Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pantelleria

Pantelleria je malý vulkanický ostrov, který se rozkládá ve Středozemním moři, asi 70 km od Tunisu a 110 km od nejjižnějšího cípu italského ostrova Sicílie. Správně Pantelleria náleží k sicilskému regionu Trapani, ale geograficky ji řadíme k africkému kontinentu. Rozloha ostrova je 83 km2, na délku má 14 km a na šířku pouhých 9 km. Panuje zde typické středomořské klima s horkým létem a mírnou zimou. Průměrná roční teplota dosahuje 18°C.

Pantelleria bývá často nazývána také „Černou perlou Středozemního moře“ a to hlavně díky svému vulkanickému původu. Nejvyšším bodem ostrova je sopka Montagna Grande s výškou 836 metrů nad mořem. Poslední erupce tohoto vulkánu se datuje do roku 1891. Ostrov je omýván průzračně čistou vodou Středozemního moře a na jeho povrchu najdeme několik přírodních rezervací.  Během hlavní sezóny sem přijíždějí davy turistů ze všech koutů Evropy a pláže tak bývají často přeplněny. Pantelleria však postrádá jakoukoliv písečnou pláž, vše je tvořeno divokými útesy a lávovými kamennými bloky. Přístup do vody tak není příliš snadný, proto není vhodný pro malé děti a pozor by si měli dávat také nezkušení plavci.

Působivé jsou zdejší skalní útesy a malebné jeskyně. Pokud tento ostrov navštívíte, nevynechejte okružní jízdu autem nebo na lodi. Navštívit můžete krásné jezero Specchio di Venere, neboli Venušino zrcadlo, jenž je největším shromaždištěm ptactva na ostrově. Jezero je slané a jedinečné svým vysokým obsahem minerálních látek, proto jej vyhledávají lidé s nejrůznějšími kožními problémy. Na březích jezera je však třeba dávat pozor na pohyblivé písky, bahno a vývěry horkých pramenů. U pobřeží vyvěrají v oblasti Gadir a Grotta di Sataria ze země termální prameny do vod Středozemního moře. Pozůstatky sopečné činnosti jsou patrné ve formě horkých par tzv. fumarol na svazích zachovalého kráteru Montana Gibelu. Další zajímavostí ostrova jsou četná archeologická naleziště z doby prehistorické a římské.

Na Pantellerii v dnešní obě žije okolo 7 600 obyvatel, kteří se živí převážně rybolovem, pěstováním vína a turistickým ruchem. Většina obyvatel žije v hlavním městě Pantelleria na severozápadě ostrova, nebo dalších větších městech Tracino a Scauri. K hlavnímu městu patří také stejnojmenný přístav. Ostrov se může pochlubit poměrně bohatou historií, střídavě jej osídlovali Féničané, Kartaginci, Římané i Arabové. Ve 14. století sem Arabové donesli vinnou odrůdu Zibibbo, která tomuto kraji přinesla věhlas a vinařskou popularitu. Místní vína jsou známá na všech světových trzích, vyhlášená jsou zejména vína Moscato a Passito. Typickými stavbami, na které na ostrově narazíte, jsou tzv. „damussa“. Jde o domy se čtvercovou základnou, které byly vystavěny z opracovaných lávových kamenů a mají kopulovitou bílou střechu. Na ostrově bylo vystavěno pět majáků, z nichž nejzajímavější je Punta Spadillo stojící nad přístavem Pantelleria. Nedaleko tohoto majáku narazíte na torza bunkrů, které jsou pozůstatky válečného opevnění z druhé světové války.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA