Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Modica

Na jižním cípu ostrova Sicílie se rozkládá jedno z nejhezčích italských měst – Modica. Je situována na úpatí Ibleanského pohoří a trvale zde žije okolo 54 tisíc obyvatel. Náleží do správní oblasti Sicilia, je vzdálena 15 km od města Ragusa a letoviska Marina di Modica. Město se skládá ze dvou částí: Modica Alta (horní Modica) a Modica Bassa (dolní Modica). Díky četným historickým a architektonickým památkám bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Modica Alta je tvořena malebnými domky, které jsou namačkány na svahu hory a poskytují nádherný výhled na město a na moře. Modica Bassa byla vystavěna v údolí, kterým protékaly řeky Ianni Mauro a Pozzo dei Pruni. V letech 1833 a 1902 však tuto oblast postihly rozsáhlé povodně, proto musely být řeky zasypány. Na jejich místě dnes najdeme historické centrum města a prochází tudy i hlavní ulice Corso Umberto. Kolem města se s přibývajícími roky začaly budovat další čtvrti, jako Modica Sorda, Monserrato, Idria a další. Tyto čtvrti dnes tvoří novou Modicu.

V letech 1613 a 1693 Modicu postihla mohutná zemětřesení, která zničila velkou část města. Přesto se zde dochovalo mnoho starých památek a je zde tak k vidění jedna z nejkrásnějších architektur na ostrově. Jádro města bylo po zemětřeseních znovu vystavěno v překrásném sicilském barokním stylu. Dominantou je nepřehlédnutelná původně středověká, dnes barokní katedrála sv. Jiří. Katedrála byla několikrát zničena vojenskými nájezdy i přírodními živly a poté obnovena. O její záchranu se ve 12. století zasloužil i normanský vládce Ruger II. a v té době byla rovněž zasvěcena sv. Jiří. Po ničivých zemětřeseních v 17. století, kdy byla srovnána se zemí, se o její znovuzrození postarali významní italští architekti Giovanni Alfonso Henriquez-Cabrera a Rosario Gagliardi. Znovuotevřena byla katedrála v roce 1738 a z ulice Corso Garibaldi k ní vedlo 250 schodů. Dnes patří mezi nejzajímavější světské stavby na Sicílii a v jejím interiéru je uchován cenný oltář.

Mezi další významné stavby patří gotická brána kostela Chiesa del Carmine stojícího nedaleko náměstí Piazza Corrado Rizzone. Dříve u kostela stával ještě klášter karmelitánských mnichů z 16. století, ten byl však také zničen zemětřesením v roce 1693. Do dnešní doby se z něj dochovaly pouze růžová okna a vstupní dveře. Zajímavé jsou taktéž pozůstatky kostela Chiesa di S. Maria del Gesu z 16. století, kostel Chiesa di Santa Maria di Betlemme v jehož interiéru najdeme kapli Svátosti z 15. století, v jeskyni San Nicolo Inferiore je umístěn kostel z 12. století a různé ozdobné prvky z 8. - 16. století.

Městem se klikatí úzké dlážděné uličky, jenž jsou lemovány množstvím obchůdků a krámků se suvenýry. Za návštěvu stojí rovněž kostel Chiesa di San Pietro z 14. století, do kterého vedou krásné schody lemované sochami 12 apoštolů. V nádherné budově z 18. století mají své sídlo mercedarští mniši a sídlí zde také dvě muzea. První je Městské muzeum s archeologickými nálezy z paleolitu, období křesťanství a 18. a 19. století. V Modice najdete také Ibleanské muzeum lidového umění a tradic s výstavou zemědělských nástrojů a starobylého nábytku.

Obyvatelé města se dnes živí převážně zemědělstvím, chovem dobytka a prací v cestovním ruchu. Ve velkém se odtud vyváží olivy, luštěniny, mouka a obiloviny. V Modice se produkuje i vysoce kvalitní mléko a maso. V obchodní zóně, která prochází městem, nakoupíte vše potřebné od potravin přes textil až po domácí potřeby.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA