Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Galerie dell´Accademia - informace o galerii

Florentská Galleria dell´Accademia sice není tak vyhlášená jako galerie Uffizi, ale i tak do ní každý den proudí davy turistů. Většinu z nich sem táhne snad vůbec nejslavnější renesanční výtvor – originál sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho. 

Přístřeší pro sochu nechal postavit velkovévoda Pietro Leopoldo I. v roce 1784. Původně zde však měla být vystavena sbírka florentských obrazů a soch, galerie měla zároveň pomáhat studentům místní umělecké galerie.

David, kterého Michelangelo vytesal v letech 1501-1504 z jediného kusu mramoru, znázorňuje biblického hrdinu, který zabil Goliáše. Tímto dílem se ve svých 29 letech stal Michelangelo předním umělcem své doby. Davida si u umělce objednala společnost Opera del Duomo, která se starala o údržbu katedrály. Téma „David zabíjí Goliáše“ bylo vybráno úmyslně, Florencii se v té době totiž podařilo vymanit z nadvlády Medicejů a byla schopna se ubránit silnějším nepřátelům. Socha tak měla být jakousi paralelou na tyto události.

Mramor, ze kterého je socha vytesána, byl dovezen z lomu v toskánských kopcích. Byl však poměrně úzký a plný kazů, takže byl vlastně považován za neupotřebitelný.  Než se k němu dostal Michelangelo, mělo jej k dispozici několik předních umělců té doby, včetně Leonarda da Vinciho. Teprve Michelangelo ohromil všechny, kteří pochybovali o jeho talentu, a za tři roky své dílo dokončil. Socha byla následně vystavěna na náměstí Piazza della Signoria, kde zůstala až do roku 1873. K vybrání místa byla dne 25. ledna 1504 svolána komise, jejímiž členy byli také například Andres della Robbia, Sandro Botticelli nebo Leonardo da Vinci.

Díky povětrnostním podmínkám přišla socha během let o pozlacení vlasů a hrudi. Původně byla doplněna ještě sukní z měděných listů, která měla uklidnit prudérnější občany, ale o tu také přišla. Zůstalo tak jen tělo s podivnými proporcemi – David měl zjevně dlouhé paže, velkou hlavu a ruce. To vše však bylo vytesáno úmyslně, aby byla zdůrazněna monumentálnost sochy. V současné době je toto sochařské dílo označováno jako jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu.

Kromě sochy Davida se v galerii Galleria dell´Accademia nacházejí ještě četné obrazy a další Michelangelovy práce, například „Svatý Matouš“ nebo čtyři „Otroci“. Všech pět nedokončených soch bylo původně vytvořeno pro náhrobek papeže Julia II.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA