Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baptisterium San Giovanni

Jednou z nejstarších církevních staveb v italské Florencii je křestní kaple sv. Jana Křtitele - Baptisterium San Giovanni. Sv. Jan Křtitel je patronem této významné toskánské metropole ležící na řece Arno. Jeho křestní kaple, jejíž základy pochází pravděpodobně již z 5. století, je i v současnosti tradičním místem křtů florentských obyvatel. Pokřtěn zde byl dokonce i jeden z nejslavnějších obyvatel Florencie – básník Dante Alighieri. 

Informace o tom, kdy přesně byla stavba Baptisteria San Giovanni započata, nejsou známy, ale odhaduje se, že základy pochází z období pozdního Říma, tedy ze 4. až 5. století. Dnešní podoba této osmiboké románské stavby se datuje do 11. až 12. století. V letech 1059 – 1128 sloužilo Baptisterium San Giovanni jako florentský biskupský dóm roce 1128 pak byla křtitelnice obložena bílým a zeleným mramorem. 

Baptisterium San Giovanni je známé zejména díky svým třem bronzovým dveřím (bránám), které mnozí označují za vrchol toskánského umění. Jižní brána byla vyrobena okolo roku 1330 Andreem Pisanem a zachycuje výjevy ze života sv. Jana Křtitele. Severní brána z roku 1424, která je dílem sochaře Lorenza Ghibertiho zase vyobrazuje náměty z Nového zákona. Třetí brána, jejímž autorem je opět Lorenzo Ghiberti, se nazývá Paradiso, tedy Rajská brána. Sochař na vyobrazování výjevů ze Starého zákona pracoval od roku 1425 do roku 1452. Reliéfy, které je možné na Rajské brána v současnosti vidět, jsou jen kopiemi těch originálních, které byly uloženy v Muzeu dómu. 

Uvnitř Baptisteria San Giovanni jsou na stěnách kopule vidět mozaiky pocházející ze 13. století. Nejvýraznější je Kristus na trůnu, ale dobře jsou patrné také příběhy Jana Křtitele, Krista, Josefa, příběhy stvoření světa či nebeský andělský dvůr s Kristem a archanděly. V prvním patře Baptisteria se nachází tzv. matroneum, což je ochoz vyhrazený pouze ženám. V interiéru stojí za pozornost také náhrobek papeže Jana XXIII. z roku 1425. Tento náhrobek je společným dílem slavného sochaře Donatella a stavitele Michelozza Michelozziho.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA