Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benátky - kostel Santa Maria della Salute

Renesanční kostel Santa Maria della Salute je jednou z nejvýraznějších dominant italských Benátek. Tato nepřehlédnutelná stavba s bílou kopulí vyrostla u ústí Velkého kanálu a již po 350 let dotváří charakteristickou siluetu tohoto romantického města.

Chrám byl postaven v roce 1631 na počest Panny Marie, která rok předtím město zachránila před morem, který si do té doby již vyžádal na 45 tisíc lidských životů, což byla tehdy asi třetina obyvatel města. Benátský senát poté složil slib, že do roka jako výraz díků postaví nádherný chrám, který budou obdivovat lidé široko daleko. Poté, co morová epidemie skončila, byla vypsána soutěž na architekta, který se stavby kostela ujme. Architekt měl poměrně volné pole působnosti, jediným požadavkem senátu bylo, aby stavba nestála moc peněz, ale přitom byla svou krásou ohromující.


Autor: Saumil  Shah

Nakonec byl vybrán návrh Baldassare Longhena, který později navrhnul také fasády kostelů Chiesa degli Scalzi a Scuola Grande. Jeho dílem jsou také paláce Ca´Pesaro a Ca´Rezzonico na Velkém kanále. Longhenův vítězný návrh byl pojmenován Salute, což v italštině znamená zdraví a spása. Monumentální kostel dnes podepírá přes milión dřevěných pilotů. Vnitřek kostela sice působí střídmým dojmem, přesto zde najdeme velké množství významných dekoračních prvků. V interiéru si můžete prohlédnout šest kaplí, řadu plastik a maleb, hlavní oltář, kněžiště s kopulí, sakristii se vzácnými obrazy a freskami.

Každoročně dne 21. listopadu přicházejí věřící do kostela, kde zapalují svíce, aby si připomněli konec černé smrti v roce 1630. Jedině v den tohoto svátku s názvem Festa della Salute je otevřen hlavní portál chrámu, vstupuje se malým bočním vchodem. Projdete po mramorové dlažbě a uvnitř se před vámi otevře prostor, kterému dominuje obrovská mohutná kopule. Hlavní oltář je vyzdoben sousoším „Panna Marie vyhání mor“ z roku 1670, které je dílem Justa Le Corta. Postava po levici Panny Marie symbolizuje Benátky, postava po pravici pak vyhnaný mor.

Nalevo od oltáře se v sakristii nacházejí ty nejkrásnější obrazy, mezi nimiž je také „Seslání Ducha svatého“ z roku 1550 od Tiziana. K vidění jsou zde také jeho dramatické nástropní malby „Kain a Ábel“, „Obětování Abrahama a Izáka“ a „David a Goliáš“. Malba „Svatba v Káni Galilejské“ z roku 1561 umístěná na zdi naproti vchodu je slavným dílem Jacopa Tintoretta. Některé z Tintorettových obrazů pocházejí ze zrušeného kostela Santo Spirito, jde například o dílo „Trůnící sv. Marek a sv. Damián, Kosma, Roch a Sebestián“.

Kostel Santa Maria della Salute je místem, kde se historie potkává se současností. Jedná se o neotřelou scénu pro pořádání letních koncertů, literárních čtení a dalších aktivit.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Řím - Santa Maria del Popolo
Středověké San Gimignano
Skalní město Orvieto
Lago d´Orta
Florencie - Santa Croce

Článek byl zobrazen 8 381 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA