Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piazza del Popolo - informace o náměstí v Římě

V centru italské metropole se rozkládá velké lichoběžníkové náměstí Piazza del Popolo, které je odrazem monumentálního architektonického stylu pocházejícího z Paříže. Bylo utvářeno především během období renesance, baroka a neoklasicismu. Název náměstí je odvozen od kostela Santa Maria del Popolo, který je jeho hlavní dominantou.

kostely Santa Maria di Montesano a Santa Maria dei Miracoli
Foto: kostely Santa Maria di Montesano a Santa Maria dei Miracoli

Historie náměstí Piazza del Popolo sahá do roku 1538, kdy tyto prostory sloužily jako dějiště veřejných poprav (poslední poprava se zde konala v roce 1826). Už od časů starověkého Říma však bylo jedním z hlavních rysů krajiny a také hlavním vstupem do města.  V roce 1589 sem nechal papež Sixtus V. přemístit z Circo Massimo 24 metrů vysoký egyptský obelisk pocházející z období Ramesse II. Do Říma ho původně přivezl císař Augustus a v současnosti je obelisk známý pod jménem Flamina.

kostel Santa Maria del Popolo
Foto: kostel Santa Maria del Popolo

Kromě poprav sloužilo náměstí také jako start koňských dostihů pořádaných na Via del Corso. Jeho dnešní neoklasická podoba pochází z let 1816 – 1820, kdy se na ní podílel architekt Valadier. Ten vytvořil jakési polokruhové struktury uzavírající oválné náměstí a také fontány a lvy. Nakonec tak na náměstí vznikla směsice francouzské monumentality a římského tepla.

Piazza del Popolo

Základy dvou hlavních kostelů na náměstí byly položeny v druhé polovině 17. století. I když jsou údajně identické, kostel Santa Maria di Montesano na levé straně má oválnou kopuli, zatímco kopule kostela Santa Maria dei Miracoli je kulatá. V místě, kudy se vstupuje na náměstí, se nachází klenutá brána Porta del Popolo, která je vstupní bránou do antického Říma. V roce 1655 objednal papež Alexander VII. architekta Berniniho, aby se postaral o novou výzdobu vnitřní fasády této brány. Chtěl tak uctít příjezd královny Kristýny Švédské, jejíž konverze ke katolicismu byla považována za skvělou propagandu protireformace. Na bráně byl tehdy vytvořen nápis „Felice faustoque ingressui“, což znamená „Šťastný a požehnaný vstup“.

U Porta del Popolo stojí ještě třetí kostel, Santa Maria del Popolo z 16. století mající barokní interiér. Jsou v něm k vidění díla slavných italských umělců tehdejší doby. Na východní straně kostela Santa Maria del Popolo stoupá silnice k parku Pincio a na druhé straně náměstí u Piazzale Flaminio je vstup do parku Villa Borghese, kde se nachází tři významné římské galerie. Via del Corso, která tu končí je spojnicí mezi Pizza del Popolo a Pizza Venezia. Od 19. století je Piazza del Popolo považována za elegantní místo k zastavení, kde si v některé z mnoha kaváren můžete vychutnat šálek dobré kávy.

 

Kontextová reklama.

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA