Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lázně císaře Diokleciána

Na území Říma byly v roce 306 našeho letopočtu otevřeny lázně císaře Diokleciána, který panoval v letech 284 – 305. Byly tak rozlehlé, že se v nich mohlo najednou rekreovat na 3000 lázeňských hostů. Vnější konstrukci lázní se podařilo dochovat dodnes, což svědčí o umění tehdejších stavitelů.

Stejně tak jako v Trajánových a Caracallových lázních se i v těch Diokleciánových nachází místnosti jako natatio (velký obdélníkový plavecký bazén), frigidarium (studená lázeň), tepidarium (vlažná lázeň) a calidarium (teplá lázeň). Tyto prostory jsou umístěny podél střední osy.

Papež Pius IV. požádal v roce 1561 již šestaosmdesátiletého Michelangela, aby v jedné části Diokleciánových lázní vystavěl kostel. On tak učinil a postavil kostel Santa Maria degli Angeli. Vstup do kostela byl vybudován v apsidě calidaria a chrámová předsíň na místě antického tepidaria. V 18. století však byl Michelangelův kostel přestavěn architektem Luigim Vanvitellim, který změnil osu kostela a naproti vchodu vybudoval nový hlavní oltář. Z Michelangelovy původní hlavní lodi se tak stala nezvykle velká příčná loď, jejíž rozměry jsou ohromující – na délku má 90 metrů, na šířku 26 metrů a je přes 27 metrů vysoká. Je tvořena osmi masivními žulovými sloupy, které jsou vysoké 14 metrů.

Určitě byste neměli vynechat prohlídku velké křížové chodby, která byla postavena v roce 1565 a je rovněž připisována Michelangelovi. Chodba byla součástí kartuziánského kláštera. V roce 1889 byla část Diokleciánových lázní přebudována na Národní muzeum města Říma, které se postupně rozrostlo do dalších tří přilehlých objektů. V současnosti zde sídlí Epigrafické muzeum vystavující 10 tisíce nápisů a náhrobních pomníků. K vidění jsou zde také mozaiky a fresky ilustrující denní život v antickém Římě, který se většinou soustředil kolem náboženství, vzdělání a povolání.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA