Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Syrakusy

Historie významného sicilského města Syrakusy sahá až do roku 733 př. n. l., kdy jej založili Řekové. Postupem času nabývalo na významu a od 5. do 3. století př. n. l. se stalo nejmocnějším městem celého Středomoří. Snažili se je dobýt Řekové, Etruskové i Kartaginci, ale podařilo se to teprve až Římanům v roce 212 př. n. l. Syrakusy leží ve stejnojmenné sicilské provincii na jihovýchodě ostrova. Díky četným historickým památkám, přírodním atraktivitám a bohatým kulturním příležitostem se staly Syrakusy jedním z turisticky nejnavštěvovanějších měst na Sicílii. Mořský záliv Porto Grande je jedním z nejlepších a největších přírodních přístavů Itálie.

Část historického centra města se rozkládá na ostrově Ortigia, který je od pevniny oddělen úzkým kanálem a spojen silnicí. Právě zde bylo město Syrakusy založeno a zdejší přístav se stal srdcem tohoto starověkého města na více než 2500 let. Dnes má tento ostrov spíše barokní a středověkou podobu, kterou získal po zemětřesení v roce 1693. Mezi významné památky patří křesťanský Dóm z 5. století s barokní fasádou či nejstarší sicilský dórský chrám Tempio di Apollo. Na pevnině se dnes rozkládá již moderní město vybudované po druhé světové válce, které není nijak turisticky přitažlivé. Rozprostírá se zde však také rozsáhlá archeologická zóna Parco Archeologico, která je jednou z největších atraktivit celé oblasti.

Zóna leží na místě, kde stávalo staré řecké město Neapolis. Mezi nejvýznamnější památky, které se zde dochovaly, patří obětní oltář Ara di Ierone II pocházející z 3. století př. n. l. a skalní amfiteátr Teatro Greco s původní kapacitou 15 tisíc diváků. Nedaleko se nachází lom Latomia del Paradiso nebo jeskyně Orecchio di Dionisio proslulá jedinečnou akustikou. Najdeme zde ještě další jeskyni Grota dei Cordari, která se pro svou vlhkost využívala na uchovávání konopí, ze kterého se pletly provazy.

Syrakusy jsou rodištěm významného matematika a vědce Archimeda, který v roce 212 př. n. l. pomáhal bránit město před útokem Římanů. Jeho jméno dnes nese jedno z hlavních náměstí. Milovníci historie by jistě neměli vynechat návštěvu muzea vykopávek Museo Archeologico Regionale. Jedinečnou památkou jsou také zdejší katakomby Catacombe di San Giovanni, které jsou nejstarší na ostrově a druhé největší na světě. V Syrakusách vyvěrá pramen Fonte Aretusa, příjemnou procházku nabízí promenáda Passeggio Adorno. Jedinečné obrazy významných italských umělců jsou k vidění v muzeu Museo Regionale.

 

Kontextová reklama.

Syrakusy - zašlá sláva

Syrakusy - zašlá sláva

Chystáte se strávit svou dovolenou na některém z italských ostrovů? Pak vyražte na Sicílii, kde kromě nádherného moře a bílých písečných pláží můžete obdivovat místa, která se významně zapsala do dějin antického světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA