Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Za krásami Neapole

Krásná je Neapol… Hlavní město stejnojmenné provincie a rušná metropole Kampánie toho může svým návštěvníkům nabídnout opravdu mnoho. Ovšem musíte se připravit na to, že je tu skutečně hodně lidí a snad až moc živo.

Ubytování v Neapoli

Z hlediska počtu obyvatel je samotná Neapol třetím největším městem v Itálii, ovšem se svými sousedy a předměstími tvoří druhou největší souvisle zastavěnou plochu v zemi s téměř 3,2 miliony obyvatel. K tomu je nutné připočíst jižanský temperament a máte postaráno o opravdu rušné místo.

Na Neapoli je krásná už její poloha v malebném prostředí Neapolském zálivu. Ovšem toto místo pod krásou skrývá velké nebezpečí, vždyť nedaleko se nachází nebezpečná sopka Vesuv a vulkanické území Campi Flegrei.

Castel Nuovo, Neapol
Foto: Castel Nuovo

Historické jádro města je od roku 1995 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, což jen podpořilo zájem turistů o návštěvu zdejších architektonických památek.

Co je v Neapoli k vidění? Vzhledem k bohaté historii, sahající až do 8. století př.n.l., docela dost. Začněme třeba několika hrady a pevnostmi. Jeden z nich, Castel Nuovo („Nový hrad“), nazývaný rovněž Maschio Angioino, je symbolem městského centra. Byl dostavěn v roce 1282 na příkaz prince Karla I. z Anjou a později samozřejmě různě přestavován a upravován. Mohutná budova s pěti velkými kruhovými věžemi vypadá velmi zajímavě. Dnes v ní najdete mimo jiné městské muzeum.

Neapol

Dalším, často fotografovaným hradem, je Castel dell´Ovo („Vaječný hrad“), malebně umístěný na malém ostrůvku Megarides tak, že jej přímo omývají vody moře. Své zvláštní jméno získal podle legendy tvrdící, že v hradním sklepení bylo ukryto vejce nesoucí celou konstrukci stavby. Pokud by se vejce rozbilo, celý hrad by skončil v troskách a město by postihla katastrofa. Hrad stojí v místech, kde se vylodili první osadníci, pocházející ze starořecké osady Cuma ležící severozápadně od dnešní Neapole. Vzniklo zde několik různých staveb, první hrad na jejich zbytcích pak vybudovali ve 12. století Normané. Dnešní podobu získal v 15. století za aragonské nadvlády. Na hrad je doslova nalepena rybářská vesnička.

Castel dell´Ovo, Neapol
Foto: Castel dell´Ovo

Castel Capuano rovněž pochází z 12. století, kdy oblast ovládali Normané. Nechal jej postavit Vilém I., druhý král sicilský. Jeho současná podoba však pochází z roku 1860 a nereflektuje příliš původní vzhled.

Velmi dobově zato vypadá pevnost Sant´Elmo na kopci Vomero, dokončená roku 1343. Její zakladatel, Robert z Anjou, ve stejném roce zemřel. V 16. století byla přestavěna a získala zajímavý hvězdicovitý půdorys, který si podržela dodnes. V dějinách města sehrála poměrně důležitou roli, což si jistě zájemci o historii snadno zjistí. Dnes v ní najdete muzeum historie umění nazvané Bruno Molajoli. Hned vedle pevnosti stojí bývalý karteziánský klášter Certosa di San Martino z roku 1368. Budova již neslouží náboženským účelům, avšak najdete zde muzeum uměleckých předmětů z bourbonské a španělské éry města, a také kolekci betlémů, jednu z největších svého druhu na světě. Obě zmíněné budovy stojí za návštěvu už proto, že z kopce je velmi dobrý rozhled po krásách Neapole. Zároveň také tvoří jakési symboly města, neboť jsou již z dálky viditelné.

Neapol

Z fortifikačních staveb v Neapoli zmiňme ještě hrad Carmine, zbudovaný v polovině 16. století Španěly. Budova měla velký strategický a vojenský význam a i ona se podílela na utváření dějin města. Skončila však neslavně – i když nebyla zničena obléhateli, nakonec ji z větší části pobořili roku 1900 při stavbě nové silnice… Do současnosti se zachovaly jen dvě věže a pár dalších zbytků.

Neapol si můžete prohlédnou i z kabiny moderní tramvaje
Foto: Neapol si můžete prohlédnou i z kabiny moderní tramvaje

Pokud jste již unaveni hrady a pevnostmi, raději ani nebudeme popisovat všechny kostely a církevní stavby, kterých je v Neapoli ještě mnohem více. Vždyť v 18. století se Neapoli říkalo „la città dalle 500 cupole“ (město pěti set věží), přičemž většinou šlo o věže kostelů a klášterů. Ale je nutné zmínit alespoň některé.

Neapol

Hned v centru stojí význačný klášter sv. Kláry, který vznikl, stejně jako mnoho dalších budov, na popud Roberta z Anjou v letech 1310 až 1340. Stavba bohužel prakticky celá lehla v troskách roku 1943 při intenzivním spojeneckém bombardování města. Podařilo se ji však znovu postavit a rekonstruovat v původní gotické podobě. Mimo jiné je zde pohřben i náš starý známý Robert z Anjou, přezdívaný Moudrý, král neapolský, vévoda kalabrijský, král jeruzalémský a hrabě provensálský. Je skutečně na místě jej zmiňovat, neboť to byl především on, kterému se podařilo změnit Neapol ze špinavé přístavní díry na výstavní a elegantní město. Při mnoha příležitostech prokázal, že je vskutku moudrým a osvíceným vladařem.

Hlavní církevní stavbou Neapole je ovšem zdejší katedrála. Její stavba začala již ve 13. století za Karla z Anjou, pokračovala během vlády jeho nástupce Karla II., ale dokončit se ji podařilo až – ano, hádáte správně, během vlády Roberta z Anjou. Průčelí pak bylo novogoticky přestavěno ještě ve století devatenáctém.

jižní pobřeží Neapole
Foto: jižní pobřeží

Dalším dlouhým přehledem kostelů vás již nebudeme unavovat, raději se ještě krátce zmiňme o jiných zajímavostech města. Je tu nesčetné množství paláců, muzeí, divadel a dalších kulturních zařízení. Pokud vám však bude z putování po památkách v rozpálené Neapoli horko, doporučujeme prohlídku městských katakomb. Jako na mnoha jiných místech, i tady v nich původně byly pohřbeny ostatky prvních křesťanů. Nejstarší část zdejších katakomb pochází ze 3. století. Vstup do podzemí leží poblíž kostela Madre di Buon Consiglio.

Abychom pořád nezabíhali stovky let zpět, zmiňme ještě novou moderní čtvrť Centro Direzionale. Najdete ji snadno, vysoké mrakodrapy jsou viditelné již z daleka. Čtvrť vznikla na základě plánů japonského architekta Kenzo Tange z roku 1982 v místech, kde bývala dříve nejhorší a nejnebezpečnější část města. Místo zločinců a zlodějů tady nyní sídlí většina místních úřadů (že by ne náhodou?), kromě administrativních budov jsou tu však i byty a obchody. Jde vlastně o jakési město ve městě.

Neapol

Neapol je rozhodně jedním z typicky italských míst, živým, tepajícím a rušným městem, jehož důkladná prohlídka vyžaduje dosti času, ale i pevné nervy.

- mih -

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Lago di Garda - nejkrásnější jezero Itálie
Turín 
Velký průvodce Římem 
Benátské gondoly - romantické i tajemné 
Vatikán - bazilika svatého Petra

Článek byl zobrazen 20 139 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA