Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sant´Andrea al Quirinale

Za klenot římské barokní architektury je považován oválný kostel Sant´Andrea al Quirinale stojící v těsné blízkosti Quirinálského paláce, na začátku někdejší Strada Pia – dnes zvané Via XX Settembre. Kostel zasvěcený apoštolu Ondřejovi postavil v roce 1658 věhlasný italský architekt Gian Lorenzo Bernini. Kostel byl prvotně určen pro jezuitské novice.

Půdorys stavby v podobě oválu byl pro sakrální stavby dosti nezvyklý, přesto je Sant´Andrea al Quirinale považován za vrcholné mistrovské dílo mezi Berniniho církevními stavbami. Průčelí chrámu je poměrně strohé, doplněné pouze znakem kardinála Pampiliho, který byl jedním z hlavních mecenášů této stavby. Prostá fasáda ovšem nic nenapovídá o barokním bohatství kostelního interiéru. Ten je dokladem Berniniho teorie, že vizuální umění spolu s efektivním využitím světla a barev může vyvolávat emocionální až divadelní zážitek. Interiér je vyzdoben barevným mramorem, strop je pozlacený a kopuli Pietra Sassiho doplňují štukovaní cherubíni, kteří vypadají, že každou chvíli spadnou dolů.

Nad hlavním oltářem visí obraz Guillauma Courtois znázorňující Ondřejovu mučednickou smrt. V postranních kaplích najdeme některé světce jezuitského řádu. Hned první kaple vpravo je zasvěcena sv. Františku Xaverskému, patronu všech jezuitských misionářů. Giovanni Battista Gauli namaloval v roce 1676 hlavní obraz zobrazující jeho smrt, ke které došlo roku 1552 v Indii. Také dva další obrazy „Kázání sv. Františka“ a „Křest pohanské královny“ jsou od téhož autora. V další kapli vymaloval Francesco Brandi Pašiové scény.

Po levé straně hlavního oltáře je kaple Ukřižovaného, s pomníkem italského panovníka Karla Emanuela IV, který abdikoval roku 1802 a o 17 let později zemřel v jezuitském konventu. V jedné z postranních kaplí je pohřben také Stanislav Kostka. Další je kaple s obrazem Zjevení Panny Marie, který je dílem Carla Maratty. Výzdoba kaple situované vlevo od vchodu se protáhla až do roku 1726. Na oltářním plátně, které namaloval Ludovic Antonio David je zobrazena trojice zakladatelů Tovaryšstva Ježíšova - Ignác a oba Františkové. Doprovází je Ludvík Gonzaga, který byl právě toho roku kanonizován.

Rovněž sakristie byla vybudována a vyzdobena podle Berniniho návrhu, najdete v ní vyobrazení těch nejdůležitějších okamžiků ze života jezuitského řádu: Tři japonští mučedníci, smrt sv. Františka Xaverského, Vidění sv. Ignáce v La Storta, sv. Ludvík Gonzaga usebraný v modlitbě, sv. František Borgia při zbožném uctívání eucharistického tajemství a Přijímání sv. Stanislava Kostky. Od roku 1670 se v kostele začaly sloužit bohoslužby. Roku 1998 se Sant'Andrea al Quirinale stal titulárním kostelem.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA