Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zahrada Boboli (Giardino di Boboli)

V historickém centru Florencie se v sousedství paláce Palazzo Pitti rozkládá zahrada Boboli (Giardino di Boboli). Byla založena Cosimem I., příslušníkem rodu Medicejů, v roce 1549 a je jedinečnou ukázkou stylu italského parku. Zahrada Boboli nejenže skýtá možnosti příjemných procházek nebo posezení, ale je také opravdovým muzeem architektury a památek pocházejících z římských dob až po 20. století.

Zahrada Boboli je historickým parkem se spoustou fontán, umělých jezírek či jeskyní, který každoročně navštíví okolo 800 000 turistů. Je součástí Palazzo Pitti a spojuje jej s vojenskou základnou Forte di Belvedere, která měla ochraňovat panovníka a jeho rodinu. Zahrady Boboli se rozkládají na ploše 45 tisíc metrů čtverečních a budovány byly od roku 1549 až do 19. století postupně několika architekty - základy položil Nicholas Tribolo, pokračovali postupně B. Buontalenti, B. Ammanati, Giulio a Alfonso Parigi. Pro veřejnost byla zahrada Boboli poprvé otevřena za vlády Leopolda II.

Zahrada Boboli je typickou ukázkou pozdní renesance v Itálii, je zdobena řadou velkých soch, balustrád, fontán a vytváří mnohá zajímavá zákoutí s krásnými vyhlídkami. První renesanční úpravy se objevily v blízkosti paláce Pitti, během následujících let se začaly renesančně upravovat další části. Zahrada má tvar protáhlého trojúhelníku a rozkládá se i na strmých svazích návrší v blízkosti paláce Pitti. Středem zahrady je amfiteátr ve tvaru podkovy. Jde o místo, kde byly vytěženy kamene, jež se použily k výstavbě Palazzo Pitti.

Ve středu amfiteátru se nacházela Fontana dell'Oceano, která však byla v 17. století přemístěna do jihozápadní části zahrady zvané Isolotto. Jde o snad nejkrásnější část zahrady, kterou tvoří oválné nádrži s umělým ostrovem vybudovaným roku 1618. Místo, kde fontána stávala původně, bylo poté využíváno pro velkolepá divadelní představení. V roce 1790 však byl do středu amfiteátru zakomponován obelisk pocházející z egyptského Heliopolisu z roku 1500 před Kristem. Do Florencie byl přivezen jako dar pro velkovévodu Leopolda II., který byl známým sběratelem rodu Medici. Z amfiteátru je možné si dnes vychutnat výhled na zadní část paláce, nádvoří dell'Ammanati a fontánu del Carciofo.

Nad amfiteátrem se dnes tyčí Neptunova kašna (Fontana del Nettuno). Než se k ní dostanete, půjdete po cestě zdobené třemi sochami stojícími na samostatném kamenném podstavci. Jde o sochu Septimia Severa, sochu římského soudce a sochu Demétéra, které pocházejí z římského období. Samotná Neptunova kašna pochází z let 1777 – 1778 a funguje jako zásobárna vody, kterou je zavlažována celá zahrada i další výše položená místa na kopci. Socha z roku 1571, jejímž autorem je Stoldo Lorenzi, vyobrazuje boha moře s trojzubcem na útesu, nymfy a tritóny. Kolem kašny se nachází terasovitě se svažující trávníky, které postupně klesají až k amfiteátru. Zahrada ukrývá několik zajímavých míst, která rozhodně stojí za vidění. Jedním z nich je Buontalentiho jeskyně z roku 1583 s bohatě zdobeným vnitřkem a sochami od Giambologna a Michelangela.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA