Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Každým rokem lepší Paganella

V oblasti západních Dolomit se ve výšce necelých dvou kilometrů nachází vyhlášený lyžařský areál Paganella. Toto středisko prochází neustálým rozvojem a každým rokem vítají návštěvníky nové vleky, trati i ubytovací zařízení. Báječné lyžování si zde užijí jak začínající, tak i náročnější lyžaři. Italská Paganella je orientována na různorodé skupiny návštěvníků.

Paganella nacházející se na severu Itálie v Brentských Dolomitech nedaleko Trenta je považována za kolébku italského lyžování. Spadá pod jednu z největších lyžařských oblastí Dolomit – Val di Sole a rozvíjet se začala již ve 20. letech minulého století. První lanovka, která přepravovala lyžaře po zdejších svazích, zde byla vybudována v roce 1928 a ještě v témže roce se na závodní sjezdovce nazvané Fuoripista di Tre-Tre jel první závod. Tento závod se posléze stal součástí závodů světového poháru ve sjezdovém lyžování. V současnosti se jezdí v nedalekém lyžařském areálu Madonna di Campiglio. 

Paganella

Lyžařský areál Paganella, který se rozkládá v nadmořské výšce 1030 až 2125 metrů, je ideální destinací pro zimní dovolenou. Leží na severní straně mohutného, 2125 metrů vysokého skalního masívu Paganella a tvoří jej městečka Fai della Paganella, Andalo a Molveno, které má svůj vlastní lyžařský miniareál. Lyžaři si v Paganelle mohou užívat jízdu na celkem 35 kilometrech překvapivě dlouhých sjezdovek, z nichž některé vynikají navíc úctyhodným převýšením. Většina tratí je určena nenáročným a středně pokročilým lyžařům. Celkem 9 je nenáročných modrých, 13 středně obtížných červených a najdete zde i jednu černou specialitku. Jde o 5 kilometrů dlouhou závodní trať nazývanou Olympia, která vede z vrcholu Paganelly až do údolí. Nejdelší středně náročná sjezdovka měří 7 km a překonává výškový rozdíl 1075 m. 

O přepravu lyžařů na svazích se stará celkem 16 sedačkových a 3 kabinkové lanovky, vleky zde žádné nenajdete. Celková přepravní kapacita je 25 tisíc lidí za hodinu. Z Fai della Paganella a Andala je možné se nechat až na vrchol Paganelly vyvézt sedačkovou lanovkou. Z náhorní plošiny Paganella se naskýtá nádherný výhled na další zasněžené vrcholky Brentských Dolomit i vzdálené vrcholky Stubaiských a Zillertalských Alp. Za dobrého počasí je možno dohlédnout až k jezeru Lago di Garda, na horské masívy Bondone a Brenta a dokonce i do údolí Adige. Vzhledem k tomu, že se areál rozprostírá v poměrně značné nadmořské výšce a navíc jsou jeho svahy orientovány převážně na sever a západ, je zaručena kvalitní sněhová pokrývka a tedy i dokonalé lyžování po celou sezónu, která trvá od konce listopadu až do začátku jara. V případě potřeby je možné až 98% sjezdovek uměle zasněžovat sněhovými děly. Všechny sjezdové trati jsou také pravidelně upravovány.

Původně byl zdejší lyžařský areál orientován převážně na rodiny s dětmi, ale nyní uspokojí i zkušenější lyžaře. Areál se neustále modernizuje a inovuje, přibývají nová přepravní zařízení, nebo se renovují ta stávající, rozšiřují se sjezdovky a rostou i četná ubytovací zařízení, která poskytují služby na té nejvyšší úrovni. Pro děti jsou zde připraveny lyžařské školky i školy, kde jsou jim k dispozici pojízdné koberce a krátké nenáročné svahy. Do lyžařského kurzu se zde však samozřejmě mohou přihlásit i dospělí, kteří stojí na lyžích poprvé, nebo nemají se zimními sporty přílišné zkušenosti. Paganella potěší i příznivce snowboardingu, pro něž je zde přichystán moderní snowpark, který nahradil ten na sjezdovce Traliccio, který byl vždy vystavěn jen příležitostně. Možnosti freeridu jsou bohužel v Paganelle dosti omezené, pokud tedy patříte mezi fajnšmekry hledající rozlehlé volné terény, vydejte se raději jinam. Z Andala a Fai della Paganella je možné se napojit na dva běžecké okruhy, které mají délku 3 a 5 kilometrů. Paganella je známá každoročním pořádáním 24 hodinového běžeckého maratonu. 

Pokud máte rádi rušnější noční život, pak je ubytování vhodné hledat v živějším Andalu, jestliže však dáváte přednost klidu, ubytujte se ve Fai nebo Molvenu. V těchto dvou vesničkách si navíc užijete více starobylé atmosféry italských horských městeček, které jsou protkány starobylými uličkami. Paganella nabízí také rozmanité možnosti aprés-ski aktivit. Kromě možnosti vyzkoušet jiné zimní sporty, jako například bruslení, sáňkování či výlety na sněžnicích, se nabízí také pestré možnosti relaxace. Například v Andalu vyrostly moderní sportovní areály, z nichž největší oblibě se těší vodní a relaxační svět AcquaIN - www.acquain.it

Také nedaleké jezero Lago di Garda je velkým lákadlem, jak strávit volný čas – můžete se vydat jen na procházku zasněženou krajinou v okolí jezera, nebo si projít historický centra městeček a vesnic, které jsou roztroušeny v jeho okolí. Nabídka Paganelly je v současnosti uzpůsobena tak, aby areál dokázal uspokojit co nejrůznorodější klientelu. Přestože tedy Paganella nepatří mezi největší italská lyžařská střediska, je oblíbená jak pro příjemné kompaktní lyžování, tak i báječné služby. 

- jap -

Další články z Itálie: 
Livigno láká na levné nákupy a báječné lyžování
Okruh Sella Ronda - unikátní lyžování v Dolomitech
Severní Itálie - možnosti skvělého lyžování

Článek byl zobrazen 7 612 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA