Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Konstantinův oblouk

V blízkosti římského Kolosea se nachází krásný a úžasně zachovalý Konstantinův oblouk, pojmenovaný po prvním křesťanském císaři Konstantinovi. Byl pro něj postaven v roce 315 našeho letopočtu, při příležitosti desátého výročí jeho nástupu k moci. V minulosti tímto vítězným obloukem procházely triumfální průvody.

Přestože byl oblouk vystavěn pro křesťanského císaře, žádné křesťanské motivy na něm nejsou. Císař Konstantin se totiž nechal pokřtít až na smrtelné posteli o 22 let později. Většina dekorativních prací tak pochází z jiných staveb předchozích císařů. Tento fakt potvrzuje skutečnost, že římské umění v té době procházelo úpadkem.

Konstantinův oblouk, Řím

Na obou stranách horní části oblouku se nachází osm reliéfů ve tvaru obdélníku, které však původně patřily dnes již neexistujícímu oblouku Marka Aurelia. Portrét císaře byl později pouze poupraven do Konstantinovy podoby. Z dalších památníků pochází rovněž oválné medailony situované nad bočními oblouky. Jsou na nich vyobrazeny lovecké a obětní scény pocházející z první poloviny 2. století – tehdy nevládl Konstantin, ale ještě jeho předchůdce Hadrián. Původních není ani osm soch barbarů na vrcholech sloupů.

Některé části oblouku však samozřejmě původní jsou, ale i člověk, který se architekturou nezabývá, pozná podřadnou kvalitu jejich provedení. Na obou stranách se pod medailony nachází čtyři panelové vlysy, které byly vytvořeny speciálně pro tento oblouk. Za větší pozornost stojí vlys na jižní straně, na němž je zobrazen Konstantin obléhající se svým vojskem Veronu. Vyobrazení však chybí jakákoliv perspektiva, centurion vylézající na hradby má na vlysu podobu trpaslíka. Tělesné proporce na tomto reliéfu můžete porovnat s těmi, které jsou k vidění na reliéfu nacházejícím se bezprostředně nad ním. Ten byl vytvořen již o 180 let dříve.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA