Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olbia

Na severovýchodě italského ostrova Sardinie se nachází hlavní město provincie Gallura a také největší město oblasti - Olbia.  Trvale v tomto půvabném městě žije kolem 45 tisíc obyvatel, jejichž zdrojem obživy je především cestovní ruch, rybolov a zemědělství. Olbia leží v zátoce, která je branou do vyhlášené oblasti Costa Smeralda – Smaragdového pobřeží. Toto pobřeží patří k těm nejexkluzivnějších na ostrově a návštěvníky přitahuje nejen nádhernými plážemi s bílým pískem, ale také romantickými zátokami, skalisky vyčnívajícími z moře a jedinečnou okolní přírodou. Záliv je obklopen pahorky, které ho chrání před větrem a nepříznivými klimatickými podmínkami.

Není zcela jasné, kdo se zasloužil o založení města. Některé historické prameny uvádějí, že to byla mytologická postava Iolao nebo řečtí osadníci z Marseille. Nejpravděpodobnějším zakladatelem města však byly punské kmeny, které zde působily mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. V římském období zažívala Olbia velký rozkvět a stala se důležitým obchodním centrem. Poté město prošlo obdobím úpadku a následně si ji za své hlavní město zvolili páni z Gallury. Středověké město neslo název Civita či Terranova. Svůj původní řecký název město získalo zpět až v roce 1939.

Olbia prošla v minulých letech velmi bouřlivým rozvojem a to zejména díky velkému přílivu zahraničních turistů. Bylo zde vystavěno množství nejrůznějších ubytovacích zařízení a turistům je zde poskytováno kvalitní zázemí a služby. Tento fakt měl vliv na ekonomiku celého ostrova a Olbia je dnes považována za město budoucnosti. V provozu je i moderní letiště a frekventovaný přístav.

Milovníci koupání a lenošení u moře si mohou užívat na překrásných písčitých plážích, které mají pozvolné svažování do moře, proto jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi a méně zdatné plavce. Za malý poplatek si na pláži můžete pronajmout lehátka a slunečníky. Středozemní moře je křišťálově čisté, teplé a láká k potápění či šnorchlování. Z pláže se můžete kochat všudypřítomnými červenými žulovými skalami, jejichž roztodivné tvary má na svědomí působení větru a mořských vln. Tyto skály dodávají oblasti jedinečnou divokou krásu.

Návštěvu Olbie by určitě neměli vynechat všichni, kdo se zajímají o historii. Celá provincie Gallura totiž oplývá četnými archeologickými a historickými památkami. Krajina je poseta množstvím nuragů, což jsou stavby kuželovitého tvaru z pravidelně opracovaných obrovských kamenů, uvnitř kterých se nachází jedna nebo více místností nad sebou s typickou falešnou kopulí (tholos). Na území Arzachena jsou k vidění zase tzv. hroby obrů Coddu Vecchiu. Nejvýznamnější stavbou v Olbii je románský kostel San Simplicio s kamennou klenbovou konstrukcí pocházející z 12. století. Kolem něj se pravděpodobně rozkládalo původní středověké město. Další zajímavou stavbou je kostel San Paolo ze 17. století a zbytky městských hradeb.

Archeologicky významný je rovněž přístav v Olbii, kde můžete navštívit muzeum plné exponátů nalezených v jeho okolí a na dně moře. K vidění jsou v něm zbytky asi 10 starobylých lodí, které byly pravděpodobně vypáleny a potopeny v 5. století Vandaly. Kromě lodí byly nalezeny i lidské ostatky, mince, lampičky na olej, plastiky egyptského boha Usira, sochy a amfory. Vandalové měli na svědomí i kompletní zničení a vyplenění tohoto do té doby značně prosperujícího přístavu. Na dně přístavu byly dále nalezeny středověké lodě z 13. století.

Olbia je skvělým výchozím místem pro poznávání této části ostrova. Pravidelně odtud vyplouvají lodě na nedaleké ostrovy Tavolara, Molara a souostroví Maddalena. Souostroví Maddalena je tvořeno ze 4 hlavních ostrovů – La Maddalena, Caprera, Santo Stefano a Spargi. Všechny tyto ostrovy jsou součástí stejnojmenného a ekologicky významného národního parku, a proto jistě stojí za návštěvu. Na ostrově Caprera máte možnost navštívit Garibaldiho dům, kde jsou do dnešních dní k vidění předměty z posledního období života tohoto generála. Na malinkém ostrůvku Budelli si můžete užívat koupání na jedinečné růžové pláži.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA