Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Monza

Monza je severoitalské město nacházející se na severovýchod od hlavního města Lombardie - Milána. Dnes je Monza jen satelitním městečkem Milána. Proslavila se závodem F1, která se pořádá na Autodromu v nádherném rozlehlém parku na okraji města. Jezdí se zde různé italské, ale hlavně světové závody jako Velká Cena Itálie Formule 1 nebo Superbike. V parku se nachází také rokokový lovecký zámeček Villa Reale a velké golfové hřiště.

Po určitou dobu však Monza náležela k nejvýznamnějším městům Lombardie. Langobardská královna Theodolinda zde v 6. století nechala postavit první katedrálu a svůj majetek odkázala městu. Nejdůležitější část historického centra je čtvrť San Gerardino. Leží na řece Lambro, která protéká celou Monzou. V této čtvrti se nachází stejnojmenný kostel San Gerardino, který je nejstarší v Monze.

Nejkrásnější z církevních památek je však Duomo di Monza. Podle legendy byl postaven za doby Longobardů – tedy v 7. století po Kristu, ale architektonické prvky nasvědčují spíše pozdější době. Od dómu se můžete projít nejstarší ulicí v Monze – Via Lambro. V ní vás obklopí mnohé středověké domečky a mezi nimi i casa torre – dům s věží, které Monzané říkají Teodolinda.

V srdci Monzy stojí dóm ze 14. století a s úchvatnými freskami líčícími výjevy ze života Theodolindy. Za hlavním oltářem objevíte malou železnou korunu, která prý patřila císaři Constantinovi. Její cena spočívá v železné vnitřní obroučce, vykované z hřebu Kristova kříže. Dómské Museo Serpero opatruje další místní poklady, například stříbrnou slepici se 7 kuřátky (symbol Lombardie a jejích sedmi provincií) a údajný zub sv. Jana Křtitele.

Po všech prohlídkách města a autodromu turistům určitě přijde vhod nějaká zábava. Návštěvníky budou určitě zajímat oslavy svatého Gerarda, patrona města. Ty probíhají z 5. na 6. června, kdy do řeky Lambro je shozena patronova socha. Tím se oslavuje zázrak, který vykonal, když na svém plášti přešel řeku, aby donesl jídlo chudým. Kromě mší a dalších církevních akcí probíhá ve městě veliký trh, na kterém dostanete i typické místní výrobky.

 

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA