Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galerie degli Uffizi, informace o galerii

Florentská Galerie degli Uffizi patří mezi nejnavštěvovanější umělecké galerie světa. Sídlí v paláci z roku 1560, který vybudovali Medicejové. Během její návštěvy si můžete prohlédnout výtvarnou tvorbu datující se do nejrůznějších historických období, k vidění jsou zde díla od antiky až po baroko. 

Palác, jehož prostory dnes galerie využívá, sloužil původně jako kanceláře (italsky uffizi) toskánského velkovévody Cosima I. Palác mající tvar písmene U byl stavěn podle návrhu slavného italského architekta Giorgia Vasariho. Svého dokončení se dočkal v roce 1581, stavěl se tedy jednadvacet let. V současnosti se v paláci nachází galerie tvořená nejrůznějšími uměleckými skvosty, které se za několik staletí podařilo nashromáždit rodině Medicejů. Sbírka původně obsahovala také sochařská díla, etruské a antické umění a obrazy. Právě obrazy jsou dnes k vidění v Galerii degli Uffizi. 

Galerii degli Uffizi tvoří celkově 45 sálů, v nichž jsou vystavena díla slavných italských malířů, ale také obrazy umělců z Holandska, Španělska a Německa. Uspořádání galerie je zajímavé tím, že se prohlídka začíná v nejvyšším patře, kde jsou antické sochy a renesanční portréty. V tomto patře pak ještě najdete gotické umění quattrocenta, renesanční umění italských mistrů a tzv. „německou školu“. V nižších patrech je vystaveno barokní umění a v přízemí zase sochy.

Nejzajímavější část prohlídky začíná v sále číslo 2, kde jsou k vidění díla tří největších umělců 13. století – Giotta, Cimabueho a Duccia. Jde o obrazy nazývané Maesty, které vyobrazují tři nádherné Madony na trůně. Obrazy mistrů italské gotiky visí v sálech 3 až 6. Mezi díly vyniká obraz „Zvěstování“ z roku 1333 od Simona Martiniho a Lippa Memmiho. Pozornost si pak zaslouží rovněž díla bratří Lorenzettiových z počátku 14. století. V Galerii degli Uffizi jsou vystaveny také malby spadající pod tzv. mezinárodní gotiku. Jde například o obraz s názvem „Klanění mudrců“ od Gentila da Fabriano či „Korunovace Panny Marie“ od Lorenza Monaca.

V sále číslo 7 okouzlují návštěvníky raně renesanční obrazy od Masaccia, Masolina a Fra Angelica. K nejnavštěvovanějším sálům v Galerii degli Uffizi patří sály 10 až 14, kde jsou k vidění ty nejslavnější obrazy. Obdivovat zde můžete například „Zrození Venuše“ z roku 1484 od Botticelliho, nebo obraz „Jaro“ z roku 1482 od téhož autora. V sále 15 jsou dále uloženy obrazy, jejichž autorem je s největší pravděpodobností Leonardo da Vinci -  jde o „Zvěstování“ a „Klanění mudrců“ namalované v druhé polovině 15. století. Ta nejvzácnější umělecká díla pocházející ze sbírky Medicejů jsou vystavena v sále č. 18. Zde můžete vidět údajně nejerotičtější evropskou sochu – jde o římskou sochu Medici Venus z 1. století před Kristem. 

Plátna florentských, benátských, německých a holandských umělců se nachází v dalších 6 sálech. Sál 25 se zase pyšní obrazem „Doni Tondo“ neboli „Svatá rodina“ z roku 1504, který namaloval Michelangelo. V následujících čtyřech sálech jsou k vidění manýristická díla, jako například „Večeře v Emauzích“ od Pontorma nebo Parmigianinova „Madona s dlouhým krkem“. V sále číslo 26 jsou umístěny Rafaelovy obrazy „Madona se stehlíkem“ i realistické portréty medicejského papeže Lva X. a italských kardinálů. V sálech 30 až 35 v Galerii degli Uffizi jsou vystavena díla severoitalských umělců. Sál 41 zase opatruje obrazy malířů Van Dycka a Rubense. Sál číslo 43 patří Caravaggiovi, sál číslo 44 zase Rembrandtovým autoportrétům. Galerie degli Uffizi je chodbou Corridoio Vasariano spojena s palácem Pitti stojícím v sousedství.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA