Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Basilicata

Basilicata - informace o regionu

Kraj Basilicata se rozprostírá v jižní Itálii. Basilicata. Z větší části je oblast hornatá, na západě hraničí s Kampánií, na východě s Apulií a na jihu s Kalábrií. Avšak i v Basilicatě se můžete vykoupat v moři. Na jihu ji omývá Jónské a Tyrhénské moře. Region Basilicata je rozdělen do dvou provincií: Potenza a Matera, na severozápadě oblasti se nachází vyhaslá sopka Monte Vulture (4 365 m).

Řekové a Římané znali  Basilacatu jako Lukánii podle kmene, který zde žil již v 5 stol. př. n. l. Jedná se o převážně hornatou oblast s nejvyšší horou jižních Apenin Monte Pollino. Basilicata patří mezi nádherné lokality pro příznivce přírody (vrcholky lukánských Apenin či národní park Pollino).

Kraj Basilicata má mnoho společného se sousedním krajem Apulie. Půvabnou a divokou přírodu, sporadicky se vyskytující zato však překrásné pláže, fascinující horské útvary, velké množství řeckých památek a v neposlední řadě pohostinné a milé obyvatelstvo. Také v této oblasti má umělecké řemeslo silnou tradici v podobě keramických výrobků, kovotepeckých prací a ručně tkaných vlněných látek.

Jen málo návštěvníků, kteří jsou zde poprvé, se zdrží v Basilicatě tvořící nárt boty Itálie, přestože prázdné hornaté vnitrozemí je nedotčené civilizací a pobřeží je v některých místech perfektním místem odpočinku cestou na Sicílii. I když není v tomto regionu turismus příliš rozvinutý, turisté přijíždějí hlavně kvůli historii. Proto zde můžete nalézt města i celé oblasti ovlivněné mnoha historickými epochami. Ať už se jedná o vlivy starověkého Řecka v oblasti Metaponto, nebo o zbytky z doby prehistorické. Hlavní město je Potenza.

Basilicata žije svým vlastním životem, v každém městě nechybí místní trh s čerstvými rybami, ovocem a zeleninou. Jedná se o málo turistický kraj, a to přesto, že nabízí mnoho pozoruhodností, např. městečko Matera se svým okolím je jednou z památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Cestování v oblasti Basilicata si zachovalo dodnes příznak dobrodružství, objevování svědectví minulosti a kontakt s přírodou.

Známější místa vábných horských pobytů jsou Rionero in Vulture, odkud se vystupuje na Monte Vulture (1327 m), výraznou horu Lukánského Apeninu, dále Lagonegro s výstupem na Monte Sirino (2005 m), z jehož vrcholku lze za příznivé viditelnosti spatřit nezapomenutelné panoráma od Jónského k Tyrhénskému moři.

Zajímavá jsou města Potenza (románský kostel z 11. stol., archeologické sbírky), Matera, malebné domy přímo posazené do skalních útesů (kostel sv. Marie z r. 718, fresky z 11. stol., paleontologické sbírky), přímořské město Metaponto (velmi významné odkrývky starých řeckých památek), kam se kdysi uchýlil vyhoštěný Pythagoras a kde založil v r. 507 př. n. 1. celou matematickou školu. Za zhlédnutí stojí i románský kostel v Melfi, poutní kostel v Miglionico a chrám ve Venose (Venosa), rodiště básníka Horatia.

Film Umučení Krista vynesl do popředí městečko Matera se svými „sassi“ (kamenné domy vytesané v jeskyních a na útesech). K dalším zajímavým místům Basilicaty patří např. Maratea s replikou Krista z brazilského Ria de Janeira či Metaponto s antickými památkami.

Nezapomeňte vyzkoušet místní kuchyni v nějaké zapadlé hospůdce. Určitě si pochutnáte na sladkých těstovinách se sýrem scamorza nebo na některém z typických zákusků, jako jsou například trojhránky plněné krémem z hrachu, kakaa a cukru. K tomu si dejte třeba víno Aglianico del Vulture vyráběné v okolí Potenzy.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA