Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kostel San Lorenzo

V centru Florencie stojí jeden z největších a nejstarších kostelů tohoto renesančního města – kostel San Lorenzo. Začal se budovat již v roce 393 a po mnoho let sloužil jako katedrála. Z katedrály se však posléze stal farní kostel rodu Medicejů a dnes je místem posledního odpočinku všech vůdčích členů tohoto italského měšťanského rodu.

Svou dnešní podobu však tento původně románský kostel stojící v centru Florencie dostal v 15. století, kdy byl díky štědrým darům přestavěn do renesanční podoby. Kostel San Lorenzo je mistrovským architektonickým dílem architekta Filippa Brunelleschiho. Ten jeho přestavbu sice začal, ale bohužel nedokončil, v roce 1446 totiž zemřel. Kostel se tak svého dokončení dočkal až v roce 1459, v době návštěvy města papežem Piem II. V té době byla dokončena jen hlavní část kostela, kaple nacházející se podél pravé boční lodě se podařilo dostavět až ke konci 15. století. Stavba, kterou se dnes můžeme kochat, tak jen z části odpovídá původním Brunelleschiho nákresům.

V San Lorenzu je umístěno mnoho krásných uměleckých děl, jako je například obraz s názvem „Svatba Panny Marie“ z roku 1523 od Rossa Fiorentina. Uprostřed hlavní lodě stojí dvě kazatelny z druhé poloviny 15. století zdobené bronzovými reliéfy, které jsou dílem Donatella, jen že v kostele San Lorenzo pohřben. Pod kopulí kostela je vidět nápis označující místo s hrobkou Cosima de Medici – hlavního mecenáše tohoto svatostánku. Nejstarší částí kostela je sakristie Sacrestia Vecchia z let 1421 – 1426, kterou nechal vystavět Giovanni Bicci de´Medici, otec Cosima de Medici.

U východu z kostela visí oltářní obraz od Filippina Lippiho s názvem „Zvěstování“ z roku 1440. Dveře napravo vedou do knihovny Biblioteca Medicea Laurenziana založené papežem Klementem VII. V ní je uloženo kolem 15 tisíc rukopisů, které se podařilo Medicejům nashromáždit. Vestibul známý jako Ricetto je dílem Michelangela, který v něm vytvořil čítárnu se schodištěm. Apsida San Lorenza ukrývá Medicejské kaple, které jsou mauzoleem rodu Medicejů. Tento komplex skládající se ze tří částí vystavěl rovněž Michelangelo Buonarroti. První část je místem odpočinku 49 nepříliš významných členů rodiny, druhou část tvoří Cappella dei Principi, v níž je uloženo šest medicejských velkovévodů a třetí částí je Sacrestia Nuova proslavená třemi velkými hrobkami s Michelangelovým sousoším.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA