Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benátky - kostel San Zaccaria

Na malebném náměstí Campo San Zaccaria v benátské čtvrti Castello se tyčí kostel San Zaccaria, který je nádhernou ukázkou stavby, na níž se smísila vrcholná gotika a klasicistní renesance. Kostel je zasvěcen Zachariášovi, otci sv. Jana Křtitele, jehož ostatky jsou v něm údajně uloženy.

Jako zakladatel kostela je uváděn legendární svatý Magnus, stavbu však inicioval dóže Giustiniano Particiaco v první polovině 9. století. V roce 1105 kostel několikrát postihl požár, proto musel být restaurován. Současná podoba tak pochází z let 1458 – 1500. Na stavbě a následných úpravách kostela se vystřídala řada umělců a architektů, jako Antonio di Marco Gambello, Lazzaro di Nicolo, Mauro Codussi a Vernier.


Autor: Giorgio  Ferretto

San Zaccaria je trojlodní kostel s úzkými bočními loděmi. Po každé straně hlavního oltáře jsou dvě kaple. Pod kostelem je ukrytá krypta s hroby osmi dóžat. Hlavní oltář byl dokončen v roce 1483 a jsou do něj údajně zasazeny kameny Božího hrobu v Jeruzalémě. Obrazy kolem něj jsou dílem Palma Giovane a Girolama Pellegriniho.

Gotické a renesanční prvky mezi sebou bojují na zjevně odlišné dolní a horní části fasády. Portál v průčelí kostela je zakončen sochou svatého Zachariáše, kterou vytvořil Alessandro Vittore. Fasáda s lunetou byla inspirována kostelem San Michele v Isole, je ozdobena basreliéfy, sochami Krista a čtyř andělů držících kopí, kříž, sloup, houbu a rákos. V interiéru kostela je v severní boční lodi umístěn klenot – jeden z nejkrásnějších oltářních obrazů v Benátkách, „Madona a svatí“ z roku 1505. Obraz je dílem Giovanniho Belliniho.

Na druhé straně hlavní lodě jsou ve druhém oltáři u severní zdi uloženy ostatky sv. Zachariáše. Hned vedle se nachází vchod do malého muzea, které je umístěno v zachovalé části původního románského kostela z 12. století.  Ve druhé místnosti Capella di San Tarasio jsou na klenutém stropě významné raně renesanční fresky z roku 1442. Namaloval je florentský umělec Andrey de Castagno. Na zdech jsou umístěny tři krásné oltářní obrazy z roku 1443 od benátských malířů Antonia Vivariniho a Giovanniho d´Alemagna.

U kostela byl vystavěn klášter, který byl po celých Benátkách znám díky rozmařilému životu jeptišek. Ty většinou pocházely z benátských šlechtických rodin, mnoho novicek sem poslali rodiče, když neměli výdaje na věno. Každý rok na Velikonoce navštívil San Zaccarii dóže s doprovodem. Byl to jakýsi zvyk – projev vděčnosti za to, že se jeptišky zřekly části zahrady, aby se mohla zvětšit rozloha náměstí Sv. Marka. V roce 864 však byl na tomto náměstí při návratu z večerní modlitby zavražděn dóže Pietro Tradonico.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Benátské gondoly – romantické i tajemné
Costa Smeralda – království žuly
Řím - Kapitol
Assisi – městečko svatého Františka

Článek byl zobrazen 5 384 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA