Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Most Ponte Vecchio

Ve Florencii se přes řeku Arno klene snad nejznámější a nejkrásnější italský most – Ponte Vecchio. Jde o jednu z nejvýraznějších památek města, která jen zázrakem přečkala běsnění během druhé světové války. Ponte Vecchio je jediným mostem ve Florencii, který nebyl v roce 1944 zničen nacisty při jejich útěku před americkými vojsky.

Ponte Vecchio, tedy Starý most, který je dílem architekta Neriho di Fioravante, se tak dnes pyšní bohatou minulostí. Společně s dalšími dvěma mosty byl jedinou spojnicí mezi oběma břehy řeky Arno protékající Florencií. Byl postaven v roce 1345 a již tehdy dostal od obyvatel Florencie název Ponte Vecchio. A proč „starý most“? Protože jej museli odlišit od mostu Ponte alla Carraia z roku 1218, jež byl nazýván Ponte Nuovo, tedy „nový most“.

Most zdobí tři oblouky a po obou stranách je lemován řadou obchůdků, které mu dodávají na atraktivitě. První obchůdky se zde objevily již někdy ve 13. století, ale šlo převážně o řeznictví, rybářství a koželužství. Veškerý odpad z těchto obchodů mizel v řece, pro odstraňování odpadu bylo dokonce nad druhým mostním obloukem otevřeno prostranství, kde se smetí shromažďovalo a následně házelo do řeky. Dnes toto prostranství funguje jako malé náměstíčko, které je ideálním místem pro pozorování řeky.

V roce 1593 však byli tito obchodníci – znečišťovatelé z mostu vykázáni a nahradili je klenotníci a šperkaři. Jejich zásluhou získal Ponte Vecchio svůj osobitý ráz. Kvůli tomu bývá most často nazýván Mostem zlatníků. Uprostřed mostu je k vidění busta jednoho z nejslavnějších zlatníků té doby Benvenuta Celliniho. Jeho bustu vytvořil roku 1900 sochař Romanelli. Celým mostem nad krámky prochází Vasariova chodba (Corridorio Vasariano), kterou nechal postavit Cosimo I. Důvodem výstavby bylo zajištění bezpečného průchodu z paláce Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti, které se každý nachází na opačném břehu řeky.

Most jako jedna z mála památek ve Florencii nebyl během druhé světové války poničen. V roce 1944 přes něj utíkali nacisté před armádou Spojených států amerických. Adolf Hitler tehdy sám nakázal polnímu maršálovi Kesselingovi most Ponte Vecchio neničit. Druhou světovou válku tedy přečkal téměř bez úhony, zatímco velké škody utrpěl při povodni v roce 1966. Naštěstí se jej podařilo zrekonstruovat a tak se jím i dnes mohou kochat zástupy turistů, které každoročně přijíždějí do Florencie.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA