Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Palermo

Hlavní město Sicílie, kde žije kolem 660 tisíc obyvatel je pátým největším městem Itálie. Na první pohled vás může poněkud odradit jeho uspěchanost, hluk, dopravní ruch, nepořádek v ulicích a bída. Pokud však tyto nepříjemná fakta přejdete, časem pocítíte jeho jedinečnou atmosféru plnou života. Turisté zde bývají okouzleni hlavně zajímavým kontrastem mezi minulostí a přítomností, krásnými stavbami a stylem života místních obyvatel. Palermo je situováno na severním pobřeží Sicílie a pobřeží je omýváno vodami Tyrhénského moře.

V minulosti Palermo představovalo důležitou dopravní křižovatku a kolébku starověkých civilizací. Palermo založili Féničané již v 8. století př. n. l., ale postupem času se zde vystřídali Římané, Byzantinci, Arabové, Normané, Swabianové, Francouzi, Španělé i Rakušané. Všechny tyto národy zanechaly na podobě Palerma své stopy v podobě nejrůznějších architektonických slohů a stylů.

Jednotlivé památky v centru města jsou situovány poměrně daleko od sebe, proto je nutné využívat městské hromadné dopravy nebo si půjčit auto. Palermo je protnuto třemi hlavními ulicemi: Corso Vittorio Emanuele, Via Maqueda a Via Roma. Pro turisty je nepřitažlivější Staré město plné paláců, kostelů, klášterů a také muzeí. Jeho centrum je tvořeno náměstím Piazza Verdi, hlavním železničním nádražím, bránou Porta Nuova a Porta Felice. Srdcem Palerma je však náměstí Piazza Vigliena z 17. století, které je zdobeno fontánami, sochami a nejrůznějšími výklenky.

Významnou městskou památkou je palác Palazzo dei Normani, jež stojí na místě bývalé saracénské pevnosti pocházející z 9. století. Pevnost byla Normany přeměněna na palácový komplex, který se stal jedním z nejvýznamnějších evropských královských dvorů. Pokud se vydáte na jeho prohlídku, můžete se kochat sálem krále Ruggera II., vyzdobeném mozaikami s loveckou tématikou. Součástí paláce je také jedinečná kaple Cappella Palatina, kterou nechal vystavět normanský král Rugger v letech 1132 – 1140. Tato kaple je dnes největším architektonickým skvostem Palerma. Mozaiky, které najdeme v jejím interiéru, patří mezi jedny z nejkrásnějších v Evropě. Součástí areálu jsou rovněž zahrady Villa Bonanno lemované palmami.

Původní arabské mešity byly v Palermu nahrazeny křesťanskými chrámy jako je například kostel San Giovanni degli  Eremiti z první poloviny 12. století. Jako doklad arabského původu zůstalo na chrámu pět velkých okrových kopulí. Ve městě najdete ještě jednu podobnou normanskou katedrálu z roku 1184 vystavěnou ze žlutého kamene. Uvnitř se nachází jedinečný portál z 15. století vytvořený v zajímavém katalánsko-gotickém slohu. Kostel ukrývá královské hrobky Ruggera II., Jindřicha VI, jeho manželky i syna.

V jižní části města se rozprostírá náměstí Piazza Pretoria s okázalými renesančními a středověkými domy a fontánou z 16. století, jež je zdobena necudnými sochami. Z dalších palermských památek můžeme jmenovat kostel La Martonata či San Cataldo zdobený maurskými prvky a s interiérem s barokní výzdobou. Mezi barokní skvosty s bohatou výzdobou patří také kostel San Giuseppe dei Teatini z roku 1612.

Jednou z nejrušnějších oblastí Palerma je Vucciria, kde se rozkládá velké tržiště podobající se arabské čtvrti. Nakoupit zde můžete cokoliv vás napadne, od jídla, suvenýrů až po domácí potřeby. Kostely San Domenico, Oratorio del Rosario a Oratorio di Santa Zita nacházející se v této čtvrti jsou také typickou ukázkou sicilské barokní architektury.

Milovníci dějin a historie by neměli vynechat návštěvu hlavního sicilského archeologického muzea Museo Archeologico Regionale, kde jsou uloženy exponáty z nejrůznějších koutů ostrova. Významnou sbírku obrazů a soch je možné obdivovat v galerii Galleria Regionale si Sicilia. Museo delle Marionette vystavuje rozsáhlou sbírku loutek z celé Sicílie. Na nedalekém Piazza Marina stojí gotický palác Palazzo Chiaramonte z roku 1307, který je obklopen krásnými zahradami s fíkovníky. Další zahrady najdete ve Villa Giulia nebo botanické zahradě Orto Botanico.

Jednou z nejhrůznějších palermských památek se staly Catacombe dei Cappuccini. V těchto ponurých podzemních chodbách jsou ukryta mrtvá lidská těla, která jsou uchovávána pomocí arzeniku, vápna a vysoušením na slunci. Celkově 8000 lidských těl je zde rozděleno podle postavení a profese a najdete zde dokonce i děti. První mrtvola zde byla uložena již v 15. století a poslední v roce 1881. Návštěva těchto katakomb se doporučuje jen otrlým povahám, kterým nevadí pohled na mrtvá těla.

 

Kontextová reklama.

Hříšné Palermo

Hříšné Palermo

Hlavní město a administrativní sídlo Sicílie se ve světě netěší příliš dobré pověsti. Zdejší boj s neustále rostoucím vlivem mafie velmi často připomíná spíše donkichotskou bitvu s větrnými mlýny, přesto má téměř třitisícileté Palermo svým návštěvníkům co nabídnout.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA