Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arezzo, město keramiky a kovů

Arezzo se rozkládá ve stejnojmenné provincii, v místě, kde se setkávají čtyři údolí provincie - Val di Chiana, Valdarno, Valtiberina a Casentino. Díky jejich geografické poloze bylo Arezzo místem střetávání různých národů a kultur. Čtyři nádherná údolí dodávají celé provincii Arezzo nepopsatelné kouzlo. Konkrétně údolí Val di Chiana, původně nehostinné území bažin, dnes patří k nejkrásnějším místům Itálie.

Po umělecké, kulturní, historické i přírodní stránce je typickým představitelem Toskánska.  V minulosti bylo důležitým etruským městem, které si své významné postavení udrželo i v dobách Římské říše a v raném středověku. Leželo totiž na křižovatce důležitých obchodních cest vedoucích přes Apeniny a díky tomu dobře prosperovalo. Pro Římany mělo Arezzo také důležitou strategickou pozici, protože z tohoto kopce bylo možné přehlédnout takřka celé údolí Arny, Tiberu a Chiany, a tak s předstihem vědět o blížícím se nepříteli. Jak Etruskové, tak i Římané zde po sobě zanechali své stopy. Pod vládou kardinála a hraběte Guida Tarlatiho dosáhlo město svého hospodářského vrcholu.


Autor: nina volare

Najdete zde spoustu domů pocházejících ještě z etruské doby, které jsou však bohužel již z velké části poničené. Rovněž trosky původně mohutných městských hradeb pamatují první zdejší obyvatele. Hradby byly stavěny v letech 1538 až 1560 Francescem da Sangallem pro Cosima I. Římané se zasloužili o stavbu zdejších chrámů, lázní a divadla. Téměř nic z toho už však nemá svou originální podobu. Mezi ty nejzachovalejší patří snad jen zbytky antického amfiteátru. Arezzo bylo těžce poškozeno během bombardování za 2. světové války, tehdy byla také zničena převážná část z jeho starobylých památek.

Z historických budov, které si zachovaly svou původní tvář, můžeme jmenovat snad jen zdejší kostely. Například krásný románský kostel Pieve Santa Maria z 12. století, v jehož interiéru můžete na hlavním oltáři obdivovat obraz „Madona a světci“ z roku 1320, který je dílem Pietra Lorenzettiho. Na náměstí Piazza Grande dále stojí dochovaný Palazzo dele Logge z 16. století s balustrádou a venkovním schodištěm. Gotický palác Palazzo della Fraternita, jehož původ sahá až 13. století, je ozdoben lunetami od Bernarda Rossellina. Za zhlédnutí určitě stojí také pískovcová bazilika Duomo San Donato majestátně se tyčící nad městem, s krásnými barevnými skleněnými okny z 16. století.


Autor: nina volare

Při návštěvě města nevynechejte prohlídku kostela San Francesco na stejnojmenném náměstí. V jeho interiéru se nachází snad nejslavnější cyklus fresek v celé Itálii známý pod názvem „Legenda pravého kříže“. V roce 1457 ji vytvořil Pietro della Frencesca. Město Arezzo se nachází na mírném kopci, na jehož nejvyšším místě je gotická katedrála a pevnost Fortezza Medicea z 16. století. Katedrála stojí za návštěvu zejména kvůli katedrálním oknům z roku 1523 a fresce „Maří Magdaléna“ také od Pietra della Francesca. Najdete zde také bizarní hrobku biskupa Guida Tarlatiho, která v Arezzu působil ve 14. století. Jak katedrála, tak i pevnost se rozkládá na okraji příjemného městského parku Passeggio del Prato.

V Arezzu, které se stalo známým jako město keramiky a kovů, dnes žije okolo 95 tisíc obyvatel. Také dnes je toto toskánské město světově proslulé výrobou zlatých šperků. Jméno si však udělalo také díky trhu se starožitnostmi, který se koná každý první víkend v měsíci na hlavním náměstí Piazza Grande a okolních uličkách. Tradiční akcí je rovněž středověký závod La Giostra del Saraceno, který se koná každou předposlední neděli v červnu a první neděli v září. Při této rytířské hře se jezdci na koních snaží kopím strefit do cíle -„Saracino“. První známá „Giostra“ zde proběhla v roce 1535. V Arezzu se pravidelně koná také hudební festival PLAY Arezzo Art festival, na kterém vystupují světově známé kapely.

- jap -

Další články z Itálie:
Siena – středověká kráska Toskánska
Passo Tonale – lyžování na ledovci
Vicenza
Todi
Piazza Armerina

Článek byl zobrazen 9 752 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA