Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Turín

Matka italských řek – řeka Pád, vydala v průběhu staletí mnoho starobylých a jedinečných skvostů. Určitě se k nim řadí také město Turín – metropole regionu Piemont a také 1. hlavní město sjednocené Itálie. Dnes známe Turín především tím, že je významným průmyslovým centrem, v němž se vyrábějí auta značky Fiat a Lancia. Dále je městem fotbalu, sídlí zde 2 známé fotbalové kluby – Juventus Turín a FC Turín. Na půdě stadiónu FC Turín se v roce 2006 otevíraly a ukončovaly zimní olympijské hry.

Turín je elegantní město s parky, paláci a starobylými kavárnami. Milovníci historie zde najdou některé z nejkrásnějších barokních staveb mimo Řím. Turín je také domovem světoznámého a kontroverzního Turínského plátna. Úchvatné barokní stavby a znamenitá muzea jsou zasazena do dramatické scenérie alpského podhůří.

Nenechte si ujít okázalost barokních rezidencí savojské dynastie a porovnejte je s futuristickou výškovou stavbou Mole Antonelliana, která zvěstovala úsvit moderního průmyslového věku. Turínské automobilové muzeum rozhodně stojí za návštěvu, neboť dokumentuje historii italského automobilového designu.

Turín (Torino) byl založen jako hlavní město keltského kmene Taurinů. Později se stal menší římskou vojenskou základnou. Skutečný vzestup jeho důležitosti nastal v roce 1574, když si z něho savojská knížata udělala své královské sídlo. Savojská dynastie a dva vynikající barokní architekti – Guarino Guarini a Filippo Juvarra pak z města udělali společenské i umělecké centrum.

Střed Turína je poměrně malá oblast, kterou můžete snadno a pohodlně obejít pěšky. Na západní straně se rozkládá elegantní náměstí Piazza San Carlo, architektonicky nejzajímavější náměstí ve městě. V jedné části náměstí stojí Palazzo dell´Accademia delle Scienze od Guariniho, ve které jsou umístěna hlavní městská muzea – Museo Egizio a Galleria Sabauda.

Asi byste nečekali, že v Turíně uvidíte jedno z největších světových muzeí starých egyptských artefaktů. Avšak pouze Londýn a Káhira mají sbírky srovnatelné s těmi, které uchovává Museo Egizio. Město vděčí za toto dědictví savojské dynastii, která sem v roce 1924 přenesla artefakty, které nashromáždil Bernardino Drovetti – rodák z Piemontu, který se stal během napoleonských válek francouzským generálním konzulem v Egyptě.

V galerii Sabauda jsou vystaveny obrazy, které shromáždila savojská dynastie od 15. století. Po sjednocení Itálie v roce 1860 byla sbírka darována státu. Mezi mnoha holandskými a vlámskými obrazy vynikají především Rembrandtův Spící stařec, Utrpení Krista od Hanse Memlinga a Madona s dítětem od Antony Van Dycka a Holbeina mladšího.

Královský palác (Palazzo Reale) byl hlavním sídlem Savojské dynastie v letech 1646 – 1865. Dnes sem chodí návštěvníci obdivovat zahrady, přepychové reprezentační komnaty a královskou zbrojnici Armeria Reale, která je jednou z největších a nejdůležitějších sbírek zbraní a různých vojenských exponátů na světě.

Turínskou katedrálu Duomo di San Giovanni začali stavět v roce 1491 toskánští architekti. Dnes patří k největším renesančním stavbám v Turíně. Avšak ani této stavbě se nevyhnuli géniové baroka – Juvarra navrhl korunu (1720) na decentní cihlové zvonici (1468 - 1470) a Guarini postavil kapli Cappella della Santa Sindone. Kaple sv. Roucha ve skutečnosti začleněná již do Palazza Reale se honosí zvláštní neobvyklou kopulí. Na vrcholku oltáře spočívá schránka se slavným Turínským rouchem. Pro věřící je toto plátno velmi vzácné, neboť do něho bylo údajně zabaleno Kristovo tělo po ukřižování. Pro pochybovače je to padělek z 13. století.

Na hlavním turínském náměstí kdysi stával hrad, v němž byly zabudovány části původních římských hradeb. Hrad se později rozrostl a doznal určitých úprav. Palazzo Madama, jak byl později přejmenován, nyní vystavuje na odiv uprostřed náměstí vznešenou fasádu s balustrádou. Interiér zaujímá Museo Civico d´Arte Antica. Jeho obsáhlá sbírka zahrnuje skvosty od antiky až do 19. století. V dalších odděleních si lze prohlédnout šperky, fajáns a sklo, textil a nábytek.

Jednou z nejvýznačnějších turínských památek je Mole Antonelliana, která je vysoká 167 m a v 19. století to byla jedna z nejvyšších budov na světě. Architekt Alessandro Antonelli ji navrhl jako synagogu a s její výstavbou začal v roce 1862. Dnes je Mole, což je italský výraz pro obrovitou stavbu, výstavním centrem a sídlí zde Museo Nazionale del Cinema, které  mapuje historii italského filmového průmyslu od jeho počátků v Turíně. Určitě se nechte vyvézt výtahem na vyhlídkovou plošinu, odkud je nádherný výhled na město i na Alpy a údolí řeky Pád.

Zajímavost
Pro milovníky vynikajících chutí prozradíme, že Turín je evropským hlavním městem čokolády. Koncem 18. století zde jistý vynalézavý konstruktér jménem Doret sestrojil stroj na výrobu čokolády v pevné formě. Každoročně koncem října město Turín organizuje čtrnáctidenní festival čokolády.

 

Kontextová reklama.

Turín - dějiště olympijských her

Turín - dějiště olympijských her

Průmyslové město, obchodní i kulturní centrum severozápadní Itálie se do celosvětového povědomí zapsalo především jako dějiště XX. zimních olympijských her. Fanoušci zeleného trávníku jej znají spíše ve spojení se známým fotbalovým klubem

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA