Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Milán

Druhé největší město v Itálii - Milán představuje centrum módy, obchodu a finančnictví. Již odedávna je důležitým střediskem obchodu, ležícím na křižovatce zaalpských cest, a kořistí mocných rodů. Vzhledem připomíná moderní města severní Evropy. Avšak i mezi luxusními obchody a elegantními kancelářskými budovami se najdou takové kulturní poklady jako například nejextravagantnější evropská gotická katedrála nebo nejslavnější operní dům na světě. Samozřejmě nelze opomenout nejkrásnější galerii severní Itálie a slavné mistrovské dílo Leonarda da Vinciho „Poslední večeře“.

V samém srdci Milána stojí nebetyčný dóm, jedna z největších gotických katedrál na světě. V nejširším bodě měří 92 metrů a je 157 m dlouhá. Stavba byla zahájena ve 14. století za vévody Giana Galeazza Viscontiho, ale dokončena až o více než 500 let později. Poslední práce byly provedeny na příkaz Napoleona v roce 1809.  Fasáda milánské katedrály je oslnivou kombinací gotiky a baroka. Nejpřekvapivějším prvkem dómu je neobvyklá střecha se 135 věžičkami a nesčetnými plastikami a chrliči. Za jasného počasí lze odtud spatřit i Alpy s Matterhornem. Pro obdivovatele gotické architektury je milánská katedrála mistrovské dílo dokonale provedené výzdoby.

Bronzové dveře nesou nízké reliéfy s výjevy z milánských dějin. Katedrální okna pocházející z 15. století, patří k největším v Evropě a v hlavní lodi blízko vchodu jsou umístěny největší sluneční hodiny na světě (1786). Uvnitř jsou lodě zalité světlem pronikajícím dovnitř úchvatnými vitrážemi, odděleny obřími pilíři. Mezi další významná umělecká díla patří sedmiramenný bronzový svícen (14. století). Mezi mnoha náhrobky a sochami naleznete sv. Bartoloměje staženého z kůže. Klenotnice pod hlavním oltářem ukrývá spoustu středověkého zlata a stříbra.

Nedaleko katedrály jižním směrem stojí královský palác Palazzo Reale, který byl postaven pro rakouské velkovévody v 18. století. Dnes je v jednom křídle umístěno menší Museo del Duomo, kde jsou vystaveny různé odlitky soch z katedrály, krásný dřevěný model katedrály a Tintorettův obraz „Ježíš mezi učiteli Církve“.

Neoklasicistní budova opery, všeobecně známá jako La Scala, která byla otevřena v roce 1778, se řadí k nejprestižnějším na světě. Na největším evropském jevišti můžete vidět honosná představení, v nichž účinkují nejlepší pěvci. Vstupenky jsou obvykle vyprodány na několik měsíců dopředu. Můžete také navštívit Museo Teatrale alla Scala, na západ od centra města, kde schraňují scénické dekorace, kulisy a kostýmy z někdejších inscenací, portréty dirigentů a divadelní memorabilie pocházející až z dob Římanů.

V Museo Poldi-Pezzoli mohou návštěvníci obdivovat nádhernou sbírku, kterou v roce 1879 městu odkázal bohatý aristokrat Giacomo Poldi Pezzoli. Oddělení užitého umění překypuje fascinujícími dekorativními předměty, od koberečků a krajek přes sklo a porcelán až po sošky, šperky a sluneční hodiny vystavené v pěkném prostředí. Především sbírka koberců a látek je fantastická. Nejslavnější obraz – renesanční podobiznu mladé ženy namaloval v 15. století Antonio Pollaiuolo. Objevíte zde i práce Piera della Francesca, Botticelliho, Mantegni a dalších autorů.

Jen málo obrazů je tak známých jako „Poslední večeře“ 1494 – 1497) od Leonarda da Vinciho. Zachycuje okamžik, kdy Kristus sděluje svým následovníkům, že jeden z nich ho zradí. Leonardo v tomto případě zamítl běžnou techniku fresky a místo toho nanesl barvy na omítku krytou sádrovými vrstvami. Výsledek se vyznačuje neobvyklou jemností, ale rychle podléhá zubu času. Barva oprýskává a restaurování není úspěšné. V současnosti chrání malbu systém filtrů. Obraz je namalován na stěně v refektáři dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie. Tento krásný renesanční kostel z 15. století, který navrhl Bramante, stojí za návštěvu sám o sobě.

Umělecká galerie Brera vlastní nejlepší sbírku obrazů v severní Itálii po benátské galerii della Accademia. Byla založena v 18. století, ale za mnoho vděčí Napoleonovi, který shromažďoval umělecká díla z kostelů a paláců po celé Itálii. Západně od galerie Brera se tyčí další velkolepá milánská stavba Castello Sforzesco. Stavbu z červených cihel s vysokými věžemi a naježenými obrannými hradbami začala rodina Viscontiů ve 14. století, ale v roce 1447 ji téměř zničily davy protestující proti neomezené moci rodiny. Znovu ji vybudovala rodina Sforzů. Dnes jsou zde 4 muzea. Za návštěvu určitě stojí Pinacoteca a Museo d´Arte Antica. Druhá dvě muzea vystavují hudební nástroje a archeologické exponáty.

Vedle významných památek se Milán může pochlubit spoustou různorodých a zajímavých muzeí, kostelů a historických budov, které představují směsici starého a nového. Tato elegantní, životem pulzující metropole nabízí bezpočet kulturních akcí, kulinářských zážitků, možnost nakupování ve značkových buticích a bezcílného toulání. Většina obchodů módních návrhářů v Miláně se nachází v ulicích severně od katedrály.

V okolí Milána se lze udělat jednodenní výlet do Pavie, která se nachází 38 km jižně od Milána. Pavia, která byla kdysi hlavním městem Lombardie, je bohatá na románské a renesanční stavby.

 

Kontextová reklama.

Milán - město uprostřed roviny

Milán - město uprostřed roviny

Druhým největším italským městem je Milán (Milano), hlavní město oblasti Lombardie a provincie Milano. Vzhledem k tomu, že oproti jiným městům není příliš „rozlezlé“, dosahuje tu hustota osídlení dosti vysokých čísel. Celá metropolitní oblast pak je se svými více než 7 miliony obyvatel vůbec nejlidnatější v zemi.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA