Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santa Prassede

Kostel Santa Prassede nechal ve východní části Říma vystavět papež Paschalis I. na počátku 9. století. Později byl však kostel několikrát přestavován, poslední renovace proběhla v 19. století. Jde o typickou baziliku s dlažbou, která byla vytvořena technikou „cosmati“ – tedy z barevných mramorových kousků, kterými se tvořily složité vzory a obrazce.

Nejvýznamnější jsou byzantské mozaiky pocházející z 9. století, které jsou umístěny v apsidě. Po pravém boku Vykupitele stojí sv. Petr, Santa Pudenziana a sv. Zeno, po levém pak sv. Pavel, Santa Prassede a papež Paschalis s modelem kostela. Jelikož je papež na mozaice vyobrazen s hranatou svatozáří, znamená to, že v době, kdy mozaika vznikala ještě žil. Všechny mozaiky mají byzantský charakter, navíc sestry sv. Pudenziana a sv. Prasseda jsou oblečeny jako byzantské princezny.

V kapli sv. Zena se nachází ještě druhá mozaika. Ta je považována za mistrovské dílo a řadí se k nejvýznamnějším byzantským památkám v Římě. Ve zlatém poli, které ve východní ikonografii znázorňovalo nebe, jsou umístěny postavy.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA