Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Catania

Catania je 40 tisícové město rozkládající se na východním pobřeží Sicílie ve stejnojmenném zálivu. Jde o poměrně rušné a hektické město, které vás však upoutá spoustou historických i přírodních atraktivit. Catania je považována za nejstarší řeckou kolonii na ostrově Sicílie, protože byla založena již roku 729 před Kristem. Největším rozkvětem město procházelo v římském období. Následoval úpadek trvající až do 15. století. V roce 1434 zde byla španělskými vladaři založena univerzita fungující dodnes.

V roce 1693 město zasáhlo mohutné zemětřesení, které ho srovnalo téměř do základů. Následně bylo znovu budováno podle plánů známého italského architekta G. B. Vaccariniho. Tento architekt projektoval mnoho měst v západní části Sicílie a jeho zásluhou mají krásnou barokní podobu. Mnoho budov pak bylo znovu postaveno s použitím černých bloků lávy, cihel a mramoru.

V centru Catanie se nachází náměstí Piazza Duomo, které je lemováno množstvím restaurací, taveren, kaváren a obchůdků. Uprostřed stojí kašna se slonem a obeliskem na hřbetě, která představuje symbol města. V historickém centru Catanie se každé dopoledne konají velkolepé trhy. Náměstí protínají dvě hlavní ulice, podle kterých se dá ve městě dobře orientovat. Ulice Via Etnea je nákupním centrem města, nachází se zde řada obchodů a obchůdků, restaurací i kaváren. Paralelně s Via Etnea vede barokní ulice Via Crociferi plná paláců a kostelů. Je dokladem toho, jak vypadalo město v 18. století.  Druhou hlavní ulicí je Via Vittorio Emanuele, v jejímž okolí najdete spoustu zajímavých staveb. Hlavní městskou památkou je Dóm sv. Agáty pocházející z normanského období. Současná podoba je však barokní s antickými prvky, vytvořena byla architektem G. B. Vaccarinim. Před Dómem stojí ještě radnice a budova staré univerzity.

Významnou památkou je římský amfiteátr, který je však zpřístupněn jen z části. V dobách své největší slávy pojal až 7000 diváků. Nevynechejte návštěvu hradu Castello Ursino pocházejícího z 13. století. Dnes v něm sídlí městské muzeum. Nedaleko od hradu je situován palác Palazzo Biscari z 18. století, který se pyšní velmi bohatou výzdobou. Nad městem se rozkládá park Gloeni, který se stal pro obyvatele jakousi oázou klidu a je z něj nádherný výhled do okolí.

Catania je také ideálním výchozím místem pro výlety o okolí. Pokud si půjčíte auto nebo motorku, můžete se vydat do nedalekého městečka Taormina, které je položeno vysoko nad mořem. Asi 9 km od Catanie leží také Aci Castello s překrásným hradem a lávovou pláží. Toto město je s Catanií spojeno pravidelnou autobusovou linkou. Dalším menším městem, které jistě stojí za návštěvu je Acireale vzdálené asi 15 km. Po zemětřesení bylo vybudováno v přitažlivé barokní podobě. Nejvýznamnější turistickou lokalitou v okolí Catanie je sopka Etna. Na jejím úpatí můžete navštívit prehistorický park a safari Parco ZOO di Sicilia. Vystoupat odtud můžete také namáhavou cestou na její vrchol. Z Catanie vyjíždí vlak, který Etnu téměř dokola objede a vy si ji tak můžete ze všech stran důkladně prohlédnout. Cesta trvá asi 5 hodin a končí v Ripostu. Mezi další místa, která jistě stojí za návštěvu, patří ještě Syrakusy,  Piazza Armerina či Agrigento.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA