Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Monza

Monza je severoitalské město nacházející se na severovýchod od hlavního města Lombardie - Milána. Dnes je Monza jen satelitním městečkem Milána. Proslavila se závodem F1, která se pořádá na Autodromu v nádherném rozlehlém parku na okraji města. Jezdí se zde různé italské, ale hlavně světové závody jako Velká Cena Itálie Formule 1 nebo Superbike. V parku se nachází také rokokový lovecký zámeček Villa Reale a velké golfové hřiště.

Po určitou dobu však Monza náležela k nejvýznamnějším městům Lombardie. Langobardská královna Theodolinda zde v 6. století nechala postavit první katedrálu a svůj majetek odkázala městu. Nejdůležitější část historického centra je čtvrť San Gerardino. Leží na řece Lambro, která protéká celou Monzou. V této čtvrti se nachází stejnojmenný kostel San Gerardino, který je nejstarší v Monze.

Nejkrásnější z církevních památek je však Duomo di Monza. Podle legendy byl postaven za doby Longobardů – tedy v 7. století po Kristu, ale architektonické prvky nasvědčují spíše pozdější době. Od dómu se můžete projít nejstarší ulicí v Monze – Via Lambro. V ní vás obklopí mnohé středověké domečky a mezi nimi i casa torre – dům s věží, které Monzané říkají Teodolinda.

V srdci Monzy stojí dóm ze 14. století a s úchvatnými freskami líčícími výjevy ze života Theodolindy. Za hlavním oltářem objevíte malou železnou korunu, která prý patřila císaři Constantinovi. Její cena spočívá v železné vnitřní obroučce, vykované z hřebu Kristova kříže. Dómské Museo Serpero opatruje další místní poklady, například stříbrnou slepici se 7 kuřátky (symbol Lombardie a jejích sedmi provincií) a údajný zub sv. Jana Křtitele.

Po všech prohlídkách města a autodromu turistům určitě přijde vhod nějaká zábava. Návštěvníky budou určitě zajímat oslavy svatého Gerarda, patrona města. Ty probíhají z 5. na 6. června, kdy do řeky Lambro je shozena patronova socha. Tím se oslavuje zázrak, který vykonal, když na svém plášti přešel řeku, aby donesl jídlo chudým. Kromě mší a dalších církevních akcí probíhá ve městě veliký trh, na kterém dostanete i typické místní výrobky.

 

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA