Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ispica

Na samotném jihu ostrova Sicílie se ve výšce 691 metrů nad mořem nachází historická obec Ispica, která je významná svými pravěkými archeologickými vykopávkami. Původně se jmenovala Ispra, za dob Římské říše byla pojmenována Ispicae Fundus. Se středověkem přišel také nový název Spaccaforno, současné jméno pak získala Ispica v roce 1935. Městečko obklopují masívy pohoří Iblei, ze kterých je nádherný výhled na okolí a na nekonečné moře. Asi 34 km odtud se nachází město Ragusa.

Kromě prehistorického osídlení je první písemný důkaz o existenci obce datován do 12. století. Jde o bulu papeže Alessandra III. z roku 1168, kde se pojednává o přiřazení kostelů ve Spaccafornu k biskupství v Syrakusách.  V roce 1693 došlo k silnému zemětřesení, které město téměř srovnalo se zemí. Následně bylo znovu vystavěno, ale o něco výše, než původní městské budovy. Dnes je Ispica nejen vyhledávanou turistickou lokalitou, ale také prosperující zemědělskou obcí se 14 tisíci obyvateli. Obyvatelé se živí především pěstováním ovoce, zeleniny, chovem dobytka a výrobou dřevěných a tepaných výrobků. Pro město je charakteristická nízká půvabná zástavba a krásné kostely.

V Ispice se nachází množství historických staveb, z nichž nejvýznamnější je kostel Santa Maria Maggiore a bazilika Santa Maria dell´Annunziata z roku 1704. Bazilika je zdobena rokokovými prvky pocházejícími z dílny Giuseppe Gianforma, známého jako mistra z Palerma. V interiéru se nachází Kristus na kříži, obrazy „Uctívání králů“ a „Zvěstování“ z roku 1550 a také stříbrný relikviář z roku 1739. O Velikonocích se bazilika stává dějištěm konání významných provinčních slavností.

Ve středu města se rozprostírá náměstí Piazza Regina Margherita, kterému dominuje kostel Matky Boží pocházející z 18. století. Kostel má nádherné dvojité schodiště a fasádu, kterou zdobí dva sloupy a erb rodiny Statellas, jenž je symbolem města. Rod Statellas pocházející z Francie vlastnil město až do 19. století, než byl zrušen feudální řád. Na místě kostela stál kdysi starší kostel, který byl však zničen při zemětřesení v roce 1693. Novodobý kostel, jenž je zasvěcen sv. Bartoloměji nechal vystavět v roce 1750 Don Antonio Li Favi. Jeho interiér je velmi jednoduchý a najdete zde malbu vyobrazující umučení sv. Bartoloměje.

Na místě původního města, které bylo zničeno při zemětřesení, se dnes nachází archeologické naleziště Parco della Forza. Zajímavostí je také jeskyně Cava d´Ispica, kde jsou k vidění obydlí z doby neolitu a troglodytu.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA