Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gubbio leží uprostřed zalesněných kopců

Gubbio je jedním z nejstarších měst středoitalského regionu Umbrie. Je charakteristické svými věžemi, baštami a oranžovými střechami. Leží uprostřed krásných zalesněných kopců na úpatí hory Ingino, 40 km severovýchodně od Perugie. Ve světě se proslavilo především keramikou a tradiční, více než 900 let starou, slavností zvanou "Corsa dei Ceri".

Oblast byla osídlena již někdy v prehistorickém období. Samotné Gubbio bylo založeno kmenem Umbrů, kteří zde měli své centrum svátostí a údajně se zde vykonávaly i duchovní obřady. Po dlouhou dobu stálo město stranou hlavního proudu v Umbrii a označovalo hranici etruského panství.

S prohlídkou Gubbia je dobré začít na náměstí Piazza Quaranta Martiri rozkládající se pod starým městem. Na náměstí se tyčí kostel San Francesco vyzdobený krásnými freskami od místního malíře Ottaviana Nelliho. Naproti kostela se nachází Loggia del Tiratoio ze 14. století, kde se dříve sušívala vlna. Ve stínu lodžie totiž vždy rovnoměrně vyschla. Napravo začíná ulice Via della Repubblica vedoucí nahoru do středověké části města. Na jejím konci narazíte na schody vedoucí na další náměstí Piazza Grande.


Autor: visto nina volare

Tomuto širokému náměstí vévodí Palazzo dei Consoli, který je dílem místního architekta jménem Gattapone. Ten také postavil impozantní most Ponte delle Torri ve Spoletu. V paláci dnes sídlí hlavní městské muzeum a obrazová galerie Museo Civico. K nejcennějším exponátům patří unikátní sbírka bronzových plastik Tavole eugubine – eugubijské tabulky pocházející z 1. a 2. století před Kristem. Jsou popsány starými latinskými a etruskými nápisy.

Severní stranu náměstí zdobí Dóm se zajímavým elegantním klenutým stropem a také Palazzo Ducale, který nechal postavit Federico da Montefeltro z Urbina, jež zde v 15. století krátkou dobu vládl.  Z náměstí se můžete vydat směrem na západ po Via dei Consoli, kde si můžete prohlédnout Porte della Morte – Brány smrti. Těmi se z domů vynášeli mrtví, poté byly zazděny.

Nádherný výhled na celé město se vám naskytne z vrcholku Monte Ingino, kam se můžete vydat lanovkou z jižního konce města. Odtamtud shlíží na Gubbio bazilika Sant´Ubaldo, kde je pohřben patron města. Každým rokem se vždy v polovině května koná ve městě slavnost Corsa dei Ceri, neboli závod svíček. V tu dobu jsou z baziliky Sant' Ubaldo do města přinášeny velké svíce, které jsou pak na náměstí polévány vodou z věder. Vědra se následně rozbíjejí o zem a lidé si mohou posbírat kousky z nich pro štěstí. Slavnosti pokračují dál, než jsou všechny svíce vráceny zpět.

A jedna kuriozita na závěr. Město Gubbio mělo v historii přezdívku „město bláznů“. Původní obyvatelé byli totiž pověstní neuvěřitelnou nepředvídatelností. Dodnes je proto možné získat na centrálním náměstí Largo Bargello, pokud třikrát oběhnete místní Fontanu dei Pazzi (bláznů), „průkaz blázna“.

- jap -

Další články z Itálie:
Řím - Fontana di Trevi
Florencie - Piazza della Signoria
Ferrara
Syrakusy - zašlá sláva
Koloseum - symbol Říma

Článek byl zobrazen 9 475 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA