Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eolie / Lipari

Liparské ostrovy, italsky nazývané Eolie Lipari se rozkládají nedaleko břehů Sicílie v Tyrhénském moři. Jsou pojmenovány podle řeckého boha větrů Eola, který měl podle legendy sídlo právě na ostrově Vulcano. Všechny ostrovy jsou vulkanického původu a představují pozůstatky činných i vyhaslých sopek. Mezi návštěvníky jsou Lipari oblíbené zejména pro svou jedinečnou krajinu, geologické a přírodní zajímavosti, mírné podnebí, pláže s černým vulkanickým pískem a azurově modré moře. Rozloha ostrovů činí 117 km2 a trvale zde žije okolo 12 tisíc obyvatel.

Dopravit se sem můžete z italské Neapole, sicilského Palerma, Messiny či Milazza na severním pobřeží ostrova. Pravidelné trajektové linky brázdí vody i mezi jednotlivými ostrovy, kterých je celkově sedm. Jde o ostrovy Lipari, Vulcano, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi. V dávných dobách tyto ostrovy sloužily především jako trestanecké kolonie, kam byli umisťováni vyhnanci a psanci. Později byla objevena jejich jedinečná krása a dnes se ostrovy těší stále většímu zájmu turistů z celého světa.

Mezi nejnavštěvovanější ostrovy patří bezesporu Stromboli, kde neustále probíhá sopečná aktivita a 4x za hodinu dochází k nádherným erupcím. Pokud máte zájem strávit na ostrově například několik dní, musíte si ubytování rezervovat dlouho dopředu, jelikož je ostrov dost turisticky populární. Ubytování je možné ve vesničce San Vicenzo, která společně se sousedními osadami Piscita a San Bartolo tvoří hlavní rekreační oblast s názvem Stromboli Paese. Zde vyrostlo několik hotelů a dalších ubytovacích i zábavních zařízení.

Na ostrově Stromboli nevynechejte návštěvu 924 metrů vysokého kráteru potřísněného sírou, kam se můžete dostat pěšky s průvodcem. Cesta je však poměrně náročná a zabere asi 7 hodin. Krásný pohled na chrlící vulkán se naskýtá rovněž v noci z lodi nedaleko přístavu v San Vincenzu.

Nejblíže Sicílii je ostrov Vulcano, jež je pojmenován po bohu ohně Vulkánovi, který zde měl údajně svou kovárnu. Poslední mohutná erupce byla na ostrově zaznamenána v roce 1980. Dnes zde probíhá pouze řada menších sopečných projevů, jako jsou doutnající kouřové díry, bublající bahnité lázně či tryskající gejzíry s horkou vodou. Známé bahenní sirné jezírko má léčivé účinky především při problémech s revmatismem. Hlavním přístavem ostrova je Porto Levante situovaný pod Velkým kráterem.

Na ostrově se nachází celkem čtyři různé sopky, ze kterých je nádherný výhled do okolí i na celý ostrov. Cesta na Velký kráter vysoký 391 metrů nad mořem vám zabere asi 3 hodiny, jedinečným zážitkem bude také výlet na kráter Vulcanello. Pokud budete mít čas, nenechejte si ujít lodní výlet kolem ostrova, při kterém si můžete vychutnávat všechny přírodní krásy Vulcana. Turisty přitahuje také oblast tzv. Údolí příšer“. V Porto Levante se rozkládají dlouhé pláže tvořené černým pískem a typické jsou pro ně léčivé sírovo bahnité lázně. Voda je zde teplá díky proudům sopečné páry, které vystupují z hlubokých podmořských vřídel. Na ostrově dnes žije zhruba jen 400 obyvatel a není zde tak patrný vliv turismu, jako na ostatních Liparských ostrovech.

Největším ostrovem Liparského souostroví je ostrov Lipari s typickou rozmanitou krajinou. I když na ostrově není nijak významná sopečná činnost, zaujme své návštěvníky především krásnou přírodou. Hlavním přístavem a také největším městem je Lipari rozkládající se mezi dvěma zálivy. Záliv Marina Lunga se pyšní dlouhou pláží a záliv Marina Corta je ideálním místem pro lodní výlety podél pobřeží. Toto historické město oplývá příjemnou atmosférou a do dnešních dní si zachovalo svůj středověký ráz. V centru najdeme starou opevněnou čtvrť a Castello – sídlo malého archeologického muzea. Během pobytu na ostrově Lipari byste neměli vynechat návštěvu vesniček Canneto a Spiaggia Bianco s nejlepšími plážemi na ostrově. Úžasný výhled se vám naskytne z mysu Puntazze a Quattrochi.

Ostrůvek Salina je považován za jakousi zelenou zahradu Liparských ostrovů. Díky minerálně bohatému sopečnému popelu a také dostatku vodních zdrojů je totiž zdejší půda mimořádně úrodná a roste zde bohatá ostrovní vegetace. Charakteristickou siluetu ostrova tvoří dva kužele vyhaslých vulkánů Monte di Porri (860 m) a Monte Fosa delle Felci (962 m) oddělené od sebe údolím Valdi Chiesa. Mezi vesničkami S. Marina Salin, Malfa, Rinella a Pollara je zajištěno pravidelné autobusové spojení. Na své si přijdou také zdatní cyklisti, protože se zde nachází množství klesajících a stoupajících úseků.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA