Nilometr v Káhiře měřil stav vody v Nilu
Nilometr na ostrově Roda v Káhiře patří k nejzajímavějším technickým památkám starověkého Egypta. Po staletí pomáhal měřit výšku hladiny Nilu, předpovídat úrodu i určovat výši daní, na nichž závisel život celé země.
Život Egypťanů a prosperita země vždy závisela na výšce hladiny řeky Nilu. Do výstavby asuánských přehrad vody Nilu stoupaly vždy tak, až zalily údolí. Když vody opadly, zanechaly za sebou velmi úrodné nánosy půdy. Občas bylo ale vody z Nilu málo, a to znamenalo mizivou úrodu a někdy i hladomor.
Aby dokázali Egypťané předvídat stav stoupající vody, postavili v údolí Nilu sérii nilometrů. Nejvýznamnější z nich je vytesán do skalního podloží nilského ostrova Roda v Káhiře. Na základě dlouhodobých pozorování bylo možné předem odhadnout výšku záplavy. Naměřené údaje sloužily ve starém Egyptě mimo jiné ke stanovení výše daní v zemi podle předpokládané úrody.
Samotná stavba připomíná studnu opatřenou zevnitř měřítkem a točitými schůdky. Má tvar hluboké hranaté jámy, ve které zeje osmiboký sloup s vyznačenými hodnotami. Voda se vpouštěla dovnitř třemi kanály. Dostatečně vysoká hladiny vody se při každoročním obřadu oslavovala, kdežto deficit se stával podnětem pro horlivé motlitby. Za dobrý rok se považoval stav, kdy voda stoupla na sloupu až ke značce 16 loktů. Pokud dosáhla výška hladiny výrazně výše, byla to předzvěst katastrofální záplavy. Naopak, když byla hladina nižší, hrozil v Egyptě hladomor.

Ačkoli existuje důkaz, že nilometr vytvořili již staří Egypťané, jeho současná podoba pochází z 9. století. Odtud se vysvětlují složité islámské nápisy na stěnách. Aby záplavová vlna byla vždy zachována v přiměřené výšce, byly do stěn nilometru vytesány verše z Koránu. Nápisy oslavují Alláha a vodu jako jeho požehnání. Nilometr má ještě jednu unikátní dekoraci. Jsou to čtyři klenuté zalomené niky, které svou podobou připomínají gotické oblouky známé ze středověké evropské architektury. Panuje oprávněný předpoklad, že jsou to zřejmě první zalomené oblouky na světě.
Nad nilometrem vyrostl malý osmanský pavilon s typickou kuželovitou střechou, datovaný do 19. století. Jeho dřevěný strop krášlí působivé malované arabesky. U nilometru se tyčí rokokový palác Monastreli, zbudovaný v 50. letech 19. století. Přechodně bývá palác využíván jako umělecké centrum. Na jaře roku 2002 bylo v přilehlé budově otevřeno umělecké centrum s muzeem věnovaným uctívané egyptské zpěvačce Umm Kulsúm. V zimě zde pořádají koncerty vážné hudby.

Ilustrační foto: Káhira, Nil
Ve známých Pohádkách tisíce a jedné noci se nilský ostrov Roda v Káhiře popisuje jako rajská zahrada. Dnes je ostrov oddělen od pobřežní aleje na pevnině úzkým kanálem překlenutým lávkou pro chodce, po které je možné přejít z koptské Káhiry k nilometru. V dřívějších dobách byla řeka Nil zřejmě širší, protože ostrov Roda spojovaly s pevninou pontonové mosty z lodí. Řeka Nil je zde stále krásná a díky ní je ostrov do dnešních dnů stále atraktivním a oblíbeným místem turistů.