Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santa Maria del Popolo

Římský kostel Santa Maria del Popolo stojící na severní straně náměstí Piazza del Popolo na sobě nese prvky baroka i renesance. Byl postaven na místě, kde byly pohřbeny pozůstatky císaře Nerona a jeho duch v podobě havranů zde údajně strašil. Přítrž tomu učinil až papež Paschal II., který nechal hřbitov rozkopat a veškeré lidské pozůstatky naházel do Tibery.

V roce 1099 nechal papež na tomto místě postavit kapli zasvěcenou Panně Marii. Jelikož byla postavena na náklady Římanů, byla nejdříve nazvána Sancta Maria Populi Romani, což znamená Panna Marie římského lidu. Název byl později zkrácen na dnešní Santa Maria del Popolo. Dnešní podobu však kostel Santa Maria del Popolo získal až během stavebních úprav v 15. století. Tento renesanční trojlodní kostel s mnoha bočními kaplemi prošel následně ještě několika drobnějšími úpravami, při nichž dostal z části barokní nádech. Například Bramante zvětšil kopuli a Bernini vyzdobil interiér a na fasádu přidal několik barokních prvků. Na počátku 16. století pobýval v dnes již neexistujícím přidruženém klášteře augustiniánský mnich a německý teolog Martin Luther, který o několik let později spustil protestantskou reformaci.

Santa Maria Del Popolo
Foto: Santa Maria Del Popolo

Na výzdobě kostela se podíleli významní umělci své doby, proto jeho obrovská umělecká hodnota spočívá právě v jeho interiéru. Najdete zde díla těch nejtalentovanějších umělců 16. a 17. století. V kapli Della Rovere jsou k vidění fresky od Pinturicchia, který rovněž namaloval obraz „Klanění tří králů“ nad oltářem a nádherné biblické scény na klenutém stropě presbyteriáře. Po dlouhá staletí se věřilo, že obraz „Madonny del Popolo“ umístěný na hlavním oltáři v barokním stylu namaloval sv. Lukáš. Teprve znalci umění jej přisoudili Sienské škole ze 13. století. Původně se v těchto místech nacházel mramorový oltář, jehož autorem byl Andrea Bregno v roce 1473. Nyní si jej můžete prohlédnout v sakristii.

Santa Maria Del Popolo

Za hlavním oltářem jsou umístěny nádherně zdobené hrobky kardinála Ascania Sforzy a kardinála Girolama Bassa della Rovere. Obě vytvořil italský sochař a architekt Andrea Sansovino. Jednou z největších atrakcí kostela Santa Maria del Popolo je kaple Cerasi s Caravaggiovými obrazy „Obrácení sv. Pavla“ a „Ukřižování sv. Petra“. Bez povšimnutí by neměla zůstat ani kaple Chigi od Raffaela Santiho. Ukrývá totiž neobvyklé hrobky ve tvaru pyramid, patřící sienskému bankéři Agostinu Chigi a jeho bratru. Také mozaiková výzdoba na kopuli kaple je dílem Raffaela. Rohové sochy „Habakuk“ a „Daniel a lev“ jsou mistrným dílem sochaře Berniniho. Sebastiano del Piombo zase vytvořil obraz „Narození Panny Marie“.

Santa Maria Del Popolo

Apsida za hlavním oltářem ukrývá dvě vitráže, které jsou pro Řím poněkud netypické.  Tyto byly navíc jedněmi z prvních ve městě. Uvnitř kostela si můžete všimnout také poněkud morbidní kostry, která sdílí klec společně s motýlem. Údajně má znázorňovat znovuzrození či zmrtvýchvstání.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA