Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ispica

Na samotném jihu ostrova Sicílie se ve výšce 691 metrů nad mořem nachází historická obec Ispica, která je významná svými pravěkými archeologickými vykopávkami. Původně se jmenovala Ispra, za dob Římské říše byla pojmenována Ispicae Fundus. Se středověkem přišel také nový název Spaccaforno, současné jméno pak získala Ispica v roce 1935. Městečko obklopují masívy pohoří Iblei, ze kterých je nádherný výhled na okolí a na nekonečné moře. Asi 34 km odtud se nachází město Ragusa.

Kromě prehistorického osídlení je první písemný důkaz o existenci obce datován do 12. století. Jde o bulu papeže Alessandra III. z roku 1168, kde se pojednává o přiřazení kostelů ve Spaccafornu k biskupství v Syrakusách.  V roce 1693 došlo k silnému zemětřesení, které město téměř srovnalo se zemí. Následně bylo znovu vystavěno, ale o něco výše, než původní městské budovy. Dnes je Ispica nejen vyhledávanou turistickou lokalitou, ale také prosperující zemědělskou obcí se 14 tisíci obyvateli. Obyvatelé se živí především pěstováním ovoce, zeleniny, chovem dobytka a výrobou dřevěných a tepaných výrobků. Pro město je charakteristická nízká půvabná zástavba a krásné kostely.

V Ispice se nachází množství historických staveb, z nichž nejvýznamnější je kostel Santa Maria Maggiore a bazilika Santa Maria dell´Annunziata z roku 1704. Bazilika je zdobena rokokovými prvky pocházejícími z dílny Giuseppe Gianforma, známého jako mistra z Palerma. V interiéru se nachází Kristus na kříži, obrazy „Uctívání králů“ a „Zvěstování“ z roku 1550 a také stříbrný relikviář z roku 1739. O Velikonocích se bazilika stává dějištěm konání významných provinčních slavností.

Ve středu města se rozprostírá náměstí Piazza Regina Margherita, kterému dominuje kostel Matky Boží pocházející z 18. století. Kostel má nádherné dvojité schodiště a fasádu, kterou zdobí dva sloupy a erb rodiny Statellas, jenž je symbolem města. Rod Statellas pocházející z Francie vlastnil město až do 19. století, než byl zrušen feudální řád. Na místě kostela stál kdysi starší kostel, který byl však zničen při zemětřesení v roce 1693. Novodobý kostel, jenž je zasvěcen sv. Bartoloměji nechal vystavět v roce 1750 Don Antonio Li Favi. Jeho interiér je velmi jednoduchý a najdete zde malbu vyobrazující umučení sv. Bartoloměje.

Na místě původního města, které bylo zničeno při zemětřesení, se dnes nachází archeologické naleziště Parco della Forza. Zajímavostí je také jeskyně Cava d´Ispica, kde jsou k vidění obydlí z doby neolitu a troglodytu.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA