuje Bergamo Bassa a byla postavena na Lombardské rovině u soutoku řek Brembo a Serio. Horní – starší část města Bergamo Alta je jedinečným seskupením středověkých a renesančních budov na samém vrcholku kopce a leží na úpatí Bergamských Alp. V dolní části jsou nejlepší umělecké galerie oblasti, zatímco v horní části, kterou tvoří věže a hradby, se nachází soubor středověkých budov.

Majestátní pozice horního města – Bergamo Alta – lákala ligurské osadníky již v roce 1200 před n. l. Později se zde usadili Keltové, kteří dali městu jméno Bergheim nebo Berghem (město na kopci). V horní části leží Piazza Vecchia – jeden z nejpůvabnějších architektonických souborů v kraji. V centru starého Bergama tísnícího se uvnitř původních hradeb, které postavili Benátčané, jsou dvě k sobě přilehlá náměstí Piazza Vecchia a Piazza del Duomo. Stojí zde mimo jiné Torre del Comune z 12. století, s krásnými hodinami a zvonem vyzvánějícím každý večer ve 22 hodin. Když sjedete lanovkou nebo si uděláte hezkou procházku po schodech dolů, můžete navštívit i dolní část Bergama.

Podloubí Palazza della Ragione zavede návštěvníky na Piazzu del Duomo s neoklasicistním dómem, jemuž vévodí průčelí Cappelly Colleoni. Tato kapce byla zbudována v roce 1476 jako hrobka slavného bergamského politického vůdce Bartolomea Colleoniho. Vedle stojí Baptisterium a Basilica di Canta Maria Maggiore (r. 1137), která je nádherným příkladem lombardské románské architektury.

Bergamo Bassa neboli dolní část je vlastně středověkým městem, jehož největší chloubou jsou paláce na Via Pignolo, která stoupá směrem do horního města. Nedaleko stojí trojice kostelů, ve kterých jsou významné oltářní obrazy Lorenza Lotta, který se v Bergamu narodil. Trojici kostelů tvoří Santo Spirito, San Bernardino a Sant´Alessandro. Milovníci kultury mohou po zhlédnutí krásných Lottových obrazů pokračovat návštěvou umělecké galerie Accademia Carrara, ve které jsou vystavena díla slavných umělců, především Benátčanů z 15. století.

Z města se můžete vydat na sever a vystoupit k troskám pevnosti Rocca, odkud je nádherný výhled na město. Můžete pokračovat dále na sever po Via Porta Dipinta a navštívit kostel San Michele, kde můžete obdivovat středověké fresky. Jižně od náměstí se můžete nechat vyvézt lanovkou až ke hradu Castello, odkud je rovněž nádherný výhled.

Pro milovníky divadla bude zajímavostí, že z Bergama pochází Harlekýn – jedna z typických postav Commedia dell´Arte – příznačné pro Itálii 16. století.

 

Kontextová reklama.

Bergamo dvou tváří

Bergamo dvou tváří

V srdci severoitalského regionu Lombardie se v předhůří Alp rozkládá malebné město Bergamo, které je obklopeno sedmi pahorky. Město se skládá ze dvou částí – modernějšího dolního města Bergamo Bassa a historického horního města Bergamo Alta, které je obklopeno obrannými zdmi ze 17. století.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA