Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Modica

Na jižním cípu ostrova Sicílie se rozkládá jedno z nejhezčích italských měst – Modica. Je situována na úpatí Ibleanského pohoří a trvale zde žije okolo 54 tisíc obyvatel. Náleží do správní oblasti Sicilia, je vzdálena 15 km od města Ragusa a letoviska Marina di Modica. Město se skládá ze dvou částí: Modica Alta (horní Modica) a Modica Bassa (dolní Modica). Díky četným historickým a architektonickým památkám bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Modica Alta je tvořena malebnými domky, které jsou namačkány na svahu hory a poskytují nádherný výhled na město a na moře. Modica Bassa byla vystavěna v údolí, kterým protékaly řeky Ianni Mauro a Pozzo dei Pruni. V letech 1833 a 1902 však tuto oblast postihly rozsáhlé povodně, proto musely být řeky zasypány. Na jejich místě dnes najdeme historické centrum města a prochází tudy i hlavní ulice Corso Umberto. Kolem města se s přibývajícími roky začaly budovat další čtvrti, jako Modica Sorda, Monserrato, Idria a další. Tyto čtvrti dnes tvoří novou Modicu.

V letech 1613 a 1693 Modicu postihla mohutná zemětřesení, která zničila velkou část města. Přesto se zde dochovalo mnoho starých památek a je zde tak k vidění jedna z nejkrásnějších architektur na ostrově. Jádro města bylo po zemětřeseních znovu vystavěno v překrásném sicilském barokním stylu. Dominantou je nepřehlédnutelná původně středověká, dnes barokní katedrála sv. Jiří. Katedrála byla několikrát zničena vojenskými nájezdy i přírodními živly a poté obnovena. O její záchranu se ve 12. století zasloužil i normanský vládce Ruger II. a v té době byla rovněž zasvěcena sv. Jiří. Po ničivých zemětřeseních v 17. století, kdy byla srovnána se zemí, se o její znovuzrození postarali významní italští architekti Giovanni Alfonso Henriquez-Cabrera a Rosario Gagliardi. Znovuotevřena byla katedrála v roce 1738 a z ulice Corso Garibaldi k ní vedlo 250 schodů. Dnes patří mezi nejzajímavější světské stavby na Sicílii a v jejím interiéru je uchován cenný oltář.

Mezi další významné stavby patří gotická brána kostela Chiesa del Carmine stojícího nedaleko náměstí Piazza Corrado Rizzone. Dříve u kostela stával ještě klášter karmelitánských mnichů z 16. století, ten byl však také zničen zemětřesením v roce 1693. Do dnešní doby se z něj dochovaly pouze růžová okna a vstupní dveře. Zajímavé jsou taktéž pozůstatky kostela Chiesa di S. Maria del Gesu z 16. století, kostel Chiesa di Santa Maria di Betlemme v jehož interiéru najdeme kapli Svátosti z 15. století, v jeskyni San Nicolo Inferiore je umístěn kostel z 12. století a různé ozdobné prvky z 8. - 16. století.

Městem se klikatí úzké dlážděné uličky, jenž jsou lemovány množstvím obchůdků a krámků se suvenýry. Za návštěvu stojí rovněž kostel Chiesa di San Pietro z 14. století, do kterého vedou krásné schody lemované sochami 12 apoštolů. V nádherné budově z 18. století mají své sídlo mercedarští mniši a sídlí zde také dvě muzea. První je Městské muzeum s archeologickými nálezy z paleolitu, období křesťanství a 18. a 19. století. V Modice najdete také Ibleanské muzeum lidového umění a tradic s výstavou zemědělských nástrojů a starobylého nábytku.

Obyvatelé města se dnes živí převážně zemědělstvím, chovem dobytka a prací v cestovním ruchu. Ve velkém se odtud vyváží olivy, luštěniny, mouka a obiloviny. V Modice se produkuje i vysoce kvalitní mléko a maso. V obchodní zóně, která prochází městem, nakoupíte vše potřebné od potravin přes textil až po domácí potřeby.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA